Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Radiohead sizce ne demek, Radiohead size neyi çağrıştırıyor?

Radiohead terimi Seçkin Bilici tarafından tarihinde eklendi

 • Mustafa Kemal
  Mustafa Kemal

  no alarms and no surprises..

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  pulp

 • Esra Nur
  Esra Nur

  İngiltere’de hangi şehirde kişi başına en fazla rock gurubu bulunur? Radiohead’e göre bu kendi yaşadıkları şehir olan Oxford. (Oxford, aynı zamanda Ride ve Supergrass’ında çıkış yaptıkları şehirdir) Gurubun beş üyesi de Oxford’un yerlisi. İlk olarak grup üyelerinden Thom Yorke ve Colin Greenwood; Joy Division’a, Magazine ve farklı giyim tarzlarına olan ilgileri yüzünden Abingdon’da tanıştılar.

  Bir diğer solist ve gitarist olan Ed O’Brien ise guruba daha sonra katıldı. Guruba katılması sebebi ise Thom’un onu Morrisey gibi cool bulmasıydı. Daha sonra Colin’in küçük erkek kardeşi Johnny de topluluğa armonikasıyla katıldı. Fakat beşli ilerlemekte olan kariyelerine, gruptaki bir çok üyenin üniversite yollarına düşmesiyle ara vermek zorunda kaldı. Sırasıyla; Thom, Exeter Üniveristesi’ne Güzel Sanatlar ve Edebiyat okumaya, Ed, Manchester’a politika okumaya ve Colin’le Phil’de, Cambridge ve Liverpool’a İngiliz Dili okumaya gitti.

  1991 yazında okulları biten grubun tüm üyeleri, Oxford’da tekrar toplandılar. Ve sonunda grup ismini Talking Heads’in; “True Stories” albümünde yer alan bir parçanın olan “RADIO HEAD” olarak değiştirdi. Radiohead üyeleri, kendilerine verilen diğer sorumlulukları bir kenara bırakıp, grubu ciddi bir şekilde ele almalarıyla birlikte, haklı başarılarını kısa sürede yakaladılar. Yaptıkları ilk çalışmalarla birlikte yirminin üzerinde plak şirketi grupla anlaşma yapmak için sıraya girdi.

  Radiohead ilk çıkışını 1992 yılında 'Drill' adlı i EP ile İngiltere'de gerçekleştirdi. Parça, onların bir çok radyo programına çıkmalarına ve sadece bir kaç isim saymak gerekirse PJ Harvey, Tears For Fears ve James gibi gruplarla turnelere çıkabilmeleri için yeterli oldu. Fakat tabii ki bu sadece bir başlangıçtı. Daha sonra yapacakları ‘Creep’ adlı parça kariyerlerini bir anda tamamen değiştirecekti.


  ‘Creep’, iki sene boyunca İngiltere’de bir numarada kalmayı başardı. Yabancılaşmaya sunulan bir şükran duası olarak algılanan parça, 1993 yılında çıkardıkları albümleri “Pablo Honey”deki diğer şarkılarla da benzerlik gösteriyordu. Bazı ‘Creep’ hayranları göreceli bir hoşgörüsüzlük sergileyip albümden çıkan diğer parçalar karşısında hayalkırıklığına uğradıklarını belirttiler. Bununla birlikte bir çok kişi ise, grubun farklı ve çeşitli soundlarına duydukları hayranlıklarını gizlemedi.
  1994 yılında grubun “My Iron Lung” adlı EP’si çıktı. Amerika’daki tüm radyolar; albümden çıkan ‘Fake Plastic Trees’ adlı single’ın üzerine atladı. Bu single aynı zamanda, 1995 yılında piyasaya çıkan “Clueless” adlı filminde soundtrackinde bulunuyordu. Böylece grup sonunda ‘Creep’ şöhretli müzik hayatlarından kurtuluyordu.

  ‘Fake Plastic Trees’in yavaş ve neredeyse kederli bir havası vardı, sanki daha önce çıkardıkları hit parçalarının kederli bir öğüdüydü. Bu sırada grup, neredeyse dünya nüfusuna yakın bir hayran kitlesi elde etti. Bu hayranlar arasında R.E.M.’in üyeleri de vardı ve Radiohead’e 1995 yılında yaptıkları Avrupa ve Amerika Turneleri sırasında ön gurupları olmalarını teklif ettiler. Bütün bunların yanısıra diğer gruplarda Radiohead’e olan saygılarını grubun parçalarının coverlayarak gösterdiler. Tears For Fears, grubun ‘Creed’ parçasının canlı performans kaydını yaptı ve bunu B-Side adı altında piyasaya sürdü. Ayrıca The Pretenders grubu da ‘Creep’i yorumladı. Bu parça grubun Isle of Video kliplerinde sunuldu fakat kayıt, cd’de yer almadı.

  Grubun bir başka hayranı ise Alanis Morissette. Morissette, 1995-1996 yılında verdiği her konserinde ‘Fake Plastic Trees’i söyledi. Aynı zamanda gruba, 1996 Ağustosun’da yaptığı turnede birlikte sahne alma teklifinde bulundu.
  Grubun ikinci albümü 'The Bends' ise 1995 yılında piyasaya çıktı.
  Radiohead üçüncü albümlerinin çalışmalarına 1996 yılının ilk yarısında başladı. Fakat işi ancak Alanis Morissette’le çıktıkları turneden sonra ciddiye alabildi. Grup, albüm kayıtlarını aktrist Jane Seymor’a ait 14. yüzyıldan kalma bir malikanede gerçekleştirdi. Bu bina aynı zamanda Cure’un, “Wild Mood Swings” albümlerini kayıt ederken de kullandıkları yer olarak gayet şöhretliydi.

  Kayıtlara başlandığında albümün adının “Ones and Zeros” olması kararlaştırılmıştı. Fakat 1997’de kayıtlar birer birer tamamlanmaya başladıkça albümün adı da “OK. Computer” olarak değişti. Prodüktörlüğünü Nigel Godrich'in yaptığı albümdeki parçalar, görkemli balo salonundan geçitlerine kadar Seymour Malikanesinin farklı köşelerinde kaydedildi. Basçı Colin Greenwood, New Musical Express’le yaptığı bir röportajda elde ettikleri müzikal kaliteyi “uçmuş bir Radiohead” versiyonu olarak değerlendirdi. Albümden çıkardıkları ilk single ‘Paranoid Android’, İngiltere müzik listelerine, 3 numaradan girdi. Bir sonraki ay ise parça bir numaraya yükseldi.


  Radiohead, piyasaya sürdükleri albüm “OK Computer” için turnelere çıkıp Amerika’da, Kasım ve Aralık ayında daha fazla şova çıkmayı kabul ettikleri halde yeni ve farklı bir müzik tarzı planlıyordu. Grup, DJ. Shadow’a üzerinde çalışması için ‘Subtrerranean Homesick Alien’ parçalarını verdi. Aynı zamanda “Ok. Computer” albümünün tümünü, remix versiyonunu hazırlaması için Massive Attack’e önerdi.
  Temelinde bir indie grup olarak türeyen Radiohead, ‘Creep’ ile birlikte global bir mikroskobun altına itilmiş ve “OK. Computer”ın sismik mastır çalışmalarıyla birlikte kendilerini, büyük bir itinayla düzenlenmiş ileriyi gören tanrılar olarak buldu.


  Thom Yorke’un çaba göstermediği ıstrabı elbetteki yeni bir şey değil. Fakat müzikal olarak grup, “Kid A” için nerdeyse bütün diğer yol gösteren levhaları daha öncede dikmişti. Başından sonuna kadar gitarlar, 21. yy ses teknisyenlerinin klostrofobik tuzağına düştü, elektronik olarak uyguladıkları kes yapıştır tekniği Radiohead’in iskelet yapısını lekeledi.
  Prodüktörlüğünü Nigel Godrich'in yaptığı “Kid A” albümü, elektro fx ve atmosferiklerin bir bütününden oluşuyor. Seken vuruşlar ve music-box tekniği, Yorke’un pervane sesi gibi robotlaşmış haykırışları albümü acımasızca karmakarışık bir hale sokuyor. Çatırdayan ve ufalanan ritmler yere düşen demir paraların sekmesine karşı Yorke sesiyle melodiyi taşıyor.

  Açıkçası grubun diğer yarısının “Kıd A”yle nasıl başa çıkacağı bilinmiyor. Söylentilere göre parçalardan birinin yapımı nerdeyse bir yıl sürmüş ve bu albüme dahi konulmamış. Bir başka söylenti ise bu parçanın Yorke’un solo albüm çalışmasında olacağı yönünde.

  “Kıd A”, doğal olarak inatçı denemelerle ve hoşgörülü bir şekilde, Radiohead’in mükemmeliyetine feragat ediyor. Aynı zamanda bu albüm, şaşırtıcı akıl edilmez siperlerlerine rağmen elde ettikleri cesaretli zaferleridir. “Kid A” albümünü dinlemekle bir daha asla vazgeçemiyeceğiniz bir virüsün sisteminizden içeri sızmasına imkan veriyorsunuz demektir.

  Radiohead’in yeni albümü ise 4 Haziran’da piyasaya çıkan ve prodüktörlüğünü bu albümde de birlikte çalıştıkları Nigel Godrich olan “Amnesiac”. Grup bu albümle birlikte albüm sayısını da beşe çıkarttı. Alt yapısı elektronik müziğe dayalı albümden çıkan ilk single ise 'Pyramid Song'.

 • Emrecan
  Emrecan

  paranoid android... her dinlediğimde kendimden geçiyorum... böyle bi şe yok....

 • Gözde Deniz
  Gözde Deniz

  ben thom yorke abimizin ses tellerini çalmak istiyorum........bir ses nasıl bu kadar etkili olabilir anlayamıyorum..........özellikle 'rabbit in your headlights' adlı şahesere girişi sözkonusuysa ben olayda yokum.........bu gruptan bahsederken kelimeIer hiçbir şekilde yetmiyor....  I'm a rabbit in your headlights
  Scared of the spotlight
  You don't come to visit
  I'm stuck in this bed

  Thin rubber gloves
  She laughs when shes crying
  She cries when she's laughing

  Fat bloody fingers are sucking your soul away...
  (away....away....away....)

  I'm a rabbit in your headlights
  Christian suburbanite
  Washed down the toliet
  Money to burn

  Fat bloody fingers are sucking your soul away...


  If you are frightened of dyin' and youre holding on...
  You'll see devils tearing your life away.
  But...if you've made your peace,
  Then the devila are really angels
  Freeing you from the earth.....from the earth....from the earth

  Rotworms on the underground
  Caught between stations
  Butterfingers
  I'm losing my patience

  I'm a rabbit in your headlights
  Christian suburbanite
  You got money to burn....

  Fat bloody fingers are sucking your soul away.....
  Away, away, away,
  Away, away, away.........................

 • Gözde Deniz
  Gözde Deniz

  'Fake Plastic Trees'

  Her green plastic watering can
  For her fake Chinese rubber plant
  In the fake plastic earth
  That she bought from a rubber man
  In a town full of rubber plans
  To get rid of itself

  It wears her out, it wears her out
  It wears her out, it wears her out

  She lives with a broken man
  A cracked polystyrene man
  Who just crumbles and burns
  He used to do surgery
  For girls in the eighties
  But gravity always wins

  It wears him out, it wears him out
  It wears him out, it wears him out

  She looks like the real thing
  She tastes like the real thing
  My fake plastic love
  But I can't help the feeling
  I could blow through the ceiling
  If I just turn and run

  It wears me out, it wears me out
  It wears me out, it wears me out

  If I could be who you wanted
  If I could be who you wanted all the time

  All the time...
  All the time...

 • Başak
  Başak

  gece yatmadan...
  içkiden sonra bir nefes cigaranın yanında
  uyuşuk bedenime iyi geliyor....

 • Gamze Gamze
  Gamze Gamze

  Destiny, destiny protect me from the world
  Destiny, hold my hand protect me from the world
  Here we are with our running and confusion
  And I don't see no confusion anywhere
  And if the world does turn
  And if London burns I'll be standing on the beach with my
  guitar
  I wanna be in a band when I get to heaven
  Anyone can play guitar
  And they won't be a nothing anymore
  Grow my hair, grow my hair
  I am Jim Morrison
  Grow my hair
  I wanna be wanna be wanna be Jim Morrison
  Here we are with our running and confusion
  And I don't see no confusion anywhere
  And if the world does turn
  And if London burns I'll be standing on the beach with my
  guitar
  I wanna be in a band when I get to heaven
  Anyone can play guitar
  And they won't be a a nothing anymore...

 • Nk
  Nk

  bu grubun depresifligini,melankolisini seviyorum :)

 • Görkem Aydın
  Görkem Aydın

  yaşadığımı hissettiren müziği yaratan insanlar topluluğu.

 • Mirkelam Nba
  Mirkelam Nba

  melankoli müziğin tanrısı,herşeyin başlangıcı ve sonu,hem yaşam hem ölüm isteği

 • Erdinç Yücesoy
  Erdinç Yücesoy

  esrar kullanmadan,ot çekmeden kelleyi uçurmak isteyenler varsa,buyursun gelsin..melankolik,hüzünlü,terkedilmiş..

 • Öznur Erdem
  Öznur Erdem

  İnsanüstü yeteneklere sahip Thom Yorke isimli bi soliste sahip grup.Onların şarkılarını dinlerken hiç bişey yapamazsınız.Olduğunuz yere çivilenirsiniz.Ruhunuz izinsiz gezilere çıkar zaten izin alacak zihin de yerinde değildir,paramparça olursunuz.
  Yeni albümlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

 • Will T
  Will T

  En çok Thom'un şarkı söyleyiş tarzı hoşuma gider. Böyle sarhoş gibi... Ne bileyim başka bir hava ayrı bir tat var Radiohead şarkılarında...

 • Ayse Ayse
  Ayse Ayse

  radiohead dinlerseniz ölümü tadarsınız demek.çukurların en derinini görürsünüz hiç bişey artık sizi hayata bağlayamaz demek

 • Ayse Ayse
  Ayse Ayse

  bence ölümün sesinden konuşmak demek, yada son nefesinle şarkı söylemek demek...birazda tükenenlerin sesi demek

 • Soner Meşe
  Soner Meşe

  insanı önce intihara sürükler sonra elinden tutup yeniden hayata bağlar. bu bir döngüdür ve herkes memnundur

 • Soner Meşe
  Soner Meşe

  elektronik beyinlerin rock benim gibi rock&roll kaçkınlarının elektronik hayatıdır RADIOHEAD. Hayatın kıçlarına tepik vurduğu insanların müziğidir RADIOHEAD.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Street Spirit (fade out)

  1995 cikan asagidaki sarki 1993 yilinda Thom tarafindan yazilmis. Grubun en mukemmel buldugu bu guclu duygular iceren sarki son, ölüm, caresizlik yani tum korkularimizla ilgiliymis. Tek kelimeyle anlatmak gerikirse 'umitsizlik'...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Beni maf eden sarkisi, klibide muhtesemdir:

  Street Spirit (Fade Out)

  Rows of houses, all bearing down on me
  I can feel their blue hands touching me
  All these things into position
  All these things we'll one day swallow whole
  And fade out again and fade out

  This machine will, will not communicate
  These thoughts and the strain I am under
  Be a world child, form a circle
  Before we all go under
  And fade out again and fade out again

  Cracked eggs, dead birds
  Scream as they fight for life
  I can feel death, can see its beady eyes
  All these things into position
  All these things we'll one day swallow whole
  And fade out again and fade out again

  Immerse your soul in love
  IMMERSE YOUR SOUL IN LOVE

  Radiohead - 1995
  Album: The Bends

 • Rumi Sanam
  Rumi Sanam

  karma polis arrested this world....
  atladığım diger dünyam,saol radiohead

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Bass çıları bi harika, sadece onun için bile dinlenesi :)

 • Sena Tunç
  Sena Tunç

  I am the key to the lock in your house
  That keeps your toys in the basement
  And if you get too far inside
  You'll only see my reflection

  It's always best when the light is off
  I am the pick in the ice
  Do not cry out or hit the alarm
  You know we're friends till we die

  And either way you turn
  I'll be there
  Open up your skull
  I'll be there
  Climbing up the walls

  It's always best when the light is off
  It's always better on the outside
  Fifteen blows to the back of your head
  Fifteen blows to your mind

  So lock the kids up safe tonight
  Put the eyes in the cupboard
  I've got the smell of a local man
  Who's got the loneliest feeling

  That either way he turns
  I'll be there
  Open up your skull
  I'll be there

  Climbing up the walls
  Climbing up the walls
  Climbing up the walls

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil

  En güzel tribal hallere sürükleyen enfes bir ses, tınılar ve ParanoidAndroid....
  Efsanelerden sonra müziğin en gür sesi.....

 • Meral Atilla
  Meral Atilla

  keyifli melankoli

 • Melike Toros
  Melike Toros

  When u were here before,
  Couldnt look in ur eye
  U just like an angel
  Ur skin makes me cry..

  I wish i was special
  So f*ckin' special..

  But im a creep
  Im a weirdo
  Wht the hell am i doin' here?
  I DONT BELONG HERE!

 • Hayda Bre
  Hayda Bre

  dinleyinceendinizi ucuyo gibi hissetmeniz cok fazla zaman almicak...