Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Şiir Yarışması
Kadir Tanyıldız
Kadir Tanyıldız

'BU KURTLAR SOFRASINDA BELKİ ZOR...'

 • kurt cobain10.03.2005 - 20:11

  The Man Who Sold The World... İntiharının sebebi bu şarkıda gizli.

 • grup yorum10.03.2005 - 19:57

  Büyü güzel bebek büyü
  Ninniler büyütmez seni
  Baban şimdi dağlardadır,
  Bakar ufuktan gözleri
  Baban şimdi dağlardadır,
  Gelir yenince düşmanı

  Dağlarda sesler yükselir
  Sesler türküyle beslenir
  Ne yenilmek ne de yılmak
  Seslerden zafer beklenir
  Büyü güzel bebek büyü
  Ninniler büyütmez seni
  Baban şimdi dağlardadır,
  Bakar ufuktan gözleri
  Baban şimdi dağlardadır,
  Gelir yenince düşmanı

  Kara sevda gözbebeğim
  Yarınlarda gül bebeğim
  Bir gün baban döner geri
  Ellerinde gül bebeğim...

 • joan baez10.03.2005 - 19:50

  Donna donna.

 • bab-ı esrar10.03.2005 - 19:46

  Beni terkeden kız arkadaşımın, ayrılmadan önce son kez bana hediye ettiği albüm. Dinliyorum, kendimden geçiyorum. Çok karmaşık duygular yaşıyorum dinlerken. Hem onu hatırlıyorum, hem de gitar ve ney'in mükemmel öpüşmesini hayranlıkla dinliyorum. Bu albümle tanışmam, benim müzik hayatıma da değişik bir boyut getirdi.

 • livaneli04.03.2005 - 16:12

  10 yaşımdan beri aralıksız dinlediğim, takip ettiğim, şarkılarıyla büyüdüğüm insandır Livaneli. Benim idolümdür o. Onun şarkılarıyla büyüyen çocuklardan katil çıkmaz, hırsız çıkmaz. Ve bazı geri kafalıların dediği gibi kızıl komunist de değildir onu her dinleyen. Ama illa bir 'ist' çıkar derseniz, şu kesindir ki Livaneli dinleyen, irdeleyen ve takip edenlerden HÜMANİST çıkar.
  Çocukların 'mavi mavi masmavi' şarkısıyla büyüdüğü, dinlediği o koyu arabesk yıllarında ben 'GÖKYÜZÜ HERKESİNDİR' diyordum.'DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK, BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAYACAK HERŞEY' diyordum. 'ÖZGÜRLÜK' diyordum.
  Sonuç olarak Livaneli, hayata nasıl bakacağımı ve hayatı nasıl irdeleyebileceğimi öğretti bana.

  Sen hep varol, şarkıların hep varolsun.

 • hümanist04.03.2005 - 16:11

  Zülfü Livaneli

 • ernesto che guevara 03.03.2005 - 19:07

  Ernesto 'CHE' Guevara, Küba devriminde büyük bir rol oynayan, devrimin en zorlu safhasını üstlenen, gerçek bir devrimci... Gerilla savaş taktiğini çok iyi bilen bir komutan. Değer verilecek bir insan. 'Atatürk mü, Che mi' derseniz, bu iki değerli insanı bire bir karşılaştırmamak gerek. Ama bence, ikisinin de artıları ve eksileri vardır mutlaka. Atatürk daha kurnazdı.Daha akılcı hamleleri vardı. Örneğin, Atatürk Samsun'a ayak basana kadar, bir kurtuluş hareketinin başladığından Osmanlı'nın haberi bile yoktu. Ve Vahdettin'in 1 numaralı adamı rolündeydi. Cumhuriyet ilan edilene kadar da, Atatürk'ün yan yana çarpıştığı bir çok silah arkadaşı bile demokratik bir ülkenin temellerinin atıldığından haberdar değildi. Yeni bir Osmanlı kurulacağını sanıyorlardı.
  Che ise bu konuda biraz zayıf kalmıştır. Öldürüldüğü Bolivya'daki devrim girişiminde köylülerin onu desteklemeyeceğini tahmin edemedi. Devrim için yola çıktığı silah arkadaşlarının bir çoğu onu yanlız bırakıp geri döndüler. Ve bilenler bilir, onun saklandığı yeri ihbar eden, sevgilisi sandığı Rus gizli servisinden bir kadındı. Bunu da tahmin edemedi Che.
  Yine de, artılarıyla eksileriyle Che, değer verilecek gerçek bir devrimcidir.

 • uğurlama03.03.2005 - 18:32

  Elbette, illa ki, GRUP YORUM. Onları insanlara sevdiren parçalarından biri...