Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Deep Purple sizce ne demek, Deep Purple size neyi çağrıştırıyor?

Deep Purple terimi Cem Nizamoglu tarafından 28.02.2005 tarihinde eklendi

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 07.07.2007 - 16:18

  insanların 'nasıl müzik yapıyorlar' sorusu karşısında boş boş bakmama neden olan grup. karşıdaki linkin park eşliğinde kafa sallayıp evanescence hakkında nutuklar atarken nasıl rock denebilir ki? illa bir ad koymak gerekirse yapılabilecek en iyi tanım şudur sanırım: eric clapton'dan daha rock, led zeppelin'den daha blues... *

 • Zafer Kilincoglu
  Zafer Kilincoglu 23.01.2007 - 12:51

  Gelmis gecmis en harika rock grubu.. fazla lafa gerek yok........

 • Selma Doğan
  Selma Doğan 05.08.2006 - 00:13

  DEEP PURPLE - SOLDIER OF FORTUNE

  Yazının başında biraz dedikodu yapalım.. (Ne o? Dedikodu deyince gözler hemen açıldı bakıyorum da..) Deep Purple'ın Türkiye'deki hayranları, bu grubu gelmiş geçmiş en büyük grup olarak görüyorlar. (INTERNET sitelerindeki bazı forumları inceledim de..) Şimdi onları incitmek de istemem ama, Deep Purple tarihini incelerken, eleman sirkülasyonundan başım döndü. Brezilya dizisi izler gibi oldum biraz da... Grubun müzik tarzı da eleman sirkülasyonuna göre sık sık değişmiş.

  Progresif rock'tan kulak patlatan heavy metal tarzına kadar değişen kariyer zıplamaları yaptılar. Hatta bir ara Guinnes rekorlar kitabına 'Dünyanın en gürültülü müzik topluluğu olarak girdiklerini de ekleyelim.

  İşte kısa Deep Purple tarihçesi:

  Grup gitarist Ritchie Blackmore, vokalde Rod Evans, basçı Nick Simper, klavyeci Jon Lord ve davulcu Ian Paice tarafından 1968 yılında Hertford - İngiltere'de kuruldu. Daha ilk albümleri 'Shades of Deep Purple' çıkmadan, hemen İskandinavya turnesine çıktılar.

  İlk albümlerinden 'Hush' single'ı Amerikan Top 5 listesine girdiyse de, İngiltere'de pek farkedilmediler. İkinci albümleri 'The Book of Taliesyn' 1969'da geldi ve sadece Amerika'da satışa çıktı. Kendi adlarını taşıyan üçüncü albümlerinde, Jon Lord'un klazik tarzlardan etkilenmiş klavye stili odak noktası olmuş ve şarkılar daha bir yoğunluk kazanmıştı. Bu albümün çıkmasından kısa bir süre sonra Rod Evans ve Nick Simper gruptan ayrıldılar. (Bir rivayete göre, gruptan atıldılar) Bir pop grubu olam Episode Six'ten basçı Roger Glover ve şarkıcı Ian Gillan Deep Purple'a katıldı.

  Grubun yeni haliyle ilk albümü 1970 tarihli 'Concerto for Group and Orchestra', rock müzikle klasik müziği kaynaştırma arayışındaydı. Kraliyet Filarmoni Orkestrası eşliğinde kayıt yapmak istemişler ama bu teklif reddedilmişti. Bunun üzerine Ritchie Blackmore inisiyatifi ele aldı Gillan'ın güçlü vokalinden yararlanarak, gitar ağırlıklı bir yaklaşım denedi. Bu değişiklik işe yaradı ve 1970'ler boyunca Deep Purple en yaratıcı ve ticari açıdan en başarılı devrini yaşadı. Bu albüm İngiltere'de bir milyondan fazla sattı

  1971 tarihli Fireball albümü ve bu albümden çıkan 'Strange Kind of Woman' o kadar başarılı oldu ki, bir sonraki albümlerini Montrö'deki (İsviçre) Casino müzikholünde kaydetmeyi planladılar. Ama bu planlar suya düştü çünkü bu mekan Frank Zappa'nın gösterisi sırasında yandı. Bu olay da, Deep Purple'a 'Smoke on the Water' şarkısını yazmak için ilham verdi. Bu şarkı sonradan Deep Purple'ın en uzun süre listelerde kalan ve en başarılı çalışması oldu.

  1973 tarihli 'Who Do We Think We Are' (Kim olduğumuzu sanıyoruz?) ve bu albümden çıkan 'Woman from Tokyo' grubun başarısını iyice perçinledi. Ama dikkat: İngiliz rock gruplarında bir Japon kadın sözkonusu olunca işler karışır. (Bakınız Yoko Ono ve the Beatles) Zaten biz kim olduğumuzu sanıyoruz ki? Bu albümden sonra Ritchie Blackmore ile Ian Gillan arasında anlaşmazlık ortaya çıktı Gillan ve Glover gruptan ayrıldılar. Vokalist David Coverdale ve basçı vokalist Glenn Hughes gruba katıldıklarında takvimler 1974'ü gösteriyordu.

  Grup bu haliyle 1974'te Stormbringer albümünü yaptı. Şimdi dikkat: Bu yazıda inceleyeceğimiz 'Soldier of Fortune' bu albümde yer alır ve Blackmore-Coverdale ortak yapımıdır. Bunda ne mi var?
  Söz konusu albüm çıktıktan hemen sonra Blackmore gruptan ayrılıp Rainbow grubunu kurdu. Blackmore ve Coverdale sadece bir albümde bir araya gelmiş oldular.

  1976'da Coverdale'in Whitesnake grubunu kurmak için Deep Purple'dan ayrılmasıyla da, Deep Purple resmen dağıldı. (Ritchie Blackmore'un yerine aldıkları Tommy Bolin, aynı yılın sonlarına doğru aşırı dozda uyuşturucudan öldü)

  1984'te grubun ilk kurucuları Blackmore, Gillan, Lord, Glover ve Paice tekrar bir araya gelip 'Perfect Strangers' albümünü yaptılar. Bunu üç yıl sonra 'The House of Blue Light' izledi. Ama eski kavgaların tekrar su yüzüne çıkmasıyla, Ian Gillan 1989'un ortalarında gene gruptan ayrıldı. (Düşünsenize, 'tekrar ekibi toparlıyoruz, tıpkı eski günlerdeki gibi...' diyorlar.. Hakikaten ekibi toparlıyorlar. Sonra gene kavgalar çıkıyor. 'Ben sana o zaman da demiştim. Sen hakikaten uslanmayacaksın be arkadaş! ' gibi cümleler de sarfedilmiş midir acaba?)

  1990'da 'Slaves and Masters' albümünü yaptılar. Muhtemelen paraya sıkışan Gillan gruba tekrar geri dönünce de 'The Battle Rages on' (Savaş Kızışıyor) albümünü çıkardılar. Ama bu albümün turnesinin orta yerinde bu sefer de Blackmore 'Madem savaş kızıştı..Ben gidiyorum arkadaş..' diyerek grubu bıraktı.

  1994'te Steve Morse'un katılımıyla grup tekrar stüdyoya döndü ve 1996'da 'Purpendicular' ve 1998'de 'Abandon' albümlerini yaptı. (Sanki geride kalanlara 'Hadi artık siz de terkedin..' der gibi bir isim, değil mi?)

  Biz gelelim şarkımıza....

  Bu şarkının söz ve müziğini, eleman sirkülasyonu sırasında sadece bir albümlük bir süre için bir araya gelen Ritchie Blackmore ve David Coverdale birlikte yaptılar. (Bu şarkının yer aldığı 1974 tarihli 'Stormbringer' Coverdale'in Deep Purple'le ilk albümüydü ve bu albümden sonra Blackmore gruptan ayrıldı. 1984'te grup tekrar bir araya geldiğinde Blackmore vardı ama Coverdale artık yoktu.)

  Oralarda buralarda sürtüp serseri bir hayat yaşayan kahramanımız (mesela onu, konser ve turnelerde ömür tüketen bir rock şarkıcısı gibi düşünün) aklıbaşında bir kızla birlikte kuracağı sakin ve huzurlu bir hayatı düşlemiştir. Hatta bu konuda o kıza (diyelim ki onu da konserlerden birinde tanıştığı taşralı saf ve masum bir kız olarak düşünün) ne hikayeler anlatmıştır.

  Tabii bütün bu hikayeleri, o akşam o kızla birlikte olmak için uydurmuş da olabilir. Aslında ta başından hiç niyeti yoktu yani böyle işlere...

  Fesatlık etmeyelim.. Belki de öyle bir kız yoktur. Kahramanımız, kafasında yarattığı sanal bir kızla, ilerde bir gün sakin bir hayat kurmayı düşlemiş de olabilir.

  Fakat heyhat, kahramanımız anlamıştır ki, huzurlu ama sıradan bir hayatın adamı olamayacaktır! O, her zaman oraya buraya koşturan bir ganimet avcısı olarak kalacaktır. Giderek yaşlandığını bilmesine rağmen durum böyledir... Yapacak bir şey yoktur.Tabii kızla beraber olduğu gecenin sabahında, kıza ayak atıyor da olabilir: 'N'ayır! N'olamaz küçüğüm.. Ben serserinin biriyim.. Ben sana uymam.. Zaten sen de benimle yapamazsın... Hem ben artık gitmeliyim...'

  Kız bu ayakları yemiş midir? Yoksa 'Alçak adam! Beni iğfal ettin... Şimdi Jonathan abime haber vereyim de seni bir güzel benzetsin! ' demiş olabilir mi? Jonathan abisi gelip (meğer bu da tutucu bir İrlandalıymış, senaryoya bak!) Ritchie veya David'i dövmüş müdür? Bunları bilemiyoruz.

 • Selma Doğan
  Selma Doğan 05.08.2006 - 00:12

  SOLDIER OF FORTUNE

  I have often told you stories
  About the way
  I lived the life of a drifter
  Waiting for the day
  When I'd take your hand
  And sing you songs
  Then maybe you would say
  Come lay with me love me
  And I would surely stay

  Sana sık sık hikayeler anlattım
  Bir serserinin hayatını nasıl yaşadığıma dair
  Elini tutup sana şarkılar söyleyeceğim günü bekleyerek
  Sonra belki bana
  'Gel yanıma uzan ve beni sev' diyecektin
  Ve ben tabii ki (yanında) kalacaktım

  But I feel I'm growing older
  And the songs that I have sung
  Echo in the distance
  Like the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I guess I'll always be
  A soldier of fortune

  Ama giderek yaşlandığımı hissediyorum
  Ve söylediğim şarkılar
  Uzaklarda yankılanıyor
  Tıpkı dönüp duran
  Bir yeldeğirmeninin sesi gibi
  Sanırım ben hep
  Bir ganimet avcısı olarak kalacağım

  Many times I've been a traveller
  I looked for something new
  In days of old
  When nights were cold
  I wandered without you
  But those days I thougt my eyes
  Had seen you standing near
  Though blindness is confusing
  It shows that you're not here

  Çok zamanlar bir yolcu oldum
  Yeni bir şeyler aradım
  Eskinin günlerinde
  Soğuk gecelerde
  Sensiz dolandım durdum
  Ama o günlerde
  Gözlerimin seni yanımda dururken gördüğünü düşündüm
  Körlük kafa karıştırsa da
  Senin orada olmadığını gösteriyor (sonuçta)

  Now I feel I'm growing older
  And the songs that I have sung
  Echo in the distance
  Like the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I guess I'll always be
  A soldier of fortune

  Artık giderek yaşlandığımı hissediyorum
  Ve söylediğim şarkılar
  Uzaklarda yankılanıyor
  Tıpkı dönüp duran
  Bir yeldeğirmeninin sesi gibi
  Sanırım ben hep
  Bir ganimet avcısı olarak kalacağım

  Yes, I can hear the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I guess I'll always be
  A soldier of fortune

  Evet duyabiliyorum
  Dönüp duran bir yeldeğirmeninin sesini
  Sanırım ben hep
  Bir ganimet avcısı olacağım

 • Merlin Xn
  Merlin Xn 05.08.2006 - 00:04

  Dünya üzerine gönderilmiş 5 adet peygamber insanlara seslerini daha iyi duyurabilmek amacıyla, 'Deep Purple' adını verdikleri bu grupla müzik yapmaya başladılar.

  Öyle anlar vardır ki müzik sözlerden daha güçlü, daha bir iktidar sahibi olur. Biz sizin kalbinizdekileri görüyoruz müziğinizde. İşte siz bu denli kutsalsınız.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn 05.08.2006 - 00:01

  'Smoke on the water' diyerek olaya jawslama giriş yapıyor, ve bu grubun bir efsane olduğunu anımsatmak istiyorum sizlere sayın meclis üyeleri. Bir sonraki seçimlerde; İan Gillan'ı, bizzat adaylığını koyması için ikna edeceğim.

 • Martin Gore
  Martin Gore 25.06.2006 - 11:45

  smoke on the water....

 • Martin Gore
  Martin Gore 25.06.2006 - 11:15

  soldier of fortune tabiiki.......

 • Aldous Huxley
  Aldous Huxley 26.08.2005 - 13:55

  deep purple istanbula geldiğinde gidebilme şansım oldu çok güzeldi. ancak konserin güzelliğinden çok, abimin 'bana niye haber vermedin ben de gelmeyi çok isterdim bir kez daha' demesi aklımdan hiç gitmiyor. bu yüzden yeniden türkiyeye gelmelerini çok istiyorum. :)

 • Ceyhun Önder
  Ceyhun Önder 28.07.2005 - 00:46

  Sometimes I Feel Like Screaming sarkisinin da yaraticilaridir.

 • Aysegul Samiloglu
  Aysegul Samiloglu 03.04.2005 - 09:06

  soldier of fortune...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 14.03.2005 - 23:03

  Child In Time

  Smoke On The Water (Müslüm'den sonra Pavarotti de tarzı dışına çıkmaya heveslenmiş o da bunu söyleyecekmiş)

  Sonra Richie Blackmore, Ian Gillian

  RainBow

  WhiteSnake?