Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ossiloskop sizce ne demek, ossiloskop size neyi çağrıştırıyor?

ossiloskop terimi Ger tarafından tarihinde eklendi

 • Hande Akbulut
  Hande Akbulut

  bugün elektrik ve magnetizma dersinden atılma sebebimiz,4 kişiyle ders işlenirmi yahu!
  nese aslında ossiloskop (kondansatörün uçları arasındaki gerilimi,genlik değerlerini....) değişen gerilimleri gözlemlememize yarıyan bi aletcik,ama bugün bizim telafiye kalma nedenimiz oldu:(

 • Buket Dundar
  Buket Dundar

  ossiloskop bir spottur

 • Melis Erhan
  Melis Erhan

  ossiloskop

 • Kıymet Köybaşı
  Kıymet Köybaşı

  Osilasyon görmeye yarayan teleskop, periskop, endoskop gibi skopi cihazlarına denir.

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan

  Sanırım osilaskop denmek istendi. Çünkü doğrusu bu. Osilaskopada gelince girişine ve girişlerine uygulanan gerilimin dalga şekillerinin zamana bağlı olarak değişimini, ekran üzerinde ve ışıklı çizgiler halinde gösteren ölçü aletidir....
  Ve görüyorum ki hala tanımı hatırımda :))

 • Luke Skywalker
  Luke Skywalker

  karedalga

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Osiloskop'un ne olduğunu bilmeyenlerin ürettiği bir kelime. Ne zaman kullanırsak o zaman işe yarayan din gibi, gereksiz zamanlarda öğrenince işimize yaramadığı için üzerine çamur atma bahanesi ile osSiloskop denmiş herhalde..

 • Erdi Coşnoğlu
  Erdi Coşnoğlu

  hoclrın yerin dibinden çıkrıp öğrenciyi uğrstırm konusunu inceleyen bilim dlı

 • Diğdem Giray
  Diğdem Giray

  gerilimleri ölçmek ve gerilim biçimlerini görmek için kullanılır.ölçülecek gerilim kuvvetlenirilerek veya zayıflatılarak paralel plakalara uygulanır. bu gerilimle oluşan elektrik alan etkisiyle hızlandrılmış elektronlar saptırılır. bu sapma miktarı ölçülmesi istenen gerilimle orantılı olduğundan oluşan bu sapma kalibre edilir. ossloskop bu teknikle çalışır.

 • Aslı Sibel
  Aslı Sibel

  bikere OSSİLOSKOP die yazılır. lab da beni deli eden tek deneydir.

  lissajous şekillerini gösterir. dalgalar yani,üçgen kare, bide sinüzoidal olurlar. alttaki arkadaş daa iyi yazmış :)

  bide o deli integralli bi formülü vardır. 4 gün sora labdan snvım var,yakacak bu ossiloskop beni.

  testere dişli kullanmak lazım,önemli çünkü şekillerin ekranda sabit kalmasını sağlar.

 • Arthas
  Arthas

  Bir osiloskobun en önemli parçası katot ışını tüpüdür. Havası boşaltılmış olan bu tüpün arakasında, silindirik yapıda, termoiyonik olaya dayalı olarak elektron salan katot elemanı vardır. Genellikle oksit kaplı nikelden yapılan katot, içindeki fitilden bir akım geçirilerek, dolaylı olarak ısıtılır ve elektron salar. Yüksek, pozitif potansiyeldeki ivmelendirme halkalarına doğru hızlandırılan elektronlar, elektron merceği görevi gören halka elektrotlar arasından geçerken ince bir demet haline getirilir. Katodun önünde bulunan kontrol kafesine uygulanan bir voltajın değiştirilmesi ile kafesi birim zamanda geçen elektron sayısı kontrol edilebilir. Demet modülasyonu adı verilen bu işlem, televizyon ve bilgisayar ekranlarında görüntü oluşturulmasında önemlidir.
  İnce demet haline getirilen elektronlar, luminesans bir ekran üzerine düşürülünce ışıklı bir iz oluşur. Elektron demeti yatay saptırıcı levhalar arasından geçerken, bu levhalar arasına uygulanan voltaj farkıyla orantılı bir sapmaya, dolayısıyla ekran üzerindeki ışıklı izde bir yer değiştirmeye uğrar. Düşey saptırıcılara uygulanmış voltaj için de aynı şeyler geçerlidir. Bir voltajın zaman değişim grafiğini çizdirmek için, yatay saptırıcılara testere dişi olarak adlandırılan ve genellikle osiloskobun kendisinin ürettiği bir voltaj uygulanır. Ölçmek veya gözlemek istediğimiz voltaj düşey girişe uygulanır.

 • Arthas
  Arthas

  Osiloskoplar, elektriksel ölçü ve gözlem araçlarıdır. Voltaj değişimlerini görünür hale getirir. Voltmetre ile sadece voltajın genliğini ölçebilirsiniz, osiloskop ile hem voltajın genliğini ölçmek hem de şeklini görmek mümkündür. Özellikle ac voltaj değişimlerinin izlenmesinde çok kullanışlıdır. Ekran üzerinde yapacağınız ölçümlerle frekansını da belirlemeniz mümkündür. Aynı anda 2 farklı voltaj izlenebilir ve bu voltajların birbirleriyle faz ilişkisini de ölçebilirsiniz. Osiloskoplar ile gözlenebilen frekans aralığı çok geniştir. Ayrıca analog sinyal bilgisini sayısal (dijital) hale çevirerek bir bellkte saklayan ve istenildiğinde ekrana çağıran osilioskoplar da vardır.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  bu aleti dalga boylarini, fekanslarini olcmek icin fizik labinda kullanmistik, geyik bir zimbirti

 • Salvo
  Salvo

  Elektriksel işaretlerin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan aletler içinde en geniş ölçüm olanaklarına sahip olan, işaretin dalga şeklinin, frekansının ve genliğinin aynı anda belirlenebilmesini sağlayan alet.