Kültür Sanat Edebiyat Şiir

anadolu selçukluları sizce ne demek, anadolu selçukluları size neyi çağrıştırıyor?

anadolu selçukluları terimi Cay Keyfi tarafından tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  alpaslanı hatırlatıyor

 • Muratcan Özkoyuncu
  Muratcan Özkoyuncu

  Anadoluya en çok eser bırakan TÜRK İSLAM DEVLETİ'dir... Çünkü bu günkü Türkiye sınırlarında kalmış; Cihanşümül bir devlet mefkuresı güdmemiş; bu yüzden bütün eserlerini anadolu coğrafyasına bırakmıştır...

 • Alperen Musa
  Alperen Musa

  Anadolu (Türkiye) Selçuklulari 1075-1308 tarihleri arasinda Anadolu'da hüküm süren müslüman bir Türk devletidir. Devletin kurucusu olarak kabul edilen Süleyman Sah Selçuk'un büyük oglu Arslan Yabgu'nunn torunudur

 • Ertuğrul Osman
  Ertuğrul Osman

  bazı tarihçilere göre anadolu en müreffeh dönemini sultan alaeddin keykubat döneminde yaşamıştır.ne osmanlı ne de türkiye................

 • F
  F

  altın çağı'nı sultan alaaddin keykubat döneminde yaşayan, sanata ve ilme değer vermiş, döneminin dünyaca meşhur alimlerine kapı açmış, destek çıkmış türk devleti.
  başkenti konya olması münasebetiyle konya'ya yapmış oldukları mimari yapılar, taş oymacılığı dünya sanat tarihinin şaheserleri arasındadır. özellikle ince minareli medrese, sırçalı medrese, karatay medresesi, sahip ata medresesi, alaaddin keykubat camii ve daha kümbetler bugün birçok yerli yabancı turistin ilgisini çekmektedir.
  taş işçiliği ve çinicilikte akıllara durgunluk veren eserler verildiği bu dönemde, kayseri, tokat altın çağlarını yaşamıştır.
  ayrıca mevlana celaleddin rumi, sadreddin konevi, muhyiddin ibn arabi, şems-i tebrizi gibi dünyaca meşhur alim ve mutasavvıflar anadolu selçuklu devleti'nin koruması altında özgürce yaşayabilmiş, ürün vermişlerdir.

 • F
  F

  1077'de süleyman şah tarafından kuruldu. ilk başkenti iznik'ti, haçlılar iznik'i alınca konya'ya alındı. Moğol baskısına dayanamyarak 1308 yılında yıkıldı.