Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kör sizce ne demek, kör size neyi çağrıştırıyor?

kör terimi Dolun Ay tarafından 22.11.2004 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay04.08.2015 - 17:27

  Almanya’da gören göz olarak kabul edilen gözün görme oranının yüzde 2’den fazla olmaması halinde kişi yasal olarak kör kabul ediliyor.

 • Shaman Wolf Turk Spirit
  Shaman Wolf Turk Spirit19.05.2014 - 21:22

  'Ama gerçek şu ki;
  Gözler kör olmaz;
  Asıl kör olan göğüslerdeki kalplerdir.'

  (Hac-46)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün12.05.2009 - 19:51

  Kanadık toprak olduk
  Döküldük,yaprak olduk
  Geldik bugüne
  Kör olasın demiyorum
  Kör olmada gör beni

  Ekilir ekin geliriz
  Ezilir un geliriz
  Bir gider,bir geliriz
  Biz halk-kız
  H.H.K'gil

 • Yasemin Giz
  Yasemin Giz31.03.2009 - 13:23

  Kör, gözleri görmeyen diye biliriz doğrudur da kısmen.. Ortaokulda bir arkadaşım vardı ismi mehmet.. Arkadaş canlısı, oldukça zeki ve çok çok iyi biriydi.. Sınavlarda onun gözü olmuşumdur her daim :) Bir gün oradan buradan konuşurken konu konuyu açtı bizim şartlarımız eşit değil dedi.. Şaşırmıştım ve neden diye sordum.. O da sen beni görebiliyorsun ancak ben seni göremiyorum demişti.. Ne diyeceğimi bilmiyordum kısa bir sessizlik sonrasında peki şartlarımızı eşitleyeyim istersen demiştim:((O da nasıl der gibi bir ifade ile baktı. Seninle konuşurken bende gözlerimi kapatayım o zaman şartlarımız eşit olmuş olur demiştim::((Gülmeye başlamıştı :) Şimdilerde nerede olduğunu bilmiyorum ancak en son arkadaşım bir hastanenin santralinde çalıştığını söylemişti..:(

  Aslında, “Kör olan gözler değil sinelerdeki kalbtir” (Kur’an ı Kerim)

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik06.11.2007 - 01:24

  Arkadaşımın bir gözü kör-müş, onu tanıyan herkes bir gözünün kör olduğunu biliyormuş, biraz dikkatli bakıldığında farkediliyormuş ama nedense ben bunu, onu bir gözünün kör oluşu nedeniyle askere almadıkları zaman öğrendim. Bana hep bana bir tek sen acıyarak bakmıyorsun derdi de ben ne demek istediğini anlamazdım. Gün gelir öğrenirsin, sende onlar gibi acıyarak bakarsın derdi. Meğer çevresindeki bir çok insan, ona yarım insan muamelesi yapıyormuş. Hatta ve hatta bir gözü KOYUN gibi bakıyor bile diyorlarmış. Eyy insan müsveddeleri, yarın ne olacağınızı biliyor musunuz? Aynı anda iki gözünüzü birden kaybetmeyeceğinizi nerden biliyorsunuz ya da bir kaza sonucu kolunuzu, bacağınızı kaybetmeyeceğinizi.

 • Tru Tru
  Tru Tru29.07.2007 - 19:18

  içersiniz kör olursunuz,
  sevda kuşuna uyarsınız kör olursunuz,
  bahar gelir kör olursunuz,
  babanız ölür kör olursunuz,
  ve
  BAKARsınız KÖR olursunuz...

 • Sevim Gitar
  Sevim Gitar09.04.2007 - 01:56

  sen seni seveni göremeyecek kadar körsen o da sana olan sevgisini söylemeyecek kadar gururludur. göze göz dişe diş ;)

 • Ceren Ceren
  Ceren Ceren14.03.2007 - 16:21

  gözleri görmeyen ama kulakları iyi duyan insanlara kör denir. nedense körlerin kulakları çok hassas oluyo. sanki allah gözlerinden aldığını kulaklarına eklemiş gibi.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir14.02.2007 - 20:05

  Pek çok insan 'bulduğunun değerini fark etmek' olgusunu başaramadığı için elindeki değeri görememektedir... Buna bir anlamda psikososyal körlük' diyebiliriz... Bu durumdaki insan, 'zenginliğin içindeki fakir' yetersizliğine düşmektedir... İçine düştüğü körleşme, onu bir yandan yetersizliğe, bir yandan da doyumsuzluğa sürüklemektedir... Neyi aradığını bilmeden aramayı sürdürmek, çağımızın insanının içine düştüğü trajedidir...Allah, kalp gözü kapalı olanlara yardım etsin...

 • Asli Bilgin
  Asli Bilgin23.01.2007 - 11:59

  Böyle bir şey yok.. Gözlerinle göremezsen kalbinle görürsün, bakmak yeterli değildir, hissetmek cok daha gereklidir. Zaman zaman gözün göremediğini kalp görür. Gördüklerimiz sadece elle tutulan gözle görülen misali şeyler olmamalıdır. Göremediğimiz bir sürü şeyin esasında var olduğunu bilmek ve bunu bilerek yaşamak hayatımıza anlam katacaktır..

  Görme özürlü vatandaşların istek ve azmi bize esas önemli olanın birşeyleri gözle görmek değil hisetmek olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

  Eğer kalbin gözü kör ise işte ozaman özürlüsündür.