Kültür Sanat Edebiyat Şiir

antakya sizce ne demek, antakya size neyi çağrıştırıyor?

antakya terimi Arzu Seval tarafından 07.02.2004 tarihinde eklendi

 • Limonî Erz
  Limonî Erz30.04.2009 - 11:20

  her şehirde öyle veya böyle insanlar eleştiriliyor din,ırk tercihlerinden dolayı ama bu memlekette gerçek harmanlama var küçük İstanbul gibi :)

 • Murat İnanır
  Murat İnanır29.04.2009 - 11:53

  Benim güzel memleketim sadece benim için değil..bir defa görenin bile hayran olduğu..herkesin gıpta ettiği hepsinden önemlisi bu vatana onun bunun zorlaması ile değil kendi hür iradesiyle katılmış tarihi bir mozaiktir.Seninle gurur duyuyorum canım memleketim

 • Ayşe Şükran Şenol
  Ayşe Şükran Şenol26.02.2008 - 23:11

  antakya medeniyetlerin buluştuğu bir şehir sünnisi ile alevisi ile hirisitiyanı ile ermenisi ile buluştuğu yüksek bir kültür seviyesine ulaşmaış yıllar sonrasını şimdilerde yaşayan yozlaşmayan ilerilikleri olmayan bozulmayan örf adet ve geleneklere bağlı birbirine saygılı anlayışlı,birbirini kırmayan yardım ve desteği eksik etmeyen bir şehir antakya ve antakyanın güzel insanları unutulması mümkün değil saygı ve sevgilerler.

 • Deniz Antakya
  Deniz Antakya03.09.2007 - 01:23

  alevi,sunni,kürt,musevi,hiristiyan,yahudi,ermeni..ve daha niceleri beraber yaşar ve asla bundan yana rahatsızlıkları yoktur...dünyanın en büyük yani eser açısından en çok esere sahip ikinci müzesi,dünyanın en büyük ikinci kumsalı,türkiyenin tek ermeni köyü buradadır...künefesi ile meşhurdur...peyniri en iyi burada yapılmaktadır o yüzden buradan başka şehirlere yollanmaktadır...meze yönünden çok çeşitlidir..cevizli biber,babagannuç,humus,soğan salatası,ekşili süzme yoğurdu,dövmesi ve daha niceleri...boğması ii kafa yapar :) harbiyede içmek büyük bir zevktir...mezeler,alaturka müzik,müthiş konukseverlik harbiyedeki mütevazi restoranlarda içmek için idealdir...harbiyede vadiye bakan bi cafesi var orada içtikten sonra bide nargile keyfi yapmak var....samandağda önce hızır türbesini ziyaret edin sonra gezmeye başlayın yüzmek istemezseniz bile kumsalında yürüyüp denize karşı bi sigara yakın bu kadar maviliye bide kel dağı eşlik edince....çarşıda mutlaka tavuk döneri yenilmeli ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz...köftesi var bide onuda çarşıda sorun reklam olmasın :)
  etrafta rapça konuşanlarla karşılaşmak ise kaçınılmazdır...şimdilik bu kadar...kendimi rehber gibi hissettim :)

 • Nil Guzel
  Nil Guzel09.08.2007 - 20:10

  antiochia olarak yazilir. turkiye de hosgorunun en fazla oldugu yerlerden biridir. yemekleri mukemmel. kendine has tarzlari var. hemen hemen herkes arapca biliyor. antakyada tum insanlar haytali yiyor. daha sevmeyeni gormedim :))))

 • İbrahim Haznedar
  İbrahim Haznedar14.11.2006 - 12:43

  ANTAKYA antukyo bir kıralın adını taşımaktadır.
  bir bariş simgesi olarak algılıyorum,asırlarca insanlığa mekan olmuş harika bir doğadır,günümüzdede bir muzeyik şehri olma unvanını korumaktadır,bir barış şehrimizdir.

 • Manolya
  Manolya03.07.2006 - 01:13

  oruk,haydari,humus,künefe,babağannuc.....HARBİYE....

 • Sevgi Polat
  Sevgi Polat03.07.2006 - 01:03

  doğan...

 • Nazlı Karateke
  Nazlı Karateke27.03.2006 - 01:02

  orayı çok özledim

 • Muratt Çellebi
  Muratt Çellebi09.02.2006 - 11:02

  Caddeleri İstanbul, ara sokakları ortadoğu kokan bir yer...