Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

muhammed esed sizce ne demek, muhammed esed size neyi çağrıştırıyor?

muhammed esed terimi Boran tarafından tarihinde eklendi

 • Mine Can
  Mine Can

  Yahudi asıllı Avusturyalı bir gazeteci... Onu Mekkeye Giden Yol isimli kitabıyla tanıdım... Çölü ve çöl hayatını, yaşayanlarını bu kadar iti tasvir edebilen bir yazar daha görmedim... Muhammed Esed i tanıdığım günden beri çöl hayranıyım... kurtuluş savaşından bu yana hiç sevmediğim arap ırkını bile sevmeye başladım doğusu :)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Mekkeye Giden Yol isimli muhteşem kitabın yazarı. Çölü onun kadar güzel tasvir eden bir kitap okumadım... Kaçırılmaması gereken eserlerden...Şiddetle tavsiye ederim...

 • Orhan Narin
  Orhan Narin

  Kuran tefsirini hatırlatıyor.yaklaşık 2 sene önce tefsirini tanıdım ve o günden sonra başka tefsir ve meal okumadım.ayrıca birde mekkeye giden yol isimli kitabınıda okudum.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Kuran'ın Mesajı - Muhammed Esed:

  http://19.org/km/ME/

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Asinda meal seklinde hazirlanmis Kuran mesajina her ne kadar tefsir süsü verilmissede ben mealin tefsiri diyorum ama ne yazikki kücük dipnotlarla tefsire ihtiyac olmaksizin ayet-i kerimeyi anlamak cok zor...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  ayrıca http://www.patikalar.net/esed/ sayfasından da yararlanabilirsiniz.

  Duyduğum kadarıyla Muhammed Esed hakkında çok daha geniş bir web tasarımı daha oluyormuş. Hayırlısı diyelim...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  İnternette Engin Noyan'ın web sitesinde Esed hakkında çok geniş bir yer ayrılmış. Sol sayfa listesinden MUHAMMED ESED ÜZERİNE linkine basararak ulaşabilirsiniz.

  http://www.enginnoyan.com/

  (http://www.enginnoyan.com/2005/munibenginnoyan.asp? acilan_bolum=MUHAMMED%20ESED%20ÜZERİNE)

 • Boran
  Boran

  'işin garibi, otuziki yaşının biraz üzerindeydim ve neredeyse kendimi bildim bileli beni böylesine huzursuz kılan, beni tehlikeden tehlikeye, rastlantıdan rastlantıya sürükleyip duran bu gezip dolaşmak dürtüsü, macera düşkünlüğünden çok, dünyada bana ait sükûn dolu köşeyi bulmak tutkusundan, başıma gelenlerle düşündüklerim, hissettiklerim ve arzuladıklarım arasında açık, yalın bir ilişki kurabileceğim o denge noktasına ulaşmak tutkusundan gücünü alıyor. Ve kanaatlerimde yanılmıyorsam eğer, beni Avrupa'da doğup büyümüş olmanın sürüklediği bütün öteki şeylerden kopararak, zaman içinde, hem idrak tarzı ve zihniyet olarak ve hem de dış tezahürleriyle apayrı bir dünyaya çekip götüren saik de işte bu içe yönelik keşif tutkusu oldu.'
  Mekkeye Giden Yol,33.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Aşağıda uzun uzun hayatını aktarmıştım, kısa olarak da:

  Muhammed Esed (Leopold Weiss) Yahudi asıllı Avusturya'lı gazeteci, yazar ve araştırmacı.1900 yılında, önceleri Polonya'da, sonra Avusturya'da kalan Lwew kentinde doğdu. Gazeteci olarak Orta Doğu'ya yaptığı uzun seyahatlerden sonra,1926'da Müslüman oldu. Libya bağımsızlık mücadelesine katıldı.1942'de babası ve kızkardeşi Nazi toplama kamplarında öldürüldü.1947 yılında, yeni kurulan Pakistan Devleti’nin politik organizasyonunun dayanacağı temel ilkeleri araştıran 'İslami tecdit kurumu'na üye seçildi. Sonra Dışişleri bakanlığı Orta Doğu Bölümü Başkanlığı'na getirildi.1952 yılında Pakistan'ın Birleşmiş Milletler'deki ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevlerinden istifa etti.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Banet Suat rumuzlu arkadaşımızın sayesinde tanıdığım Esed muhteşem bir hazine... Esed'in 'Kur'an Mesajı (Meal-Tesfir) ' değerli kitabı hediye eden Banet'den Esed'i tanımak tabi ki daha yararlı olur, fakat bu başlığın boş kalmasına artık dayamadığımdan umarım çok bilgili olmadığım bir konuda aktarma yaptığım için hoş görün.

  Yine de Kur'an Mesajı (Message of the Quran) Meal-Tesfir kitabını okudukça şimdiden diyebilirim ki The Road to Mecca (Mekke'ye Giden Yol) , Islam at the Crossroads (Yolların Ayrılış Noktasında İslam) kitaplarını en kısa zamanda almaya can atıyorum.

  Nedir bölümünde bizlere değerli düşünürleri tanıtanlardan Allah razı olsun, sayenizde gerçekten her gün daha da öğreniyorum. Belki sırf bu yüzden Antoloji'ye kendimi borçlu hissediyorum.Umarım Cemil Meriç'teki ve diğer mesajlarınız geri dönüp, bilgilerinizi bizle paylaşmaya devam edersiniz.