Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nilgün sizce ne demek, nilgün size neyi çağrıştırıyor?

nilgün terimi Metehan Akkaya tarafından tarihinde eklendi

 • turkce seven
  turkce seven

  nilgun farsca bir kelimedir

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız

  'çivit mavisi / lacivert'dışında hiç başka anlamı olduğuna rastlamamıştım..
  bu kadar detaylı ilk kez okudum çok hoşmuş.

 • Nilgün Topaloğlu
  Nilgün Topaloğlu

  Babam bana ismimin anlamı bu şekilde anlatırdı:
  1922 de 40 yıllık İngiliz işgalinden kurtulmuş Mısır'da ortaya bu isim çıktı.İsim iki kelimden oluşur, Nil ve Gün,yani Nil nehri günü görmüş,özgür olmuş demektir. Ben hep bu anlamı bilirdim. Sonrada 'mavi,çivit rengi' anlamını öğrendim ve pek beğenmedim doğrusu. Bence babam haklı idi.

 • Nilgün Yıldır
  Nilgün Yıldır

  nilgün en güzel mavi demek... aşk demek...

 • Nilgün Tuncer
  Nilgün Tuncer

  NİLGÜN demek en güzel mavinin en güzel tonu demek..dürüstlük demek,vicdan demek,en güzel ANNE demek..kısaca İNSAN demek ve HAYATIN ANLAMI DEMEK..

 • Nilgün Serin
  Nilgün Serin

  Nilgün; aşkın simgesi,niL nehrine dogan güneş ve cennete açılan perdedir.dha bir sürü güzel anlamı olan bi isimdir

 • Nilgün Serin
  Nilgün Serin

  nilgün; aşkın simgesi,niL nehrinin üstüne dogan güneş,cennete açılan perde

 • Ömer Bedrettin
  Ömer Bedrettin

  Beklerim Nilgün, hem de inanamayacağın kadar beklerim.

 • Ömer Bedrettin
  Ömer Bedrettin

  Güzelliklerin annesi günün kutlu olsun. Birgün bir demet çiçekle çalacağım kapını.

 • Ömer Bedrettin
  Ömer Bedrettin

  Seni izliyorum, seni seviyorum.

 • Ömer Bedrettin
  Ömer Bedrettin

  Bu dünyadan ne ben sensiz göç edeceğim, ne sen bensiz yaşamayı öğrenebileceksin.

 • Ömer Bedrettin
  Ömer Bedrettin

  Vazgeçemediğim... Ölümüne sevdiğim... Yar bildiğim...

 • Nizam Nar
  Nizam Nar

  Nilgün; benimdir, gecemdir, gündüzümdür, sözümdür, özümdür. Bir ömür bekletecek de olsa günümdür, güneşimdir. Anlamsız tepkilerine gönül koysam da, protest sükunluğuna dayanamasam da yaşama sevincimdir. Nilgün; beklemektir, sabırdır, acıyı yudum yudum içmek, gerektiğinde kahrından ölmektir. Yani Nilgün hayattır.

 • Nilgün
  Nilgün

  insanın ömür boyu kullanmakta olduğu isim çok önemli.Ben antolojiye üye olana kadar ismimin anlamı civit rengi diyerek dalga geçiyordum kendi kendime...Ama öyle değilmiş artık biliyorum ki ben benim yani ben nilgünüm aşkın en güzel giysisi :) mısıra hayat veren yani güzel bişi bu öyle değil mi hepinize çok teşekkürler

 • Atılay Acar
  Atılay Acar

  O varoluşun farklı bir anlamıdır.sanattır.coğrafyadır.farklı bir iklimdir o.Yaşanılması muhtemel 3 şeyden birisidir.dünyanın 8.harikasıdır.doğaya lûtuftur.sevinçtir.bazen hüzündür.en önemlisi en büyük ilham kaynağıdır.şiirlere anlam verendir.o yörüngesinde dönerken diğer dengeleri sağlayandır.bazen uçuk kaçık bazen en mantıklı olandır.O, 0.19 asıra 100 seneyi sığdırandır.bazen zamanı durdurandır.hayata umuttur o.En küçük kılcalında bile kırmızı beyazı taşıyandır.o hayata umuttur.o aslan kadar cesur,serçe kadar ürkek olandır.sevebilme ihtimalidir.o yokluğunda bile yakamozları beraber izleyendir.onun her hali heycan doludur.NİLGÜN çok tatlı bişeydir.... :)

 • Metehan Akkaya
  Metehan Akkaya

  NİLGÜN

  Nilgün ismi, aslı Nilgûn’dur, Farsça kökenli olup dilimze islama geçişimizle girmiştir. halk arasında “mavi, çivit mavisi” olarak bilinir. Peki bu kadar mıdır? Nil nehrinin rengidir Nilgün Mısır’a hayat verir Nil. Nil ki, Mısır’ı yarım iken tâm eder. Güzel Yusuf’u da tâm eden Züleyhâ’nın aşkı, daha doğrusu Züleyhâ’nın “O” asıl olanın sureti, “O” bütün olanın parçası olması. Nilgün aşkın rengidir ezelden beri, Yusuf’un rüyasında gördüğü, Yusuf’a; Yusuf’tan içre Yusuf’a, secde eden güneş; babası, ay; anası, onbir yıldız kardeşleriydi.. Ve mavi, büyük, farklı yıldız Züleyhâ idi. O rüya esnasında Züleyhâ, Yusufun kalbine girip ızdırabını dindirmiş, onu tâm kılmış idi. Züleyhâ maviydi, aşk maviydi, nilgündü..Sevdiğine bu yüzden verirler mavi boncuğu ve kalbim, mavi boncuk kimdeyse ondadır derler, Anadolulun en ücra köylerinde bile.. Aşk sonsuzluktur, her yerdedir ve Nilgün, aşkın en güzel elbisesidir.