Kültür Sanat Edebiyat Şiir

dante sizce ne demek, dante size neyi çağrıştırıyor?

dante terimi Selim Sağır tarafından tarihinde eklendi

 • Berra şenol
  Berra şenol

  Dante ne demek

 • 9azilanaras21diyarbakırstj
  9azilanaras21diyarbakırstj

  dante yolun yarısı anlamına gelir tam ortası

 • zilan aras
  zilan aras

  dante bir yolun yarısında yani birşeyin tam ortasındaanlamına gelir

 • Dilara Su Tunç
  Dilara Su Tunç

  Dante bir şeyin tam orta yeri anlamına gelir örneğin cahit sıtkı tarancı nın 35 yaş şiirinde olduğu gibi

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  '...'Dante' Fikir adamının müdahale hakkını idrak eden ilk şair. İnsanlara hakikati haykıran bütün haysiyet sahibi yazarların kılavuzu. Gönlüyle muhafazakâr, dehasıyla devrimci.'

 • Alp Aydın
  Alp Aydın

  dante italyada bulunan vede faliyette olan bi yanardağdır

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak

  'verdiğin yanıtlar,bilseydim ki
  dünyaya dönebilecek birinedir
  bu alev şimdiye çoktan sönerdi
  am hiç kimse sağ dönmemiştir
  bu derinlikten,dendiğine göre
  küçülmeden yanıtlıyorum bir bir'

 • Millet, sayenizde 'Dante' dante olduğuna utandı bea.şimdi kemikleri sızlamaz mı bu adamcağızın ha.Bakın öğretiyim size 'İlahi Komedya' adlı eseri ile dünyaca tanınan İtalyan edebiyatçı.

  x burcu x

 • Bahar Öztürk
  Bahar Öztürk

  italyan ilahi komedya yazarı. en ünlü eseri ilahi komedidir.İdam edilerek öldürülmüştür........

 • Martin Gore
  Martin Gore

  dante ile danteli birbirinden ayiramayan bir insan(!) ..............vah vaaahh......egitim sart.....cehalet aldi basini gidiyor.....sorsan milliyetcidir....baska ne olabilirki.....ac tavuk kendini tahil ambarinda görürmüs......bindigi bianchi bisikleti mercedes saniyor.....karacahil...

 • Elif
  Elif

  cemile teyzenin sut beyazi kedisi

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  ilahi komedyasını mutlaka okuyun beyler mutlaka

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  bi gün demirci atelyesinin önünden geçen dante ,demircinin bi yandan demir döverken diğer yandan dantenin bi şiirinin bazı mısralarını yalan yanlış bağıra çağıra okuduğunu duyar.buna fena içerleyen şair bi hışımla dalar dükkana ve eline geçen her şeyi yere atar,darmadağın eder dükkanı :)

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Beatrice

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  ilahi komedya

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Mayıs 1265’de Floransa'da doğan İtalyan yazar Dante Alighieri, 26 Mart 1266’da Durante adıyla vaftiz edildi. 1274’de “Yeni Hayat” ve “İlahi Komedya”da ölümsüzleştireceği Beatrice'yi ilk kez gördü. Asıl adı Bice di Folco Portinari olan Beatrice, daha sonra Simone de' Bardi'yle evlendi ve 1290 yılında öldü.


  1983’de, babasının ölümünden bir yıl sonra, Floransa'nın önde gelen aşk şairlerinden biri olarak üne kavuştu ve şair Guido Cavalcanti'yle yazışmaya başladı. 1285 yılında evlendiği Gemma Donati’den, iki yıl sonra Pietro adında bir çocuk sahibi oldu. 1289 yılında Campaldino Savaşı'nda, Floransalı Guelfoların safında Ghibellinoların şehri Arezzo'ya karşı savaşan Dante, savaştan üç yıl sonra, “Vita nuova” (Yeni Hayat) adlı yapıtını yazdı. Yeni Hayat, Dante'nin 31 şiirini, bu şiirlerin hangi vesilelerle yazıldığına ilişkin açıklamalarını ve şiirlerin yapısal çözümlemelerini içeren bir düzyazı-şiir çalışmasıdır.


  Yoğun felsefe çalışmalarına başlayan şair, felsefi konularda şiirler yazmayı da sürdürür bu arada. 1295 yılında Hekim ve Eczacılar Loncası’na üye oldu ve Floransa’nın siyasal yaşamına katıldı. Bu tarihten sonra çeşitli meclislerde görev alan Dante, bu beş yıllık süreç sonucunda altı lonca başkanından biri sıfatıyla Floransa’nın yönetimine seçildi. 1295’de Beyazlar ve Siyahlar olarak ikiye bölünen Guelfolar yüzünden, Floransa’da siyasal uzlaşmayı sağlamak amacıyla, Papa’ya gönderilen üç kişilik kurulun üyesi olarak şehirden uzaklaştığında, önderleri bir süre önce sürgüne gönderilmiş olan Siyah Guelfo grubu iktidarı ele geçirdi.


  27 Ocak 1302’de para cezasına çarptırılan ve kamu görevinden men edilen yazar, düzmece bir yolsuzlukla suçlandı ve Toscana bölgesine girmesi yasaklandı. 10 Mart’ta ceza onaylandı ve yakalanması halinde yakılarak idam edilecekti.


  2 yıl sonra, mücadelesini tek başına sürdürmeye karar veren Dante, Beyaz Guelfo grubundan sürgün arkadaşlarıyla bağlarını kopardı ve sonraki yıllarda bütün İtalya’yı kapsayan gezilere çıktı. 1304-1308 yılları arasında De vulgari eloquentia (Halkdilinde Belagat) ile Convivio (Şölen) adlı yapıtlarını yazdı. Bu yapıtlardan ilki, dil ve şiir üzerine görüşlerini; ikincisi ise felsefe üzerine düşüncelerini ve felsefi bir bakış açısıyla şiirlerine ilişkin yorumlarını içerir. Dört kitaptan oluşan ve felsefî, siyasî ve ahlâkî konuları içeren Convivio adlı eserinin ikinci kitabı da astronomi ile ilgilidir aynı zamanda. İki yapıt da tamamlanmamıştır.


  Bu yapıtlarının hemen ardından 1308’de “Divina Commedia”yı (İlahi Komedya) yazmaya başladı ve ölümünden kısa bir süre öncesine kadar bu yapıt üzerinde çalıştı. Özgün adı Comedia (Komedya) olan bu yapıta “ilahi” nitelemesi sonradan, Rönesans döneminde eklenmiştir. İtalyanca yazılan İlahi Komedya, karşılıksız aşkı Beatrice için yazılan bu destan hem aşkı ve insanı, hem geçmişi, hem kendi güncelliğini anlatıyor, geleceğe uzanan bir sentez oluşturuyordu. Aynı zamanda İlâhi Komedya ile Convivio'da astronomi ve kozmolojiye ilişkin görüşlere de rastlanmaktadır.


  İlâhi Komedya, Dante'nin Cehennem, Araf ve Cennet'e yaptığı hayalî bir seyahatin öyküsüdür ve burada sunduğu Evren Dizgesi tamamen Batlamyus Dizgesi'ne dayanmaktadır. Dante'ye göre, Yer Evren'in merkezindedir ve hareketsizdir. Yer'in etrafında sırasıyla, Ay, Merkür, Venüs, Güneş, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün küreleri bulunur. Satürn küresinden sonra, sabit yıldızlar küresi ve ondan sonra da İlk Hareket Ettirici Küre gelir. Onuncu küre ise, En Yüksek Küre, yani Tanrının Evi'dir. Küreler, Meleklerin yardımı ile hareket eder. Dante, Aristoteles'in etkisi ile Ortakmerkezli Küreler Dizgesi'ni benimsemiş, dışmerkezli kürelerin olmadığını savunmuştur.


  İlahi Komedya’dan sonra 1314’de Monarchia'yı (Monarşi) yazan Dante, yönetim biçimini konu aldığı bu yapıtında, papalık-imparatorluk şeklindeki iktidar parçalanmasına karşı tek bir hükümdarın egemenliğini savundu. 1315 Haziran ayında Floransalı sürgünlere suçlarını kabul etmeleri halinde affedilecekleri bildirildi fakat bu öneriyi kabul etmeyen Dante'nin sürgün cezası yeniden onaylandı ve çocukları da ceza kapsamına alındı.


  Şair, son yıllarını Verona'da Can Grande della Scala'nın ve Ravenna'da Guido Novello da Polenta'nın saraylarında geçirdi. Quaestio de aqua et terra (Su ve Toprak Sorunu) ile Egloge (Eklogalar) adlı yapıtlarını yazdıktan bir sene sonra, 1321 yılında Ravenna’da öldü.