Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Vampir01.06.2009 - 14:48

  Buffy the Vampire Slayer dizisinin daha çok çıplak görmeye alıştığımız Spike'ı, dizinin yavrulayan dizisine isim babası olan Angel'ı ve son olarakta Stephenie ablamızın Edward Cullen'ından sonra artık insanların neredeyse var olduklarına inandıkları ve ilk karşılaştıştıklarında hatun milletinin 'ısır beni, ısır beni' diye çığlıklar atarak üzerlerine atlayacakları fantastik karakter.

  David Slade sıkılmış olacak ki, değişik bir sunumla sermiş önümüze vampirleri. 30 Days of Night filmindeki keltoş vampir;

  http://www.dvdfuture.com/images/upload/30days-night-freaks.jpg

 • odak haline gelmek01.06.2009 - 14:20

  Anayasa ders kitapları içerisinde 've, veya, yahut' kelimelerinin defalarca kullanılarak açıklandığı yine de anlamak için bin beş yüz kere okunan, sokrat semineri için kullanılmaya müsait tanımlama.

  'Bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller (devletin bağımsızlığına, bütünlüğüne vs vs aykırı olamaz) o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin büyük kongre veya genel başkan veya merkez karar veya yönetim organları veya Türkiye Büyük Millet Meclisindeki grup genel kurulu veya grup yönetim kurulunca zımnen veya açıkça benimsendiği yahut bu fiiller doğrudan alınan parti organlarınca işlendiği takdirde, söz konusu fiiillerin odağı haline gelmiş olur.'

 • sıfır01.06.2009 - 13:43

  Jess Walter'ın yazdığı, sade anlatımı ve değişik konusuna rağmen yorularak okuduğum, offf diye kitabı kapattığımda verdiğim paraya acıdığım, afilli tanıtım yazısına kandığım, Antoloji kitap bölümünde geçmemesine şaşırıp yorum yapmak için kendimi Nedir'e attığım, bir daha The New York Times'ın önerilerini dikkate alırsam ne olayım dediğim kitap.

  Yine de

  'Sıfır, kendi hayatını yaşamayı kabullenemeyen bir adamın öyküsü. Bildiğimiz dünyanın sonu. Bütün korku ve umutların toplamı. Uykuyu hayata tercih edenlerin, etrafta dönen dolaplara aldırmayanların, bildiklerini hatırlamayı beceremeyenlerin, aldatırken aldananların ve sürekli aldatılanların, ekran karşısında uyuşarak teselli bulanların, çelişkilerle yaşayanların, sorgulamadan olan bitene alışanların romanı'

 • Edvard Munch21.05.2009 - 19:45

  Amor and Psyche,Vampire, Madonna eserlerine hayran olduğum, Francisco de Goya'dan sonra benim için ikinci büyük sanatçı.

 • prison break21.05.2009 - 19:24

  Sara'nın ölmesiyle izlemeyi bıraktığım, buna rağmen arada sırada 'ne oluyor acaba, yine nereye tünel kazıyorlar? ' diye kaçamak yaparak baktığım, kafası kesilen Sara'yı diziye tekrar döndürmeyi başararak yuh dedirttiren, 'yemin ediyorum bir daha izlersem...' tarzı cümlelerle ortalarda dolanmama neden olan, kaç sezondur Micheal karakterinin ordan oraya düşmesine, koşturup durmasına rağmen yine de iğne batırsan patlayacak derecede kilo almasına şaşırdığım dizi.

 • buffy the vampire slayer21.05.2009 - 19:15

  Spike gibi bir karakteri bünyesinde bulunduran, her sezon sonu karakterlerden birinin ölümüyle dünyanın kurtulduğu, her sezon başının da kendini feda eden karakterin diziye tekrar tekrar dönerek başladığı, Tarkan Viking Diyarında Türk filmindeki denizden çıkan ahtapotu bana sürekli hatırlatan komik ve saçma kostümlere sahip, bol bol sert sevişme sahnelerinin geçtiği yine de yedi sezon devam etmiş eğlenceli dizi.

 • Beyin fırtınası21.05.2009 - 19:04

  Her kpss sınavında sorulmasa rahat edilmediği, 'yaratıcılık' kelimesini gördüğünüz zaman şak diye cevabı yapıştıranacağız tartışma tekniği. Genellikle D şıkkına koyuyolar bu da dipnot.

 • Beyin fırtınası21.05.2009 - 18:35

  Yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmak için, az sayıda insanın bir araya gelerek, akıllarına ilk geldiği şekilde fikirlerini söyleyip bunların eleştirilmeden kayıt altına alındığı ve belirli bir süre içerisinde fikirler toplanıp sonra da toplanan fikirler üzerinde tartışma yapıldığı bir teknik. Kayıt alınma aşamasında kamera tarzı alet kullanmıyoruz, bir kişi fikirleri yazıyor.

  Kpss sınavında her sene bir sorunun muhakkak geldiği teknik :)