Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • beşiktaş24.11.2008 - 07:58

  Beşiktaş, özgürlük, sevinç,umut,yaşam güneşi, kısacası hayat demektir.Yavuz Bayram Çalışkan (Şiirhan)

 • ağlamak16.11.2008 - 20:29

  Gözlerdeki gizem ruhu sarıyorsa, bırakın dökülsün yaşlar yerinden,
  O aşıklar sevdaya sarılsın, sağanaklar ıslatsın serinden,
  Yüreklerdeki ateşe damla olsun en derinden,
  Ağla gözlerim ağla sevdamı, ağla ki bileyim sevdiğimi.

 • yaşamak29.05.2007 - 15:47

  Yaşamak ve Sen

  Denizler mavi, ormanlar yeşilse, dağlar da ister renkleri, yazı ayrı baharı ayrı kışı ayrı, şarkılara türkülere yol olur bu renkler, yoksa gökyüzünde parlayan güneş midir? Dünyamızı aydınlatan! Ben aşk yorgunuyum rüzgârlar yapraklarımı döktü, karlar üşüttü, yalnızlığın Everest’in boyunu geçtiği günlerdeyim.

  Umutlarım, ilk bakışım, bahar kokum, aşk şarkım, nerdesin, dudağında hangi türküler var, mehtabın güzelliğine bakar durur musun? Seni hilesiz sevdim, anlamlı ve duygulu sevdim, yüreğime dökülen her damla kanda bir çiçek açar ve acılarla tomurcuklanır hayallerim. Yitirdiğim sesin, boynu büküklüğüm, iklimsizliğini yaşadığım şehirler. Hüzün akan gözlerime bakabilseydin, yalnızlık ve senle dolu bir yaşamı görebilirdin. Çıkarsız sevdiğim güzel, bir tek seni sevdim.

  Yollarda yeller serin eser, ela gözlerinde uçan güvercinler üşür mü şimdi? Sevdamız tek kaldı ya, hani baharı içime gömdüm ya, türkülerim sevgilisiz ya, sen yüreğime kor oldun ya, heveslerim buz tuttu ve yüreğim yüreğinde kaldı ya, bildiğin gibi.

  Bu gözlerin suları çekilirse bir gün, bir kürek toprak sende at ne olur. Kuşlardan önce gidersem bu kentlerden, acılarımda seni bir gün mutlaka bulur. Yokluğum ölüm değil elbette, ama ölüme doğan bir gün be gülüm.

  Unutamadığım, yar diye kollarıma aldığım, gecelerin gizinde kaybolan isyanlarım, beyaz badanalı duvarlara sıvadığımız günler, doyamadığım hazzım, içimdeki yangınlarım ve içime çektiğim kokularınla, içim doldu gülüm, içim doldu. Sevdamın lale devri, aradığım Leyla’m, yiğitliğimin türküsü, deryalarımın pınarı, olmadığın günlerimde yaşamak ve sen anla işte.

  Yavuz Bayram Çalışkan

 • selim akgül09.10.2005 - 08:32

  'Anlat İstanbul 2004' adlı film ve Amores Perros gibi dinamik bir olay duzeni ve surukleyicillik beklerken son derece durağan bir hava estirilmis. Tum bunlarin yaninda kurt delikanli Selim Akgul oldukca basarili bir oyunculuk sergilemistir.
  İstanbul üzerine hikayeler anlatılacak en önemli ve kolay şehrimiz ama bunun düşünülüp hayata ğeçirilmesi alkışlanası bir olay iyi olmuş.