Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

tikky sizce ne demek, tikky size neyi çağrıştırıyor?

tikky terimi Harun Kesik tarafından tarihinde eklendi

 • Abdullah
  Abdullah

  Reis füze atsaydın yaa, muazzam bir yazı olmuş eline diline sağlık ????

 • Mustafa Şeker
  Mustafa Şeker

  mustafa şeker

  Yorgun argın işten çıkmıştım. Çarşı pazar seyreyleyerek evime doğru yollanırken köşe başından biri çıktı karşıma. Yahu bu nasıl bir tiptir diye tebessümle ilerlerken ikincisi. Tövbe tövbe dememe daha çok vardı esasında. Ancak on adım gittim gitmedim üçüncüsü de önüme çıkınca 'herhalde bu işte bir keramet var,ilham demek böyle geliyormuş' dedim kendi kendime. Çoktur sadece aklımda proje olarak duran bu tipleri yazmalıyım.

  Kimden bahsediyoruz? Elbette son üç dört yıldır mantar gibi türeyen ve kendilerine tikky dediğimiz gençlerden.

  Aslında bu ismi onlar kendileri de kullanıyor. Ve internet araştırmalarım, tikkyliğe hevesli yâda tikkymtırak uzak akrabalardan aldığımı bilgiler ışığında şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki bu sıfattan asla rahatsız olmuyorlar bilakis sosyal sınıf atlamışçasına mutlu oluyorlar.

  Tikky görünce neden “oha” oluruz ve “kal” gelir?

  Züppe(snop) , ciks, cool, concon, tiki gibi farklı isimlerle anılsalar da tikkylik kendine özgü bir gençlik hareketi.

  Kökeni yok. Tamamıyla anarşist bir hareket. Anarşist diyorum çünkü şehirlerde hayatını sürdüren ve aileleri belli refah seviyesinde olan tikkyler (gerçek tikkyler) her türlü sosyal olgu ya da sınırlama mekanızmasını hiçe sayan, tüm değerlerden habersiz bir gurup. Habersiz olmaları onları anarşist yapar mı? Tamamıyla değil ama büyük oranda evet. Din, örf, milliyet, devlet, politika, spor vb tüm alanlarda büyük cehaletin şekli formudur tikkylik.

  İşin trajik yanı ortalama 15-25 yaşları arasındaki bireylerde ortaya çıkan bu tikky hareketinin Anadolu’da etkisini kısa sürede göstermesi. Gelir düzeyi daha alt düzeyde olan eilelerin çocukları bu zümreyi var gücüyle taklide çalışıyor ve ortaya daha katlanılmaz bir tablo çıkıyor

  Kırsalda benim tabirimle tikky-arabesk bir gençlik şekilleniyor.

  Tikkyleri Hippi’lerle ilişkilendirmek kesinlikle yanlış olur. Hippilik toplumsal bir harekettir. Örgütlüdür. Siyasi kanadı vardır. Etkinliği vardır. Bir mesaj taşır. Ama tikkyler de durum böyle değil.

  “Tikky-boy” olarak İngilizcede de hemen hemen aynı anlamda kullanılan ve Türkçeye geçmiş bir kelime tikky. “Elindeki imkânlarla ve kısıtlı zekâsıyla kendini olduğundan farklı göstermeye çabalayan, ilgi çekmeyi amaçlayan” olarak tanımlayabiliriz.

  Miriba… Tikky ben. onsekiz yaşım.

  Tikkylik 2002-2003 yıllarında ortaya çıkıyor. Ve sadece kızlarda görülüyor. Daha sonraki süreçte tikky erkekler de ortaya çıkıyor. Tikky kız tarifine bakalım.

  Tikky kız nesneye tapar, sahte sarışın veya sahte esmerdir. Saçlarını ısrarla alnına döker.

  Sürekli yanınızdan uflayarak geçer. Şehirdekileri orijinal taşradakileri ise kendi tabirleriyle”çakma” converse giyer. Dedelerimizin eşeklerin eğerine bağladığı ve üzerinde “Anadolu kilim motifi” olan heybeleri çanta olarak kullanırlar. Ama üzerlerine adını ilk defa duyduğunuz müzik guruplarının rozetleri muhakkak olur.

  Cep telefonları en fiyakalılardan olmalıdır. (Tikky-arabesk gençlik de buna son derece özen gösterir. İyi bir telefon alamıyorlarsa muhakkak benzeri olan ve içinde sadece bir buzdolabının eksik olduğu Çin malı telefonlardan edinirler.)

  Tikky kızlarda (rock-tikky uzantısı) gözlerini ve tırnaklarını siyaha boyama alışkanlığı da görülmektedir.

  Genel anlamda sinirli tiplerdir. Herkese pas atmayan ilginç “trip”ler sergilerler. Ancak olur olmaz bir anda kahkahalarla gülerler. Bu bakımdan dengesiz bir zümredir.

  Vitrinler, alışveriş, konserler, kim kimle çıkıyor dedikoduları, başlıca gündem maddeleridir. Bu yönleriyle onları yürüyen yozlaşmışlık olarak da tanımlayabiliriz. Konuşmaları üzerine doktora tezi bile hazırlanır. Kendilerine ait şifrelenmiş cep telefonu mesaj alfabesi: (uF oglm, mnYaksn PP :)

  Kendilerine ait ünlemler: (n’aber baboli, yaz gelse keşke “güneyim” geldi, oha oldum, kal geldi, bombayım patlarım, selam ekürim, ne haber kankunim,) hemen dikkat çeker.

  Bunun başlıca nedeni Türkçeyi bilmemeleridir. Esasında onlar hiçbir dili tam olarak bilmezler.

  Muhakkak gözlük takarlar. İleri derece de marka tutkuları tikkylerin neredeyse en bariz özellikleridir.

  Hiçbir şekilde, hiçbir zaman diliminde asla ve kat’a kitap okumazlar.

  Erkek tikkyleri ise bildiğimiz tezeğin altın suyuna bandırılmışı olarak tanımlayabiliriz.

  Yada kokonanın erkek hali.

  Saçlar illa ki dik olmalı. Soldan ve sağdan hafif ileri ve yukarı. O kadar çok jöle sürerler ki sokakta itişip kakışırken bir gergedan kadar tehlikeli hale gelirler.. Metropolün erkek tikkyleri metropolün kız tikkylerinden farksızdır. Cahil, marka düşkünü, karşı cins avcısı. Onları kızlardan ayıran en önemli nokta nazik olmalarıdır. Asabi değildirler ve tetikte bekleyen bir bunalım meyilleri vardır.

  “Biz de tikkyik gardaş”

  Gelelim taşranın çakma tikkylerine.

  Metropollerdeki uzak akrabalarından farklı olarak tikky-arabesk zümrede “ergenliğimde ne olsam da ilgi çeksem anlayışı” hâkimdir. Aslında bu gençlerimiz isteseler de tikky olamazlar. Çünkü o kültürden gelmezler. Bu bakımdan özenti olarak ifade edebileceğimiz bu durum “moda” kavramının sınırlarına dahil edilebilir. Tehlikeli bir moda. Bakalım:

  Parlak ve yeşil sarı veya turuncu montlar güneş gözlükleri, erkeklerde Nuh’un gemisine benzeyen, bir buçuk kıymalı pide şeklini almış, ucu kalkık rugan ayakkabılar, bol metalli kemerler ve illaki kıçtan düşmesine ramak kalmış kot pantolonlar. Düğmeleri yarısına açılmış ucuz gömlekler. Teyp taktırılmış sepetli planet motosiklet. Ve illaki lise önlerinde beklemeler, ve yine illaki cep telefonundan İsmail yeka parçaları.

  “yapmasaydın tikkylik, çıkarmazdım ikilik”

  Aslında bu acınası zavallı insan topluluğunun birçok tarifini yapabiliriz.

  Kendi kazanmadığı parayla marka havası yapan hırsızlar,
  Normal kolaya “regular kola” diye sipariş eden görgüsüzler, taşrada da görünmesiyle aslında ekonomik bir sınıf olmadığı ortada olan sırf özentiden ibaret taklitçiler gurubu, pahalı giyinen ucuz insan topluluğu, Etiler, Nişantaşı, Akmerkez’i kendileri için kutsal mekân kabul eden ve lise yıllarında palazlanan bir tür virüs.

  Problemsizlikten problem üreten ziyankar bir bakış açısı + boş bir kafa + gereksiz bir kişilik + görüntü kirliliği + bol miktarda para + converse + barbour + club: tikky
  vb, vb, vb

  Şimdi “Üç tikky görmekle bu kadar hırslanır mı insan yahu” demeyin. Çünkü hepiniz ya da hepimiz diyeyim bu tiplere, karşı bir tutumdayız. Bu şekilde ben de duygularınız tercümanı oluyorum.

  “ Yahu bunları kazanmak lazım “ da demeyin. Kazanacaksak taşradaki özentiyi kıralım. Şehirdekilere çok yaklaşmayı tavsiye etmem. Tikkyleşiverirsiniz o anda.

  “ işin sosyolojik yönü şöyle ki….” diye başlayan cümleler de aslında kifayetsiz. Bu öyle bir gurup ki sosyoloji de yer bulamıyor.

  Aile eğitimindeki yetersizlik ve ilgisizlik, dini eğitimin eksikliği, sorumsuz arkadaş çevresi, kişiliğinin kaldıramayacağı bol para adamı maymun ediyor. Bu şekliyle tikkylere özel evrimi tersten kabul edebilirim. Aksini n’olur söylemeyin.

  Ha tikkylere karşı önyargılı mıyım? Kesinlikle evet, bodoslamadan evet. Mal beyanında bulunur gibi giyinen, Okaliptus,Avakado,orkide gibi kimsenin hayalinde bulunmayan bitlikeri günlük salata çeşidi olarak beğenmeyen, hızını alamayıp Papirüs yiyen,Sıradan kotlu yurdum gencine “kasıntılı bir gülüşle “ıhı ıhı… baboli bu amele ya” diyen,25’lik disco güllerinden 15’lik lise yetmelerine porche’ye bineninden pempe scooter kullananına elbette bodoslamadan yuh diyeceğim. Hatta hızımı alamayarak “oha.. kal geldi” diyeceğim.

  Tikky İsimleri

  Bir de ne hikmettir bilmem hiçbir zaman Ahmet,Mehmet,Osman İbrahim,Zehra,Emine,Ayşe vb isimlerde tikkye de rastlamamışımdır. Fabrikasyon gibi hep aynı isim mantığı. Ne bulursan su ekle ne bulursan can ekle. Bu nasıl tesadüftür hocam?

  Berkecan, Pıtırcan, Isırcan, Geğircan, Sümkürcan, Atakancan, Cancan, Patlıcan, Neyapacan gibi (çoğu fonetik olarak yakındır) yada Yağmursu Pıtırsu, Işılsu, Pipisu, Suborusu, Ekinsu, Biçemesu, Marulsu, Trtankaraçocukradyosu gibi isimlerle karşımıza çıkarlar.

  İsimlerine bakarak gizli bir oluşum zannedersiniz.

  ziyaret,the end ekürim...

  Sanırım bu kadar dolama kafi. Bu yazı kaleme alınırken izlenimlerimden, Eskiden Tikky olup tövbe eden itirafçı kuzenim Hakan’dan(kendisi çakma lacoste ayakkabı almış fakat ayaklarında mantar oluşmuş. Bunu ilahi bir mesaj olarak algılayarak tövbe etmiştir) Beyaz şov programının çok çok eski bölümlerinden aklımda kalan bir tiplemesinden (Dönceeeeeem ben sanaaaaaa) , Şahan’nın “Miki mause ettin beni” parçasından, Ekşisözlükten fazlasıyla faydalandım.

  Tikkysiz bir dünya dilemek aşırı iyimserlik olsa da kendi dünyamızda tikkysizlik iyi bir temenni olabilir.
  Döncemmm ben size…

  Selam İle...

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  ''oha falan oldum abi yaa''
  sözü ile karikatürize edilen
  AVM'leri habitat eylemiş insan topluluğu

 • Lidya Akay
  Lidya Akay

  Sözcük dağarcığı kıyafet markalarıyla sınırlı insancık..2 ye ayrılırlarr gerçek tiki imitasyon tiki:Dfarklarını yazmama gerek yok sanırımm bakınca anlaşılıyor zaten...sevmiyorum onları benn=))

 • Bişey Bişey
  Bişey Bişey

  Tüm zamanını görünüşüne harcadığından beyni boş kalan canlılara verilen genel ad..

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  sosyal hayatta aynı ortamda bulunmamaya dikkat etsem de sanala iyice yayılmış durumdalar ve yazmalarına bile gıcık oluyorum. z yerine s kullanmaları, her şeyi kısaltmaları,saçma sapan ifadeleri.... sanalda bunlara ayrı mekan açsınlar yahu :)

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Pahalı giyinen ucuz insan topluluğu, Etiler, Nişantaşı, Akmerkez’i kendileri için kutsal mekân kabul eden ve lise yıllarında palazlanan bir tür virüs.

  Konuşmaları üzerine doktora tezi bile hazırlanır. Kendilerine ait şifrelenmiş cep telefonu mesaj alfabesi: (uF oglm, mnYaksn PP :)
  Kendilerine ait ünlemler: (n’aber baboli, yaz gelse keşke “güneyim” geldi, oha oldum, kal geldi, bombayım patlarım, selam ekürim, ne haber kankunim,) hemen dikkat çeker.
  Bunun başlıca nedeni Türkçeyi bilmemeleridir. Esasında onlar hiçbir dili tam olarak bilmezler.
  Din, dil, örf, milliyet, devlet, politika, spor vb tüm alanlarda büyük cehaletin şekli formudur tikkylik.

  Problemsizlikten problem üreten ziyankar bir bakış açısı + boş bir kafa + gereksiz bir kişilik + görüntü kirliliği + bol miktarda para + converse + barbour + club: tikky..

 • Tahayasinorhan
  Tahayasinorhan

  Genellikle bağdat caddesi,nişantaşı ve starbucksta bolca bulunabilen giyimleri konuşmaları ve ilginç hareketleri ile oldukça itici ve ayrıca özel üniversite kontenjanlarının %99 nu dolduran güzide yeni gençliğimiz.Ayrıca kendilerini www.tikiyiz.net adresindende yakından tanıyabilirsiniz :)

  [a href='http://www.tikiyiz.net/']Tikky[/a]

 • Su Gökbakar
  Su Gökbakar

  Tiki'nin tikkyce söylenmiş hali.

 • Berke Berk
  Berke Berk

  :) şık tarzı olan giyinmesini bilen daha doğrusu insanın giyinmesinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan ayrıca insanların hayat standartlarını yükseltmeleri gerektiğini hatırlatan (bunu unutanlara) kaliteli markalı bir hayatı örnek gösteren akımdır (her gördüğünü tikky sananlarda var tabi) bu da işin mizahi tarafı :)

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  kendilerine özgü konuşmalarıyla hemen dikkat çekerler
  onları farketmemek ne mümkün o giydikleri marka kıyafetlerle vs ile arzı endam ederler

 • Seda Nur Sezgince
  Seda Nur Sezgince

  özenti genclik... esefle kınıyorum!

 • Seda Nur Sezgince
  Seda Nur Sezgince

  özenti gençlik.. esefle kınıyorum

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  kapitalizmin yan ürünleri,
  avm dolaşganları,
  marka bağımlılar,
  trend takıntılılar,
  az bilgi, çok geyik...

  salak ablam ''nassı tikky oldum dii mi! '' der
  öldürür beni!
  hayır, eywalla güzell kızsın zaten de
  illa tikky mi olucan yaa! !

 • Bella Stella
  Bella Stella

  genellikle Akmerkez,Bağdat Caddesi civarlarında rastlayabileceğiniz güzel yüzlü, boş suratlı insanlara verilen genel isim.Kafaları alacakları arabanın fiyatından,modelinden, tavlayacakları kızlardan/erkeklerden,makyaj malzemelerinden, kıyafetlerden başka bişeye basmaz. Yapay ve yüzeysel ilişkiler kurarak egolarını tatmin etmeye çalışırlar.

 • Öykü Masal
  Öykü Masal

  Bagdat caddesinde dizlerine kadar dusmus marka kotlarla dolasan gucci gozlukleri ile onlerini gormekte gucluk ceken ve genelde kendilerine ozgu türkceyi katleden sozcuklerle konusmayı ilke edinmis bir cesit bocek turu..:D

 • Ersinavci
  Ersinavci

  dikkat cekicem diye yolda kasıntı halinde dolasan tiplerdir.arebesk dinleyip küpe takar erkek modelleri(sözüm meclisten dısarı) .bunlardan biri ne yazık ki arkadsım olmakta.kınamıyoruz tabi..

 • Mugush
  Mugush

  hepsi aynı fabrkadan çıkmış gibi olan,kolkola girip caddede takılan ve ordan oraya kopan zekası normal insanlardan geri kızlar grubu...erkek olan türleride acayip itici....

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Dünyada boşuna yer işgal eden gereksiz nesneler.

 • Zeynep İzdeş
  Zeynep İzdeş

  bencede artık takıldıkları mekanları ve giydikleri markalarda değişiklik yapsınlar. bide bunlar 2 gruba ayrılıyo bi gercekten paralı olanlar bide bunların yanında ün kazanmaya çalısanlar. 2. grup için şunu diyorum öle marka giydiklerini sanıp ortalarda kalça sallamakla sizin adınız tikkylikten cok... döner benden sölemesi.

 • Ömer Er
  Ömer Er

  bence tikky demek cix havalı zengin bebeleri çağrıştırıyor... tabi benim görüşüm

 • İlker Eroglu
  İlker Eroglu

  imkanlara sahip olundugunda ayni davranislari segileyecek, hatta bu davranislari sergileme hevesiyle yanip tutusanlarin bitip tukenmeyen bir hirs ve azimle yerden yere vurdugu ama gizleden gizliye hayranlik duydugu aslinda tek yaptigi mevcut imkanlariyla kendine ozen gostermek olan, turkiyedeki gelir dagilimi esitsizligine avantajli tarafta olmasina ragmen tepki gosteren, taninmadan yargilanan insan

 • Uygar
  Uygar

  Arkadaşlar araştırdım ve şunu anladım: Habire giydiği şeyin markasıyla ilgilenen, habire gösteriş yapmaya çalışan, elince dep telefonuyla dolaşan, 'bende para var' diye bağırıyormuş gibi görünen adam anlamına geliyor bu tikky! (bilmem doğru mu)

  Markayı kalite için alan insanlar da var hepsini tikky kategorisine koyamam ama tikky denilen adam gösteriş budalası olduğu için marka ile ilgileniyor...

 • Fahrettin Özdemir
  Fahrettin Özdemir

  Hiç kimse de kabul etmez tikky olduğunu.

 • Hasan Kemal
  Hasan Kemal

  bütün tikkyler tikkymi yesin

 • Ahmet Çağrı Özsema
  Ahmet Çağrı Özsema

  Ya şimdi birşey derdim de, boşver gitsin! ..

 • Uygar
  Uygar

  Hiç bilmiyom böyle bir şey ya, ne demek bu tikky... :)