Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Osman Bölükbaşı sizce ne demek, Osman Bölükbaşı size neyi çağrıştırıyor?

Osman Bölükbaşı terimi Bay Grey tarafından 08.10.2006 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 27.05.2009 - 18:09

  Rahmetli Osman Bölükbaşı meclis kürsüsünde konuşmaktadır.
  Bir milletvekili; 'Sende erkek misin be? ' der.
  Osman bölükbaşı:'Ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurdun' :)) .

 • Keremila
  Keremila 05.11.2006 - 13:59

  Osman Bölükbaşı 1913 Yılında Kırşehir De Dünyaya Geldi. Ortaöğretimini İstanbul Erkek Lisesinde Tatamlandı Ardından Fransada Nanncy Üniversitesinde Matematik Bölümünü Bitirdi. Türkiyeye Döndü. Ve Kısa Bir Süre Kandilli Rasathanesinde Çalıştı. Mesleğini Sevmedi. Okullarda Öğretmenlik Yapmaya Başladı. Ancak Yeni Mesleğinde De Umduğunu Bulamadı. İstanbul U Bırakıp Kırşenhir E Gitti Ve Toprakla Uğraşmaya Başladı. Ama Asıl N Gönlünde Yatan Politikaydı..  Ve Sonunda İstediği Oldu. Daha Önce Asistanlığını Yaptığı Kandilli Rasathanesi Müdürü Fatin Gökmen Demokrat Partinin Kurucusu Prof. Fuat Köprülüye Onu Tavsiye Etti. Osman Bölükbaşı İçin ' Ağzı İyi Laf Yapan Bir Genç Size Çok Lazım Olur' Dedi. Demokrat Parti De Onu Partiye Davet Etti. Osman Bölükbaşı 1946 Yılında 33 Yaşında Kendini Siyasetin İçinde Buldu.  Osman Bölükbaşı'nın İleride Nasıl Bir Politikacı Olacağının İlk Sbinyali Demokrat Parti'nin İlk Kongresinde Ortalya Çıktı. Kongrede Söz Aldı Ve Kürsüden 23 Yıllık Kızıl Sultan İdaresine Artık Son' Sözleriyle Herkesin Dikkatini Çekti.İnönü 'Nün Kızıl Sultan Abdülhamit'le Özleştirilmesi Tartışmaların Da Doğmasına Neden Oldu.Bu Tartışma Bölükbaşı'nın Parti İçindeki Yıldızının Da Parlamasına Neden Oldu.

  500 Lira Maaşla Dp Parti Müfettişi Olarak Görevlendirdi. Partinin Orta Anadolu Ve Karadeniz İl Örgütlerinin Kurulmasında Rol Oynadı. Olağanüzstü Heyecanlı Ve Sürükleyici Konuşmasıyla Gitiği Heryerde Halkı Etkisi Altına Alıyordu. Dp Mitinglerinin Tohplantılarının Değişmez Söylevcisi Oldu.  Dp Bölükbaşı'dan Ço Memmundu Ama O Demokrat Partiden Umduğunu Bulamadı. Partinin Artık Sıkça Eleştirdiği Chp Den Farkının Kalmadığını Düşünüyordu. Ayrıca Yapılan İlk Seçimlerde Yozgattan Milletvekili De Seçilememişti. Yozgatta Chp Kazandı.  Osman Bölükbaşı 1947 Yılında Dp Den İstifa Etti. Ve Kendi Gibi Düşünen Arkadaşlarıyla Birlikte 20 Temmuz 1948 De Millet Partisini Kurdu. Yeni Partinin Başkanı Hikmet Bayurdu.
  Bir Dönem Chp'yi Topa Tutan Bölükbaşı'nın Yeni Hedefi Demokrat Partiydi.
  . Kimi Zaman Bu Eleştiriler Yüzünden Başına İşler Açıldı. Örneğin Celal Bayar A Komplo Düzenlemek İddiasoıyla 1949 Yılında Tutuklandı. Ancak Bir Süre Sonra Serbest Bırakıldı.


  1950 Li Yıllar Demokrat Parti' Rüzgarının Estiği Dö8emdi. Aynı Yıl Seçimi Kazanıp Milletvekili Olan Bölükbaşı Da Aynı Hızla İktidar Partisine Karşı Meclis Kürsüsünden Esiyordu.
  Sonunda 1953 Yılında Savcılık Millet Partisi Hakkında Soruşturma Başlattı. Başta Genel Merkez Olmak Üzere Millet Partisinin İstanbul Ve İzmir İl Binaları Güvenlik Güçlerince Arandı. Hatta Partililerin Evleri Bile Basıldı. Sonunda Millet Partisi 1954 Te Dini Esaslara Dayanan Ve Gayesini Gizleyen Bir Cemiyet Olduğu Gerekçesiyle Kapatıldı.


  Osman Bölükbaşı Yılmıyordu. Hemen Yeni Bir Parti Hazırlığına Girişti. Bu Kez Cumhuriyetçi Millet Partisini Kurdular.


  1954 Seçimleri Bölükbaşı'nın Yaşamını Hayli Etkiledi. Dp Sandıklardan Yine Birinci Parti Olarak Çıktı. Ama Kırşehir'de Durum Farklıydı.
  Kırşehirliler Heşşehrileri Bölükbaşı'nı Milletvekili Seçmişlerdi. Demokrat Parti Kırşehirlilerin Bu Tercihine Çok Kızdılar Ve Türk Siyasi Yaşamınd6a Bir İlke İmza Attılar. Kırşehir İ İl Olmaktan Çıkartarak İlçe Yaptılar.


  Yıl 1954.
  Osman Bölükbaşı' Siyaset Merdiveni Basamaklarını Tırmanmaya Devam Ediyordu. Cumhuriyetçi Millet Partisi'nin Genel Başkanı Oldu.
  Partisinde Yıldızı Sürekli Parlayan Bölükbaşı'nın Başı Mecliste Sürekli Derde Girişyordu. Konuşmaları Yüzünden Mecliste Yumruklandığı Bile Oldu.


  Ve Bir Gün Osman Bölükbaşı Meclis Koridorunda Bir Dp Li İle Kavgaya Tutuşunca Dokunulmazlığı Kaldırıldı, Yargılanmaya Başlandı. Meclisin Manevi Şahsiyetni Tahkirden Suçlu Bulundu, Ankara Cezaevi Ne Gönderildi.  Bölükbaşı Cezaevindeyken 1957 Seçimleri Yapıldı Ve Kırşehirlilier Onu Bir Kez Daha Milletvekili Seçtiler. Yani Osman Bölükbaşı Tekrar Dokunulmazlık Kazandı Ve Cezaevinden Çıktı. Cezaevinden Çıkar Çıkmaz Tekrar Muhalefete Başladı.

  Bu Arada Türkiye Köylü Partisi De Cmp Ye Katıldı. Partinin Adı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Oldu. Osman Bölükbaşı Yine A Partinin Genel Başkanlığına Getirildi.
  1950'li Yılların Son Dönemleri Türk Siyasi Hayatının Hayli Çalkantılı Günlerine Tanıklık Ediyordu. Hareketlilik Bölükbaşı'nın Partisini De Dalgalandırdı. Parti İçi Muhalefet Bölükbaşı'na Karşı Bayrak Açmıştı.  1960 İhtilalinin Ardından Osman Bölükbaşı Partisinin Ayakta Kalmasını Sağladı. 1961 Seçimlerinde 57 Milletvekili Yle Meclis E Girdi. 1962 Yılına Gelindiğinde İsmet Paşa Hükümeti Kurmakla Görevlendirildi. Bölükbaşı İsmet İnönünü Başkanlığındaki Hükümet Modeline Kesinlikle Karşıydı Ancak Bölükbaşının Partisinin Yeni Yönetimi İsmet İnönü Önderliğinde Kurulacak Hükümete Katılmak İsityordu. Bunun Üzerine Bölükbaşı Taraftarları İle Beraber Partisinden İstifa Etti.


  Bölükbaşı Arkadaşları Kapatılışından 10 Yıl Sonra Millet Paritisini Tekrar Kurdular. Bu Arada 1965 Yılında Sürgünden Dönen 27 Mayıs'ın Kudretli Albayı Alparslan Türkeş Ve Yandaşları Ckmp Ne Girdiler. Bu Durum Karşında Bölükbaşı 'Yahu, Bizim Eski Parti, Ordu Karargâhina Döndü. Çizme Gicirtisindan, Kiliç Sakirtisindan Oraya Girilmiyor.' Dedi. Ama Osman Bölükbaşı Türkeş İle İlişkisini Hiç Bitirmedi. Türkeşle Kırgınılğı Olmadı. Ve Mhp Nin Kongrelerine De Sonuna Kadar Katılmaya Çalıştı.  Osman Bölükbaşı 20 Şubat 1965da Kurulan Suat Hayri Ürgüplü Koalisyon Hükümetine 4 Bakan Vererek Yaşamında İlk Kez İktidar Yüzü Gördü. Ancak Koalisyon 8 Ay Sürdü.


  1965 Seçimlerinde Yüzde 6.3 Oy Oranışyla 31 Milletvekili Çıkardı. Ancak Bölükbaşı'nın Artık Eski Hızlı Muhalefeti Kalmamıştı. Politikadan Soğumaya Başladı.Son Olarak Partili Arkadaşlarının Diğer Partilere Transfer Olması Üzerine

  Bu İhanetlere Dayanamadı. 1973 Yılında Erciyes Dagi Kadar Derdim Var.' Diyerek, Hem Millet Partisi'nden, Hem De Milletvekilliginden İstifa Etti.

  Osman Bölükbaşı Meydanlarda İen Uzun Konuşan Hitabet Yeteneği Güçlü Sözünü Dinleten Halkı Çoşkulandırabilen Ve Meydanlara En Çok İnsan Çekebilen Politikacılardan Biriydi Ama Siyaset Hayatında Bir Türlü Umduğunu Bulamadı. Ve Türk Seçmenine Hala Hatırlanan Şu Sözleri Söyledi.

  'Meydanlarda Aşka Gelip Rahman I Alkışlarlar, Sandık Başında İse, Şeytana Sarılırlar.'

  Osman Bölükbaşına Sişyasete İlk Girdiği Günlerden İtibaren Anadolu Fırtınası Adı Takılmıştı. Ve Bu Fırtına Tam 27 Yıl Boyunca Sürdü. Fırtına Dinince Osman Bölükbaşına Yönetim Kurulu Teklifleri Veya Başka Partilerden Teklifler Geldi Ama O Hiçbirini Kabul Etmedi. İlerleyen Yaşında Bir Otele Yerleşti. Ve Hayatının Sonuna Kadar Sesiz Sakin Yaşamasını Bildi.

 • İsmail Çınar
  İsmail Çınar 18.10.2006 - 15:52

  kırşehirin ilden ilçe oluşunu....