Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • dengbej26.12.2005 - 19:06

  Dengbej kürtce bir kelimedir. Ses ve söylemek fiillerinin birlesiminden olusmaktadir. 'Kürt sözlü edebiyatini agizdan agiza bu günlere aktaran insanlara verilen addir'. Sakiro, Garabete Xaco, Kavis Axa, Mehmed Arif Cizrevi
  bunlardan sadece birkacidir.

 • halepçe katliamı26.12.2005 - 13:55

  Saddam diktatörünün mazlum Kürt halkini ortadan kaldirmayi amaclayan insanlikdisi saldirisi. Kimyasal silahlarin kullanildigi Halepce katliaminda binlerce Kürt hayatini kaybetti, onbinlercesi yaralandi ve zarar gördü. Kürtlerin, Amerikaninda destegiyle bu gün Federede olsa devletlerini kurmus olmalari ve Irak merkezi yönetimindede büyük ölcüde sözhakkina sahip olmalari ve saddamin birzamanlar devrik lideri oldugu Irak mahkemelerince yargilanmasi o insanlik sucunu isleyenlere verilen en anlamli cevaptir.

 • a.b.d22.12.2005 - 23:33

  Dünyanin en büyük Emperyalist gücü. Cikarlarini korumak icin bircok ülkeyle ya da halklarla iliski kurabilir ve bu yolla amacina ulasabilir. Diktatörlügün hakim oldugu ülkelerde bu isbirligi, ezilen halklarin özgürlüklrine kavusmasini saglayabilir.

  Irak isgali sonrasi ezilen kürt halki Devletlesip Federe Kürdistan Devletini Kurdular ve Merkezi yönetimdede büyük bir ölcüde sözhakki sahibiler.
  Kürt halki her ne kadar Antiemperyalist cephede olsalarda bu durumdan faydalandi ve Saddam diktatöründen kurtulup özgürlügüne kavustu. Saddam diktatörüne boyun egmektense Amerikayla isbirligi kürtlere cikar sagladi.

 • abdulmelik fırat22.12.2005 - 22:57

  Abdul Melik Firat degerli bir kürt sahsiyeti ve polotikacisidir. Yurtsever bir aile geleneginden gelmektedir. Su an Hak-Par (Hak ve Özgürlükler Partisi) Genel Baskanidir. Türkiyede Kürt sorununun cözümü konusunda, halklarin esit kosullarda yasayabilecekleri iki cumhuriyetli bir federasyonu savunmaktadir.