Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Şiir Yarışması
Sezen Ardic
Sezen Ardic

İKİ ŞEY AKLIN HAFİFLİĞİNİ GÖSTERİR. SÖYLENECEK YERDE SUSMAK. SUSACAK YERDE KONUŞMAK

 • hemşire02.09.2007 - 01:54

  Türkiyede bir kac kez karsilasdim.......amann havalarindan gecilmeyen, hastayi iyice hasta eden, kendilerine yanlis meslek secmis kisiler

 • iki aile02.09.2007 - 01:33

  Güzel bir Dizi

 • Arzu Sahin13.03.2007 - 23:23

  Türkhalkmüziginin güzel sesi, süper yorumcusu....

 • baba26.10.2005 - 02:36

  Sen gittin gideli ruhum tarûmar
  İnsanlar cihandan acep ne umar?
  Terk edilen için ömür bir kumar

  O gün bugün günler geçmiyor baba!
  Bahçemdeki güller açmıyor baba!

  Bir gönülün merkezine har düştü
  Yaz ortası yüreğime kar düştü
  Hayalimde yüceleşen yâr düştü

 • erzincan26.10.2005 - 01:43

  Doğu Anadolu Bölgesinde 8 Ilcesi olan bir Ilimiz.Erzincan İl’imiz genellikle dağlar ve platolarla kaplıdır. Dağlar çeşitli yönlerde, belli bir sıra içerisinde uzanır. Güneybatıdan Munzur, kuzeybatıdan Refahiye dağları il alanına girer. Doğudan Erzurum’dan gelerek, batıya doğru uzanan Karasu ve Kop Dağları, İl alanını derinlemesine, aralarında geniş düzlükler bırakacak şekilde böler.
  Erzincan'a girdim ne güzel Baglarrr...

 • gecekondu26.10.2005 - 01:31

  Galiba bir tek Türkiyede var? ?

 • annelik26.10.2005 - 01:28

  TATLI ve ACI.........tüm duygulari bir arada yasabiliyorsun..Annelik,sabir ve kocaman bir yürek ister.

 • aleviler25.10.2005 - 01:43

  Sözlük anlamına göre Alevi, Hz. Aliye bağlı ve ondan yana olan kimse demektir. Alevilik ise genel olarak Hz. Aliyi sevmek ve onun soyunun yani Ehli Beytin yolundan gitmek olarak tanımlanabilir.Ehli Beyt: Peygamber Efendimizin aile fertleri.
  Ülkemizde bugün yaygın şekilde Alevi olarak adlandırılan kitleler için kaynaklarda birçok ismin kullanıldığını söyleyebiliriz. Anadoludaki Alevi kitleleri nitelemek üzere kaynaklarda, kızılbaş, rafızi, ışık, mülhid ve torlak gibi adların kullanıldığını görmekteyiz. Bunlardan en çok kullanılanı Kızılbaş adı olmuştur. Anadolu Alevileri kendileri için çok anlamlı Kızılbaş adını, Osmanlı yönetiminin ahlakdışı anlamlar yükleyerek, sünni kitlelere aşılayarak bir psikolojik savaş aracı olarak kullanması sonucunda bırakmak zorunda kalmışlardır.

  Bugün Anadolu ve Balkanlarda yaşayan Tahtacı, Çepni, Amucalı, Bedrettinli, Sıraç gibi değişik gruplar genelde Alevi olarak adlandırılırlar. Anadolu Aleviliği, tarihsel ve sosyal koşulların doğal bir sonucu olarak, kitabi olmaktan çok sözlü geleneğe dayalı eski inançların islami şekiller altında yaşamaya devam ettiği bir halk islamıdır.

  Alevilik, Bektaşilikten ayrılamaz. Çünkü her iki deyim de aynı olguya, Türk halk İslamlığı olgusuna bağlıdır.Alevilik ve bektaşilik, inanç ve ahlak esasları ve edebiyatları bakımından temel olmayan farklılıklar dışında ortaktırlar. En temel farklılık, Bektaşi kitlelerin daha çok şehirde yaşamalarına karşın, Alevilerin göçebe/yarıgöçebe çevrelerde yaşamaları şeklinde ortaya çıkmış sosyal bir farklılıktır. Ancak tarihsel olarak doğru olan bu sosyal farklılık günümüzde anlamını yitirmeye başlamış, Alevi adı daha yaygın olarak kullanılır olmuştur. Bugün genel olarak Alevi olarak adlandırılan kitleler üç dinsel gruba bağlıdırlar:

  * Ocakzade Dedeler
  * Çelebiler
  * Dedebabalar

  Bu üç grupdan Anadoluda en fazla etkinliğe ve nüfuza sahip olan Ocakzade Dedelerdir. Daha sonra Çelebiler gelir. Dedebabaların ise Anadoluda nüfuzları zayıftır, Balkanlarda daha etkindirler.

  Türkiyede yaşayan Alevilerin sayısı konusunda çeşitli veriler ileri sürülmektedir. Türkiyede etnik ve mezhep konularında varolan tabular nedeniyle, yapılan resmi sayımlarda bu konu bilinçli olarak ihmal edilmekte ve dolayısıyla Alevilerin sayısı konusunu herkes işine geldiği şekilde yazmaktadır. Tarafsız araştırmacılara göre Türkiyede en az 15-20 milyon Alevi bulunmaktadır. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerde sayıca az olmakla birlikte Türkiyenin her yerinde Aleviler bulunmaktadırlar. Alevilerin sahip oldukları bu potansiyel onları zaman zaman Türkiye siyasetinin de merkezine yerleştirmektedir.

 • almanlar18.05.2005 - 00:49

  Disiplini, caliskan bir Millet. Yillardir ülkerindeki yabancilari barindiran, yeniliklere son yillarda acik olan bir millet.Düsünüyorumda, 4-5 millyon Alman Türkiyeye siginmis olsaydi, acaba bizlerde onlari 45 yildan beri barindirimiydik? Hani önyargimiz varya, basaka dinlere, dile, irka karsi! !

 • almanya18.05.2005 - 00:38

  33 yildir yasadigim, sevdigim ülke.