Kültür Sanat Edebiyat Şiir

endorfin sizce ne demek, endorfin size neyi çağrıştırıyor?

endorfin terimi Selin Sonsuz tarafından 04.09.2003 tarihinde eklendi

 • Serhat Sökmen
  Serhat Sökmen26.06.2012 - 17:37

  Endorfin bir mutluluk hormonudur.Bilimsel açıklaması böyledir.Mutlu olunduğun da beyin salgılıyor.

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı01.10.2011 - 21:16

  Morfin-i bil levâzımın, haktan ihsan ilen, vücud-u hâricîyyemizde san'atkârane bir biçim ilen terkibedilmesi akabinde ılgım ılgım salınması idir. fekat ademoğlu kendini muhteşemden azade muhteşi' te'hile meyyal idir,maalesef ilen.fekat neden sebep bilinmez abuk subuk mes’eleler hasebiylen de böbürlenmekte kasım kasım kasılakta idir,ibret ilen…

 • Adem Hakan Şahin
  Adem Hakan Şahin09.12.2010 - 19:15

  acı algısını değiştiren protein esaslı hormon. afyon ve türevleri beyini endorfin salgılanması için uyarır. endorfini tavan yapmış kişi mutludur, ağrısızdır, başına geleceklerden habersizdir.

 • Beste Negâr
  Beste Negâr19.02.2009 - 15:46

  Halk arasında mutluluk hormonu veyahut doğal ağrı kesici, doğal uyuşturucu olarak bilinir.. lâkin, endorfin hormonu sadece ağrı hissini azaltması ve bir darbe, yaralanma sonucu acıyı ileten sinyalleri nötralize etmesi neticesinde hissedilen acıyı en aza indirgemesi dışında; uykusuzluk durumunda, depresyonlarda, stres, heyecan, sevinç ve dahi aşırı mutluluk hallerinde de salgılanan bir hormondur…

  aşık olunduğunda bol miktarda salgılanan hormondur, zirâ kalbi pek bir rahatlatan hormondur diye ezber edilmiştir.. vücut için gerekli ve dahi yararlıdır diye bilinir; periferik vasküler direnci düşürdüğünden kalbe iyi geldiği düşünülür lâkin bu yönü henüz ıspatlanmamıştır efendim.. tamam, endorfin hormonu sinir hücrelerini uyuşturarak ağrıyı, acıyı kamufle eder, sızıyı bertaraf eder lâkin kalbe iyi gelir denildiyse, bakmayınız efendim öyle de kalleş bir hormondur ki; yürek sızınızı dindirmek konusunda hiçbir işe yaramaz ;)

  yani efendim, sık sık aşık olmak yerine; siz, düzenli spor ve de her gün egzersiz yaparak, olumlu düşünerek, gülümseyerek endorfin üretiminizi fazlalaştırabilirsiniz…

 • Esra Kaya
  Esra Kaya06.07.2008 - 17:20

  mutluluk hormonu olarak bilinir..morfinle aynı gruptandır ama morfinden 20 kat daha güçlüdür..mutluluk ve huzurun vücut için ne derece güçlü bir tedavi edici ve acı dindirici özelliği olduğunu anlatır..

 • Selin Bayrakdar
  Selin Bayrakdar24.06.2007 - 22:31

  'ENDORFİN', beyin içi morfin. Beyinde kaza, yaralanmalar gibi anlarda salgılanan, acı hissini o anlık yok sayan bir morfin çeşididir. Beyinde salgılanan diğer bir morfin çeşidi de enkefalindir.
  (Fizyolojik psikoloji dersinden ezberimde kalan en kısa anlamı bu)

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz14.11.2006 - 01:40

  Mutlu olduğumuz için mi endorfin salgılanıyor,endorfin salgılandığı için mi mutlu oluyoruz?

 • Ferdi Algur
  Ferdi Algur19.07.2006 - 21:40

  bir sıvı sigarayı

 • Nazmi Arkayın
  Nazmi Arkayın07.07.2006 - 16:49

  Beyin dokularında bulunan ve morfin kadar güçlü ağrı kesici özelliği olan bir grup proteinin ortak adıdır. Endorfinlerin beyindeki “haz merkezleri” ile ilgili olduğunu gösteren güçlü kanıtlar vardır. Bu maddelerin etki mekanizmasının ve beyindeki endorfin alıcılarının saptanması, uyuşturucu bağımlılığının ve kronik ağrıların tedavisinde büyük önem taşır.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz21.03.2006 - 23:28

  waffles...

  muzlu ve çilekli..çikolata soslu...
  yanında kiraz ve portakal kabuğu şekeri...
  yanında vanilyalı dondurma....