Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hacerül esved sizce ne demek, hacerül esved size neyi çağrıştırıyor?

hacerül esved terimi Merve Aslan tarafından 06.07.2006 tarihinde eklendi

 • Hasan Tan
  Hasan Tan08.04.2011 - 14:11

  Tacım, tahtım;
  kimi zaman sevinçten senin kadar şen, kimi zaman da hüzünden senin kadar Bi-baht-ım

 • Cerrah Ask
  Cerrah Ask10.10.2009 - 12:03

  Ha şunu unutmadan tavaf etmeyi HACERÜL ESVED'den başlayıp burada bitirmek sünnet demiş arkadaşımız. Daha sünnetin ne olduğunu bilmeden bunları diyip herkezi şaşırtmayalım. Ne alakası var be arkadaşım bunun sünnetle ya.. sevgili canlar biraz daha bilinçlenelim. (Rengi ise siyah değildir vaktiyle beyaz olan bu taş öpülerek ve selamlanarak (alın konularak) koyu kırmızı rengi almıştır.

 • Cerrah Ask
  Cerrah Ask10.10.2009 - 11:53

  tuti_ sana teşekkürler ii annatmışsın ama şu var Hz. İbrahim Aleyhisselam Kabe’nin inşasını bitirdikten sonra oğlu İsmail Aleyhisselam ile tavafa başlangıç sırasını bildirmek için İsmail, bana bir taş getir de tavafın nereden başlayacağını işaret edeyim demiş. Hz. İsmail Aleyhisselam da Cebel-i Kubeys’ten bir taş alıp babasına verdi. O da tavafın başlayacağı bugünkü Kabe’nin köşesine taşı koydu. Taşın şekli ise yumurta şeklinde 18-19 santimetre yarıçapında idi. Konduğu yer, yerden üç arşın 4 parmak yüksekliğinde idi. Böyle yükseğe konmasının sebebi ve sırrı her yerden herkesin görebilmesi için idi. Kesinlikle put değildir. tapılacak birşeyde değildir. Ve şu anda kabenin bir parçası olan bu taş kıbleyi de göstermektedir. Bu kadar.

 • Kerim Ceylan
  Kerim Ceylan26.08.2009 - 11:29

  bir de kabede cinsel ilişki kurdukları için taş kesilen kadınla erkek varmış onlar kimler bilen varsa yazarmı lütfen

 • İnanç Hayat
  İnanç Hayat22.07.2009 - 00:39

  cennetten dunyamıza gönderilmiş kanıt ama hala arabların elinde buna uyuz oldum bende

 • Mükerrem Sevindi
  Mükerrem Sevindi03.12.2008 - 23:25

  Bu mübarek taşı kısmet olurda Hacca gidersem ki gidecegim Allah nasip ederse elimi degip öpmek istiyorum.Fakat bedensel özürlüyüm o kalabalıkta nasıl ulaşırım bilemiyorum.Ben ve benim gibi olanlara dualarınızı esirgemeyin.Saygılar..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan18.11.2008 - 15:11

  Hacerül Esved ; Kâbe'de bulunan ve tavafın başlanğıç yeri olan ve cennetten indirildiği rivayet edilen parlak ve siyah taş.

 • Celalettin Tutkun
  Celalettin Tutkun08.03.2008 - 01:57

  HACER-ÜL-ESVED:
  Kâbe-i muazzamanın doğu köşesinde bir buçuk metre kadar yükseklikte bulunan ve Cennet yâkutlarından olan parlak, siyah taş.
  İbrâhim aleyhisselâm ile oğlu İsmâil aleyhisselâmın birlikte Kâbe'yi inşâ ettikleri sırada, melekler taş getirerek İsmâil aleyhisselâma yardım ettiler. Sıra Hacer-ül-esvede gelince, İbrâhim aleyhisselâm; 'Ey İsmâil! İyi bir taş getir ki, hacılara işâ ret olsun' buyurdu. İsmâil aleyhisselâm bir taş getirdi. İbrâhim aleyhisselâm; 'Bundan daha iyi bir taş getir' buyurunca; Ebû Kubeys dağından; 'Cebrâil aleyhisselâm, tûfanda bana bir taş emânet etti. Gel onu al! ' diye bir ses işitti. Bunun üzerine Hacer-ül-esved taşı Ebû Kubeys dağından alınıp, Kâbe'deki yerine yerleştirildi. (Azrakî)
  Hazret-i Ömer, Hacer-ül-esved taşına, karşı; 'Sen bir şey yapamazsın, fakat Resûlullah'a uyarak seni öpüyorum' dedi. Hazret-i Ali bunu işitince, Resûlullah'ın 'Hacer-ül-esved, kıyâmet günü insanlara şefâat eder' buyurduğunu söyledi. Hazret-i Ömer de hazret-i Ali'nin bu sözüne teşekkür etti. (Dâvûd bin Süleymân)
  Tavâfa (Kâbe'nin etrâfında dönmeye) Hacer-ül-esvedden başlamak ve burada bitirmek sünnettir. (Zeylâî)

 • Dilara Sarnıç
  Dilara Sarnıç29.06.2007 - 11:45

  bence kendimi cagrıstırıyor

 • Dilara Sarnıç
  Dilara Sarnıç29.06.2007 - 11:45

  bence kendimi cagrıstırıyor