Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Muhteşem Yüzyıl sizce ne demek, Muhteşem Yüzyıl size neyi çağrıştırıyor?

Muhteşem Yüzyıl terimi Mehmet Güneri tarafından tarihinde eklendi

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş

  Tarihi açıdan elbette eksiklik çok. Kurgulu ve sansürlü lakin olaylar, oluş ve yapı aynı tek fark, içeriğe yönelik bir stratejiye odaklanmış. Hayatı savaşlarda geçen bir padişahtan çok harem köşelerinde geçen bir padişah anlatılmış olsa da olayların kısmı bölümleri gerçek. Filmde abartılı olarak geçen sevişme sahnelerine de karşıyım. En nihayetinde kanuninin evlatlarını katlettiğini, saltanat tutkununu dahası Hürrem sultana olan tutkusu da aşikar. Döneme hükmeden ecnebilerin ise haddi hesabı yok. Ya haksız yere katledilenler? Biçem yönü elbette tartışılmaya değer, lakin aşamaları ve tarihi olguları aynı yani her filmde ve her senaryoda olduğu gibi insanoğlunu tatmin etmeyen bir çok eksiğinin belki de kanımızca sansürün ve de abartmasının olması
  pek normal. Bazı kaynaklara göre Şehzade Mustafa'nın kanı dökülmüştür ve boğularak öldürüldüğü esnada tutulamadığından göğsüne fırlatılan balta sonucu öldürülüp ardından boğdurulmuştur denilmekte.Oysa Osmanlıda bir hanedan üyesinin kanı asla dökülemez kanunu vardır. Bu tehlike arz eder diye filmde sunulmamış bir bilgi. Kaldı ki bu tarz filmler sayesinde hatırlanıyor Osmanlı yoksa hatırlatan ne var ki? unutulmuş durumda değil mi? Onlar abartmış belki ama biz gerçeği biliyoruz zaten izlemeye de değer hani..

 • Bulut Kaptan
  Bulut Kaptan

  elin oglu kıcı kırık adamı rambo yapar biz dünyaya hükmetmiş imparatorumuzu zanpara yapariz bizim tarihciler osmanlıda kim kimi öldürmüş diye olaylara bakar elin oglu osmanlı bunca yil bukadar milleti nasi ayni cati altinda tutmuş bu sistemi cözmeye bakar

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Meral Okay denene tarihi bilgiden yoksun hanımın yazdığı Kanuni bu. Geçek Kanuni değil..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kanuninin senaryosunu yazana bakın. Meral Okay. Tarihi bilgisi nedir bu hanımın ki..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Muhteşem Salaklık, muhteşem hatalarla dolu bir dizi.
  Kostümler falan iyide olaylar tamamen televole kültürü ürünü.
  Yazıklar olsun...

 • Erol Keteci
  Erol Keteci

  muhteşem rezalet,

 • Merve Er
  Merve Er

  Kurgusu çok güzel.

 • Elif Ef
  Elif Ef

  Osmanlı deyince aklımıza saray ve harem mi gelir Allah aşkınıza? Osmanlı deyince akla savaşlar gelmeli topraklar gelmeli hoşgörünün zirvesinde bir imparatorluk gelmeli. Bakıyorumda dizide saraydan çıktığı yok kimsenin 1 savaş sahnesi varsa 10 saray sahnesi var.. Ha bide tarihini bilmeyenler öğrenmekten aciz olanlar Hürreme bakıp aa çocuğunu verin kıza yazık değilmi diye söylenip üzülüyolarya. Dayanamıyorum.

 • Sedef Ayı
  Sedef Ayı

  Koskoca 3 kıtaya hükmetmiş bir adamı bir harem sahnelerine sığdırıyolar ben böyle rezillik görmedim tarihimize sahip çıkmıyoruz bari karalamayalım ermeniler bile 300 yıllık tarihlerine sahip çıkıyolar biz koskoca 5000 yıllık tarihimizi korumayı bırakın karalıyoruz yazıklar olsun!

 • Elif Gönültaş
  Elif Gönültaş

  Toplumdaki tarih eksiğini kapatmak için diziler iyi bir yol.Çoğu bölümde abartma,gerçekten uzaklaşma görülse de ana olaylar gerçek.Zevkle izliyorum.

 • Siddh Artha
  Siddh Artha

  Kendiyle ilgili en muhteşem şeylerin dahi içine edebilecek kapasiteye sahip necip milletime dünyanın ağzının açık kaldığı bir yüzyılı bırak, yüz adet toto kılının bile bazen fazla olduğu gerçeğini hatırlatmış güncel tv dizisi.