Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

marsta yaşam sizce ne demek, marsta yaşam size neyi çağrıştırıyor?

marsta yaşam terimi Nick Menza tarafından tarihinde eklendi

 • Aysu Nida Öksüz
  Aysu Nida Öksüz

  marsta yaşam yok. mars kırmızı gezegen

 • Aysu Nida Öksüz
  Aysu Nida Öksüz

  mraba ben aysu sizin yaşınızı bilmiyorum ben 10 yaşındayım................
  marta bazıları yaşam var der. bazı çocuklar kırmızı renkte olduğu için uzaylıların kanı oldunu düşünür ama yanılırlar...çünkü marstaki bir çok metal paslandığı için kırmızılaşır ve marsa rengini verir.bence uzaylılar yok

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Bilim adamları, son yaptıkları araştırmaya göre, Mars yüzeyinde yaşam olmadığı, Kızıl Gezegen'de yaşam varsa bile bunun yüzeyden aşağılarda olabileceği sonucuna vardılar.

  Space.com'un haberine göre, bilim insanları, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde çeşitli derinliklerde yaptıkları kozmik radyasyon seviyesi ölçümlerinin ardından, yüzeyde ve birkaç metre altında yaşamın varlığının, kozmik radyasyonun öldürücü miktarından ötürü olanaksız olduğuna karar verdiler.

  Londra Kolej Üniversitesi'nden Lewis Dartnel başkanlığında yapılan ve sonuçları Geophysical Research Lettrs dergisinin yarınki sayısında yayınlanacak araştırmada, Dünya'nın tersine Mars'ın uzun zamandır küresel bir manyetik alan veya kalın bir atmosfer tarafından korunmamasının sonucu olarak uzaydan milyarlarca yıldır gelen radyasyona karşı savunmasız olduğu belirtiliyor.

  ^^Bildiğimiz en dayanıklı hücrelerin bile Mars'ın yüzeyindeki kozmik radyasyondan ötürü bu kadar yaşamalarına olanak yok^^ diyen Lewis Dartnell ve ekibi, Mars'ın ne kadar güneş ve galaktik radyasyonun etkisinde kaldığını hesaplayan bir radyasyon dozu modeli geliştirdiler. Mars toprağı var sayılan topraklardaki parçacık enerjilerini ve radyasyon dozları çeşitli derinliklerde test edildikten sonra Dünya'da bilinen en güçlü hücrelerin yaşayabilecekleri süre hesaplandı. Bu araştırmalar sonunda, Kızıl Gezegen'de canlı hücre aramak için en uygun yerin büyük bir volkanik bölge olan Elysium Plantia'daki kısa süre önce keşfedilen donmuş denizden buz olduğuna inanan bilimsel ekip, bu denizin sadece 5 milyon yıl önce oluştuğunu düşünüyor. Elysuim buzunun yaklaşık 7,5 metre altında yaşam izinin bulunabileceğini belirten bilim insanları, buna karşın bunun şu anda planlanan Mars keşif programlarının menzilinin ötesinde olduğuna dikkat çekiyorlar.

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  dünya gibisi olmaz....

 • Ezik
  Ezik

  yine miller dokturmus olayları :))))))))))
  ben sadece sunu soliim!
  yok :)

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  marsta yaşam var mıdır? Bilim adamları yapmış oldukları marstan alınan kaya kesitlerinden ve uzaydan çekilen fotoğraflarda su kanalları bulunmuştu..sanırım dünyanın manyetik alanı tersine dönmezse ve 3000 binli yıllara kadar yaşarsam marsa gitmeyi düşünürm..

 • O-lay Ufku
  O-lay Ufku

  doğal park yapılmayacak kadar yok
  fanus-parklar neden olmasın?

 • Stu
  Stu

  tüm bakteri kardeşlerim sevgi ve selamlar gönderiyorum

 • Hulya Önder
  Hulya Önder

  Marsta bakteri seviyesinde hayat olması muhtemeldir.

 • Stu
  Stu

  diyelimki var...

  ben taksi parasını bulamayıp avustralyadan beni görmek için gelen kız arkadaşımı karşılamaya havaalanına gidememişim yaa, marsamı gidecem...

  bu arada marsa giden olursa tanıdıklara selam sölesin, parası yokmuş gelemiyo dersiniz bi zahmet...

  haaa, kız arkadaşım mı... terketti tabi