Kültür Sanat Edebiyat Şiir

MÜRŞİDİ KAMİL sizce ne demek, MÜRŞİDİ KAMİL size neyi çağrıştırıyor?

MÜRŞİDİ KAMİL terimi Fatih Gizli tarafından 21.09.2007 tarihinde eklendi

 • Cihan Sandıkçı
  Cihan Sandıkçı 27.05.2012 - 16:35

  Kuran'da adı geçmeyen, İslam'da yeri olmayan kişidir. Bu kişi kendinin Peygamber'in mirasçısı olduğunu, Allah tarafından görevlendirildiğini söyler. Lakin ne Allah ne de Peygamber'in bunu destekleyecek ifadeleri vardır.

 • Mustafa Turhan
  Mustafa Turhan 17.10.2009 - 00:20

  Mürşidi Kâmile Verdim Elimi
  Bakışı Nakışı Nur Geldi Bana
  Kelam Hakkın Deyip Tuttum Dilimi
  Nefesi Soluğu Sur Geldi Bana

  Mürşidin Elinden Bir Kadeh İçtim
  İman İle Küfür Bir Geldi Bana
  İlmi Tevhit İle Kendimden Geçtim
  Erdemi İzzeti Pir Geldi Bana

  Mürşidin Lisanı Kulağım Açtı
  Dünya İle Ukba Sır Geldi Bana
  Allahın Hikmeti İçine Kaçtı
  Bahçe İle Bostan Kır Geldi Bana

  Mürşit Nazarıyla Açtı Gözümü
  Cümle Kamu Halkı Yar Geldi Bana
  Nefsimi Bildirdi Buldum Özümü
  İnsanın Ahlakı Har Geldi Bana

  Mürşidin Nefesi Doldu Cihane
  Âlemlerle Cihan Dar Geldi Bana
  İster Deli Deyin İster Divane
  Allahsız Görülen Nar Geldi Bana

  Mürşidin Fikriyle Yeniden Doğdum
  Karanlık Geceler Fer Geldi Bana
  Elemi Kederi Hicranı Boğdum
  Mürşidin Yareni Ser Geldi Bana

  Mürşit Kirli Ruhu Durmadan Yıkar
  Dünya İle Ülfet Kir Geldi Bana
  Ladan Gelen Huya Mürşitle Bakar
  Ölüm İle Kalım Bir Geldi Bana.

 • Esra Gök
  Esra Gök 14.08.2009 - 16:34

  Âlimlerin örfüne göre, bütün ilim sahipleri kendi meslek alanlarinda derecelere tabi tutulmuslardir. Her biri ALLAH'a davet makami sayilan bu ulvi meslek, gerek ayet ve gerekse hadislerde övülmüs bir meslek olup, Peygamberligin subesi niteliginde ele alinmistir. Bundan maksat, Peygamberlerle Âlimlerin mesleklerinin ayni oldugudur. Ancak aralarinda tek fark, derece ve rütbe farkidir. Bunu böylece ortaya koyduktan sonra, Tasavvuf mesleginde Âlimler, Serzakir, Halife, Seyh, Üstad, Mürsid, Mürsid-i Kamil, Pir gibi kavramlarla tarif edilirler. Bu tarifler de seviyeye göre yapilan bir derecelendirme tasnifidir.
  Mürsid-i Kamil zât o kimsedir ki, Ilme'l-Yakin'den, Ayne'l-Yakine, Ayne'l-Yakin'den Hakka'l-Yakine vasil olan, Cenab-i Zül celal Hazretlerinin zâtinda degil, sifatlarinda Fani olan, Rasulullah (sav) Efendimiz tarafindan da kendisine hil'at giydirilen, basina taç konulan, insanligi irsad etmek için manen görev verilen kimsedir. Kamil bir Mürsid, Velayet yahut Veraset nuruyla nurlanmistir. Bu sebepten ötürü “Varis-i Nebi” Makami ile sereflendikleri için, sekline, suretine seytanin giremedigi seçilmis zâtlardir.
  Mürsidi Kamil, insanlari ALLAH-ü Teâlâ'ya vuslat etmek vazifesi olan ve Rasulullah Efendimize hakiki varis kilinmis kisidir. Böyle bir mürsid-i Kamil, yine üstadi olan baska bir mürsidi kâmil tarafindan yetistirilir ve bu üsdatlar silsilesi ta Rasulullah (sav) Efendimize kadar uzanir.
  Her Mürsidi Kamil manevi olarak icazet alir. Mana âleminde Rasulullah (sav) tarafindan vazife ve icazet verildikten sonra, Rabbimiz ilmi ledünden onun kalbine akitir. Böylece Mürsidi Kamil, peygamber varisi olarak insanlarin nefis terbiyesine ve ALLAH'a vuslat bulmalarina vesile olur.
  Mürsidi Kamil olan zâtlar, Hem zahir, hem de batin olarak Rasûlullah (sav) Efendimizin tamamen varisidirler. Mana âleminde icazetlerini Rasûlullah (sav) mühürlediginden bu zâtlar, mahfuzdurlar, yani hifz olunurlar.
  Rasulullah (sav) Efendimizin:
  “Âlimler peygamberlerin varisleridir”
  “Benim ümmetimin âlimleri Israil ogullarinin peygamberleri gibidir.”(Aclûnî, Kesfü'l-Hafâ) buyurdugu zümre Mürsidi Kamillerdir.
  MÜRŞİDİKAMİLİN ÖZELLİKLERİ:
  Mürsidi Kamil olan zâtlar kabirde çürümezler, Mürsidi Kamil olan zâtlardan bazilari, ALLAH-ü Teâlâ Hz.lerinin Cemal sifatina mazhar olurlar bazilari da Celal sifatina mazhar olurlar. Öyle ki Celal sifatina mazhar olan evliyanin kabirlerinin yerini dahi degistiremezler. Mürsidi Kamil zât kendisine müntesip olan kisinin son nefeste kelimeyi sahadet söylemesine, imanli gitmesine vesile olur, Rabbimiz bana vesile ile gelin buyuruyor. ALLAH(cc) ve Peygamberler(as) arasinda Cebrail (as) vesile oldu, Peygamber (as) de ALLAH (cc) ile insanlar arasinda vesile oldu, Efendimiz (sav) Hadisi seriflerinde;
  “ Muhammed'in nefsini elinde bulunduran ALLAH'a yemin olsun ki, hiç süphesiz, ALLAH'u Zülcelal'in en sevgili kullari; ALLAH'i kullarina, kullari da ALLAH'a sevdiren, yeryüzünde hayir ve nasihat için dolasanlardir” (Beyhaki) buyurmustur.”

  Mürsidi Kamil olan bir zât ALLAH'in izni ile ve indi ilahiye deki degeri hürmetine dervislerine Ahirette üç türlü yardimi olur.
  1. Sirat köprüsünde
  2. Mahser yerinde
  3. Peygamberimizin Livaül Hamd sancagina götürmek için vesile olur.

  Efendimiz (sav) Hz.leri;
  “ Benim ümmetimden çok büyük bir topluluga sefaat eden olacaktir. Yine benim ümmetimden bir kabileye sefaat eden olacaktir. Yine benim ümmetimden birkaç kisiye sefaat eden olacaktir. Taki(hepsi) cennete gireceklerdir.(Tâc) buyurmustur.

 • Fatih Gizli
  Fatih Gizli 22.09.2007 - 14:46

  MÜRŞİDİ KAMİL DEMEK OLGUN VEDE OLGUNLAŞTIRICI ALİMDİR.

  MÜRŞİDLER ALLAH C.C hzlerının aynasıdır. yeryuzunde.

  admin@ismailaga.com