Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hikayeler sizce ne demek, hikayeler size neyi çağrıştırıyor?

hikayeler terimi Mehmet Aydın tarafından 29.07.2004 tarihinde eklendi

 • Zax Talante
  Zax Talante 11.04.2011 - 19:23

  'Kısa bir süre okuduktan sonra,gözkapaklarının ağırlaşmaya başladığını hissetti.Alışkanlıktan olacak,kötü alışkanlıktan.
  Meslekte de yeniyim:acemilikten olacak
  ....'

 • Mâhur •¤
  Mâhur •¤ 12.09.2010 - 18:08

  Hikayeler yazacağım sana,yaşanmamış taptaze,dokunulmamış mahremiyetine.

  Baharlar olacak hep.

  Sadece senin olacak o baharlar.Hiç hüzünlenmeyecek yüreğin.Hiç ağlamayacak gözlerin.

  Bir dünya kuracağım sana.Yaşaman için değil..
  Yaşamak ne acıydı ne hüzündü dost.Bir daha yaşaman için değil.Artık yaşamayacağız seninle.Ruhumuz dolaşacak o rüyalar şehrinde.
  Kirpiklerimize bahar rüzgarı dokunacak,olmayan kirpiklerimize.Yüreğimize dokunur gibi dokunacak.Hani o üzüntüye batan yüreğimiz.. Ferahlık saçacak bizim baharımız.

  Cennetimiz dost..Cennetimiz olacak.

  Ölme sakın,gitme ne olur.
  Bir hikaye yazacağım sana,yaşatmayacak ama öldürmeyecek de.Beni böyle mahsun bırakıp gitme ne olur dost...

  Mâhur •¤

 • Can Cimsit
  Can Cimsit 22.08.2007 - 00:51

  Sana yasanmis hikayelerden cok yasanmamis bir suru hikaye anlatabilirim ben
  Belki dinledikten sonra, yazik olmus yasanmamakla dersin ha!
  ……………………
  Benim hikayelerim genelde hic yasanmamis seylerle ilgilidir
  Yasanamayacak olanlarla
  Ama simdi git…
  Sana anlatacak hic hikayem kalmadi ki benim
  Artik cok kotu anlatiyor ve yaziyorum da zaten.

 • Burcu Bakır
  Burcu Bakır 02.06.2006 - 17:54

  Asidi kaçmış bir kolayla yarım bir hayattan izliyor seni senli genli senler..Boğazımı gıdıklıyor 'yapmaaa' diye bir tını geliyor içimden,içimden konuşunca nefes ile yemek borularında restorasyon başlıyor..Balgam arayışında bir öksürük havayı gıdıklıyor ardından.Gözlerim ağlamak dışında ek iş arayışına giriyor sulanıyor,sulandıkça kuruyor.Hırslanıp devam ediyorum içmeye,yarısını pusula olan pipetle yarısını ipleşen etimle..Her şeyden her şey yapan bünyem; küllükteki sigaraları boşalan bardağa boşaltıyor doldurduğunu düşünerek..Ardından o görüntüyü gözlerim beynimin düğümlenen loblarına mavi kalem ile grafiti yaparcasına çiziyor..Anlağım seksek oynamaya başlıyor o halının dikdörtgen karelerinde..Yarıçapları farklı ama özdeş olan bi anne,sokaktan getirdiğim çamur giysili taşın halı üzerindeki lekesine kızacak mı sence...
  burcu bakır

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk 03.04.2005 - 23:20

  Hikayeler ancak onları anlatabileceklerin başından geçer...

  Paul Auster

 • Fatih Öztütüncü
  Fatih Öztütüncü 02.12.2004 - 16:40

  BURASI KERVANSARAY

  Birinci hicri asrın sonu ile ikinci asrın başlarında Horasan'ın Belh şehrinde kendi, çapında bir bölge hükümdarı yaşar: Bu mütevazi hükümdar, çevresine yaptığı iyilik ve adaletli tutum sebebi ile dualar alıp, hürmete lâyık olur.

  Onun böylesine dua alıp, hürmete nâil oluşu yüzünden olacak ki Rabbimiz onu ismi unutulmayacak kadar büyük bir velî yapmayı murad eder, fani saltanatla ömrünün heder olup gitmesini istemez:

  Nitekim irşadına vesile olan hâdiseler de bundan sonra peşpeşe hikmetle sıralanır. Bir gün sarayına girip huzuruna kadar ilerleyen meçhul bir yolcu ile tahtta oturan Sultan arasında şöyle bir â konuşma cereyan eder: Sultan İbrahim sorar: 'Yabancı, buraya kadar ne cür'etle ilerleyip, geliyorsun? ' 'Niye gelmeyeyim? Burası nedir ki? ' 'Ne olacak, saray. Sultanın sarayı.' 'Hayır, burası saray değil; kervansaraydır. Bizim gibi kervan yolcularının bir müddet istirahat edeceği kervansaray...' 'Sen deli misin be adam? Görmüyor musun burada oturan benim. Belh'in sultanı İbrahim bin Edhem. Hani burada yolcu? Var mı yolculuk alâmeti? '

  'Söyle bakalım: Sultan, senden önce bu sarayda kim vardı? ' Ondan önce kim vardı? Ondan da önce kim vardı? Hani nereye gitti onlar, burada yoklar şimdi? Demek ki, onlar yolcuydular, geldiler, bir müddet istirahat edip sonra ayrıldılar. Şimdi istirahat sırası sende. Bir müddet istirahat edip sen de gideceksin.: Arkandan diğer yolcular gelecek, onlar da tıpkı senin gibi ayrılacak? Eğer burası kervansaray olmasaydı, bunların hiçbiri de gelip geçmeyecek, birinin elinde ebedi kalacaktı? ...' Belh Sultanını böylece acı şekilde ikaz eden meçhul adam, geri döner ve sessiz sedasız dışarı çıkıp gider. Neden sonra peşinden, koşanlar onu bir türlü bulamazlar:

  Artık Sultan, bu meçhul adamın ikazını bir türlü unutamaz. Akşamları yatağına uzanır, kulağına aynı sesler devamlı gelir: 'Burası bir kervansaraydır. Senden öncekiler gelip geçtiler, sen de gelip geçeceksin....'

  Böylece nefis muhasebesi yapıp, saltanatın faniliğini tefekkür ederken evin tavanından bir gürültü duyar. Heyecanla sorar: 'Kim var orada, ne arıyorsunuz? ' 'Benim ben, devemi kaybettim de, onu arıyorum! ' 'Yahu: sen deli misin? Deve aranır mı evin damında? ' 'Sen âtlas yorgan, yün yatak içinde âhireti ararsın da, ben dam üzerinde devemi arayamaz mıyım? ' Sultanın beyninde şimşekler çakar ve bu işin içinde İlâhi bir ikaz olduğuna hükmederek hemen fırlayıp hasır üstünde ibadete başlar: O sabah tâcını da, tahtını da terk eder, 'hepsini isteyen alsın. biraz da onlar eğlensin, benim misafirliğim bitti' diyerek ibadethanelere koşar, inzivalara düşer. çöllerde yalnız ve garip dolaşıp tefekküre başlar. Hayatın gayesini düşünür: nefsiyle mücadeleye girer. Öylesine bir nefis cihadına girer ki, terk ettiği bunca taht ve servetten sonra günlük normal yemeklerini de bırakır, bazan birkaç zeytin tanesi, bir iki lokma ekmekle ömrünü devam ettirmeye karar verir ve uzun zaman da aç, susuz yamalı elbise, hasırdan yatakla yaşar…

 • Pınar Kaya
  Pınar Kaya 24.08.2004 - 01:05

  Bazı insanlar wardır bilirsiniz hep anlatacak hikayeleri, anekdotları, küçük anlamlı dörtlükleri yada hep bir cümleleri olur inceliklere dayalı.

  işte onlarla aynı ortamda olmak agzını acıp hayretle anlattıgı hikayeyi dinlemek, sonunu merak etmek, sonra ya öyle mi oldu demek yada beklediginden daha ilgicini duymak o heyecanı yaşamak güzel dirrrrr yaaa.ben hiç doyamam dinlemeye.

 • Periru Gogen
  Periru Gogen 24.08.2004 - 00:53

  tarih olmus bir hadise, sekil verir enfes bir sese...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 24.08.2004 - 00:36

  anlatılmamalı...yaşanmalı...