Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Muhibbi sizce ne demek, Muhibbi size neyi çağrıştırıyor?

Muhibbi terimi Deniz Akgün tarafından tarihinde eklendi

 • 1907Sever
  1907Sever

  MUHİBBÎ: Muhibb ile alâkalı
  MUHİBB: Seven. Muhabbet eden. Dost. Hayrı isteyen

 • Fatma Gamze Hasanoğlu
  Fatma Gamze Hasanoğlu

  Muhibbi, 1520-1566 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin başında bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın mahlasıdır. Kanuni şiirlerini bu mahlasla yazardı. Hatunu Hürrem Sultan'a ve öldürttüğü oğlu Bayezid'e yazdığı gazeller gerçekten bir devlet yöneticisinden beklenmeyecek derecede incelikli ve güzeldir.

 • Emre Kardaş
  Emre Kardaş

  Muhibbi'nin muhabbet'ten türetilmiş, sohbeti ve muhabbeti bol olan, hoş sohbetli insan anlamına geldiğini düşünüyorum. Aynı zamanda Kanunî Sultan Süleyman'ın şiirlerinde kullandığı mahlastır.

 • Elif Ak
  Elif Ak

  Ve ayrica Kanuni Sultan Süleyman'ın mahlası.

 • Elif Ak
  Elif Ak

  Asıl ismi Kaya salih. 1823'te demirkent yusufeli'nde doğdu, 1868'de yine demirkent' te yaşamını yitirdi. bir demircinin oğlu. babasından demircilik öğrendi ve onunla birlikte çalıştı. delikanlıyken işlediği bir suçtan hapse girdi. hapiste bir düş gördü ve pir elinden dolu içerek kendi köyünden esmehan adlı kıza aşık oldu. muhubbî takma ismiyle deyişler söylemeye başladı. mutasarrıf süleyman paşa sayesinde hapisten kurtuldu. esmahan da düşünde şaire aşık olmuştu. iki sevgili süleyman paşa'nın girişimiyle evlendi. gurbete çıktı. trabzon ve istanbul'a gitti. 1854 osmanlı-rus savaşına gönüllü olarak katıldı. köyüne döndü ve demircilikle uğraştı. nakşibendi tarikatına girdi. yazdığı mevlid ile ayrı bir ün kazandı. gazel ve rubai gibi divan tarzı şiirleri de var.

 • Ali Muzaffer
  Ali Muzaffer

  sultan süleyman