Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • cumhuriyet gazetesi01.06.2004 - 09:45

  Cumhuriyet Gazetesi herhangi bir işadamının, tarikatın, cemaatın tekelinde olmadığı bir gazete. Gerçekleri dile getiren ve sırf bu gerçekleri dile getirdikleri, birilerinin tekerlerine çomak soktukları için şehit edilen aydın yazarların ve aydın insanların gazetesi (Bu gazeteye söylenmedik laf bırakmayan Zamancılara, Yeni Şafakçılara, Vakitçilere vs.ithaf olunur) .

 • 31 mart vakası27.05.2004 - 10:03

  Çok karmaşık bir konu. İngiliz ve Almanların bu isyanda parmağı var. Öyle ki din elden gidiyor diye çıkan isyan 'yaşasın ingiltere' diye başladı.Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri şu yayınlarda bulabilirsiniz:

  Ecvet Güresin, 31 Mart Olayı, Cumhuriyet Kitapları.
  Doğan Avcıoğlu, 31 Mart Olayı'nda Yabancı Parmağı, Cumhuriyet Kitapları.

 • deniz gezmiş27.05.2004 - 09:52

  Deniz gezmiş bu ülkenin bağımsızlık sembolü demek. Tüm gençlerin örnek alması gereken bir insan. Deniz Gezmiş'in mücadelesi Atatürk'ün Bursa Nutku ile birebir örtüşüyor.Deniz Gezmiş,Bursa Nutku'nun uygulayıcısı bir Kemalisttir.

  'Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Rejimi ve Devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu; bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır… demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla… Nesi varsa onunla eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç 'Polis henüz Devrim ve Cumhuriyet'in polisi değildir' diye düşünecek fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, 'Demek adliyeyi de ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım! '. Onu hapse atacaklar, kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa'ya, Meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek… diyecek ki; 'Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya, haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir…'İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği.' (Bursa Nutku)