Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sinan cemgil sizce ne demek, sinan cemgil size neyi çağrıştırıyor?

sinan cemgil terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Sinan"ın babası :Bu oğlum Sinan. Bunlar da onun arkadaşları (Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan), kardeşleri. Onlar da oğullarım. Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı güzel çocuklardı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. sizin sorunlarınızı omuzladılar."
  Evet, uğruna ölümü göze aldığı köylülerin ihbarı sonucu katledilmiştir Sinan Cemgil.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  nurhaktaki çatışmada öldürülünce ailesi teşhir için istanbuldan adıyaman a gelir...
  Morgda oğullarını teşhir ederler dışarıda bekleyen kalabalık kendi aralarında bunlar anarşistmiş eşkiyaymış iyiki ölmüşler gibilerinden laflar edilince sinan cemgil in babası oradaki köylülere kısa bir konuşma yapar...
  Efendiler ben öğretmenim durumum iyi ailemdende varlıklıyım hiçbir maddi sorunum yok oğlumunda yoktu kendisi bu yaşa kadar hiçbir maddi sıkıntı çekmeden büyüdü en güzel okullarda okudu üniversite eğitimini en güzide üniversitede aldı okulunu yarım bırakmayıp bitirseydi yüksek mimar olacaktı yani benden dahada zengin olacaktı...isteseydi düzenin adamı olsaydı lüks içinde yaşayacakdı ama o ezilen halkının yanında olmayı seçti o halkının yani sizin bağımsızlığınız için savaşmayı tercih etti inanın o eşkiya değildir...

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  SİNAN CEMGİL


  Sinan Cemgil, (d. 15 Kasım 1944, İstanbul – ö. 31 Mayıs 1971, Nurhak) . THKO örgütünün kurucularından.


  Konu başlıkları [gizle]
  1 Çocukluk Yılları
  2 Devrimci Önder
  3 Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ve eylemler
  4 Ölümü  Çocukluk Yılları [değiştir]Türkiye’nin önemli aydınlarından Adnan Cemgil ve Nazife Cemgil’in ikinci oğulları olarak 15 Kasım 1944’de İstanbul’da dünyaya geldi. Öğretmen anne-babanın çocuğu olarak iyi bir eğitim aldı.

  Türk Barışseverler Cemiyeti'nin Menderes Hükümetini, TBMM kararı olmaksızın Kore’ye asker göndermesi sebebiyle protesto etmesi üzerine Adnan Cemgil’in aldığı hapis cezası Sinan’ın henüz çocuk yaşta cezaeviyle tanışmasına sebep olur. “Komünistler Moskova’ya! ” bağırışlarını ise, aynı dava yüzünden Yozgat’a sürgüne gönderilen annesinin yanında duyacaktır.


  Devrimci Önder [değiştir]1964’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’ne girdiğinde siyasetle etkin olarak ilgilenmeye başlar.

  1965 yılında Bursa'daki TİP kongresinin yapılacağı Saray Sineması önünde Komünizmle Mücadele Derneği tarafından kışkırtılmış binlerce kişinin, kongre çıkışında delegelerin üzerine saldırması sonucu babası Adnan Cemgil yaralanıp hastaneye kaldırılır. Sinan, Türkiye’deki açık şiddetle bu vesileyle tanışır.

  1965 yılında çıkardıkları Dönüşüm dergisini satarken arkadaşı Şirin Yazıcıoğlu ile birlikte gözaltına alınan Sinan Cemgil, aynı yıl ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün (SFK) kuruluşuna katılır, bir süre genel başkanlığını yapar ve Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) de üye olur.

  1967 yılında ilkokul yapma amacıyla Muş’un Korkut ilçesine giden ODTÜ kafilesinde yer alan Sinan, arkadaşlarıyla birlikte halk kültürü üzerine de incelemelerde bulunur. Bu incelemelerden geriye kalan, kafilenin diline persenk olan Çift Jandarma [1] türküsüdür.

  Sinan’ın Amerikalı öğretim görevlisinin Yıllardan beri ODTÜ'de İngilizce eğitim görüyorsunuz. Nasıl İngilizce bilmezsiniz? sorusuna verdiği yanıt bugünlere kadar gelmiştir: “Biz, ODTÜ'de İngilizce üç kelime öğrendik: Yankee go home.'

  1968’le birlikte yoğunlaşan öğrenci eylemlerinde, ODTÜ içindeki mücadelesi, sevilen kişiliği ve üstün hitabet yeteneğiyle üniversitedeki hareketin doğal önderi olur. ODTÜ’de Toplumcu Gurup içinde yer alır. 1968’de ODTÜ’deki boykota ve 1969’daki ODTÜ işgaline önderlik eder.

  Toprak reformunun gerçekleştirilmesi istemiyle hazine topraklarını işgal eden Elmalı köylülerini ziyaretinin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Merkezi tarafından tepki ile karşılanması, TİP’ten istifasını getirir.

  Sosyalist Devrim-Milli Demokratik Devrim tartışmalarında Milli Demokratik Devrim’i savunsa da Hüseyin İnan’la birlikte “Türk Solu” ve “Aydınlık” odaklı MDD yorumlarından ve bu çevredeki tartışmalardan uzak durur ve farklı bir yol açmak için arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer.

  1969 yılında Şirin Yazıcıoğlu ile evlenir.

  Vietnam kasabı olarak bilinen Komer’in arabasını yakanlardandır. Eylemde birlikte yer aldığı arkadaşı Mustafa Taylan Özgür’ün İstanbul’da öldürülmesi üzerine Ankara’da Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalığa, aranıyor olmasına karşın şöyle hitap edecektir:

  'Bir devrimci kardeşimiz polis kurşunu ile kahpece öldürülmüştür. Devrimci şehitlerin matemini tutacak zamanımız yoktur. Devrimcilerin postunu ucuza satmayacağız. Gün gelecek Türkiye'nin bağımsızlığı ve kurtuluşu için gerekirse hepimiz vurulacağız. Bunlar bizi korkutmuyor, üzmüyor ancak kinimiz bileniyor. Taylan Özgür'ün ardından matem tutmayacağız, mersiyeler düzmeyeceğiz. O, 24 saatini devrime adamış bir kişiydi. Yapılacak çok işlerimiz vardır, İkinci Kurtuluş Savaşının ilk kurşunlanan devrimcilerinden sonra bizler de düşebiliriz, bunu korku değil varacağımız şerefli bir nokta olarak kabul ediyoruz. Taylan, Komer'in arabasını yakarak devrim için ilk kıvılcımı atmıştı. Bu kıvılcım devam ettirilecektir. Türkiye'de CIA artık bir adam temizleme kampanyası açmıştır. Yılmıyoruz, korkmuyoruz.'

  1970 yılında doğan oğluna söz verdiği gibi arkadaşı Taylan’ın adını verir.


  Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ve eylemler [değiştir]1970 yılında, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Alpaslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin'le birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun kuruluş çalışmalarını yürütür. THKO'nun şehir gerillası eylemlerinde yer alan Sinan Cemgil, 12 Mart 1971 muhtırasından sonra, arkadaşlarıyla birlikte Ankara'yı terkeder ve Elbistan civarındaki Nurhak Dağı'na çıkarak burada arkadaşlarıyla birlikte THKO'nun gerilla kampını kurar. Sinan Cemgil komutasındaki gerilla birliği, planlandığı gibi Kürecik Radar Üssü'nü basmak için harekete geçer.


  Ölümü [değiştir]Kürecik Radar Üssü’ne yapacakları baskın öncesinde Sinan Cemgil ve arkadaşları, İnekli Köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatılır. 31 Mayıs 1971’de askerlerle çıkan çatışmada atış menzili dışına çıkmış olan Sinan Cemgil, yaralı arkadaşı Alpaslan Özdoğan’ı kurtarmak için geri döner ve Ernesto Che Guevara’nın kaderini paylaşır. Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga ile birlikte vurularak öldürülür.

  Adıyaman Gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden Sinan’ın annesi Nazife Cemgil, çevresini saran kadınlara Sinanlar’ı şöyle anlatacaktır:

  'Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan) , kardeşleri.... Onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi


  patikayolu@msn.com

 • Ayca Alemdar
  Ayca Alemdar

  denızlının buldan ılcesınde yasayan yazıcıoglu aılesının duvarında asılı duran yapraklı takvımın 31mayıs1971 tarıhını gosteren yapragı halen koparılmamıstır damatları sınan cemgıl ogun oldurulmustur sınan cemgılın ıstanbulda yasayıp nurhak daglarında sonsuzluga donusen yasamının zıhınlerı zorlayan hıkayesı... ilkelerı ve ınsanlıgın evrensel degerlerı ıcın yasayan ve bu ugurda olumu goze alabılecek kadar erdem sahıbı olan belkıde yasamayı hepımızden cok hakeden bır donem genclıgının kurutulmus guludur

 • Şahin Elyakut
  Şahin Elyakut

  Sinan Cemgil adı bende: dava adamı,yiğitlik,mertlik ve cesaret,i çağrıştırıyor

 • F
  F

  Doğumu: 1947 - Tunceli
  Ölümü: 31 Mayıs 1971 - Nurhak

  24 yıllık bir hayat.

 • F
  F

  THKO’nun kurucularındandır. Yusuf arslan ve Deniz gezmis'in Gemerek'(Sivas) te yakalanması sonucu Nurhak(Adıyaman) 'ta arkadaşlarıyla gerilla kampi kurmuştur. İnekli köyü'nun ihbarı sonucu jandarmayla girdikleri çatışmada Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga ile birlikte vuruldu.