Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kaplan sizce ne demek, kaplan size neyi çağrıştırıyor?

kaplan terimi İsmail Haydar Aksoy tarafından tarihinde eklendi

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  bundan yıllar önce. uluderede askerim.aylardan zemheri ayı.pusudayız. sanıyorum 1988,1989 kışı.öyle soğuk varki tükürsen yere düşmeden buz tutacak. zehir gibi bi hava. ay ışığında kar taneleri elmas gibi cığıl cığıl parlıyor. sabaha karşı tüm pusudaki arkadaşlarla kapalı mevziye yaktığımız ateşin çevresin de sohpet ederken günün ışımasını bekliyoruz. sohpet ediyoruz. bu esnada kapalı mevzimizin kapısına gerdiğimiz panço(bıranda gibi bi bez) dışarıdan bi hareketle part part diye ses cıkartıyor. hepimiz susuyoruz kimimiz silahına davranıyor. bu arada içimizden biri ya rüzgardır bu soğukta ateşin başında duramıyoruz dışarda ne olcek arkadaş diyor neyse sabah oldu hava aydınlanmaya başladığında mevziden çıktığımızda karın üzerinde kocaman ayak izlerini gördük. bu da neydi şimdi.arkadaşın biri ayı izi galiba dedi bu gece ayı gelmiş hani panço part part ettiği zaman ayı gelmiş dedi.içimizden biri ayı izi değil bu. ayının izi pençe olur bu pati görmüyormusunuz dedi. doğru bu pati iziydi. biri kurt izidir dedi. biri olurmu ya ben kurt izini gördüm kurt izi bukadar büyük olmaz kurt izinin iki hatta üç katı bu iz dedi. ben söze girdim aslan olacak değilya. afrikamı burası dedim. nese ne. konu kapandı. on yıllar sonra yaban tv diye bi tv açılmış seyrediyorum. anadoluda nesli tükenen hayvanlar. ve diyor ki anadolu kaplanı en son görüldüğü yer hakkarinin uludere ilçesi de bilmem kim isimli avcı tarafından vurulmuştur kürkü hala o kişlinin evindedir ve avcı ve postuyla güzel bi anadolu kaplanı postu. sanıyorum o gece mevzimizze gelen bi kaplandı ama ben bunu hiç bi zaman öğrenemiyeceğim.

 • Satı Çuhadar
  Satı Çuhadar

  bilgeliğin güce hükmü gibidir. gücün cesarete yenilgisi gibidir. turuncunun ormana sarılması gibidir.

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Cortazar'ın en sevdiğim öyküsü.

 • Yusuf Davut
  Yusuf Davut

  Kedigillerin en büyüğü ve en güçlüsü. Aslandan daha büyük, daha ağır, daha güçlü ve daha çeviktir. 1,5 tonluk Gaur yaban mandalarını tek başına avlar. Aslanlarsa 600 kiloluk Güney Afrika mandalarını ancak sürü halinde avlar.
  Geçenlerde bir kaplanın kocaman bir timsahı öldürüşünü gösteren bir video izledim. Ayrıca, ayıları da av olarak görüyor ve öldürüp yiyor. Çok etkileyici bir hayvan...

 • Mehmet Bilik
  Mehmet Bilik

  kaplan benim en sevdiğim hayvandır küçükken gazetede onların 5 sene sonra nesillerinin tükeneciğini okumuştum sonra ne biçim ağladım. ama tükenmedi tükenmeyecekte bazı insanlara en sevdiğim hayvanın kaplan olduğunu söyleyince bana.Sen kaplana benziyorsun zaten diyordu. ve bence ormanların kralı kaplandır. Aslandan daha güçlü, çevik ve hızlıdır.

 • Yılmaz Helimergin
  Yılmaz Helimergin

  kaplan; üzerindeki renklerin karmaşıkılığı sebebiyle sevgilinin karmaşık ya da anlaşılması güç tavırlarını tanımlar kanımca... selamlarımla

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Kafesin içinde, daha bi karizmatik görüntü veren hayvan, hayır dışarda görmedim gören varsa yazsın :)

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  güzel derili hayvanlar...
  çiçek nasıl dalında güzelse, kaplan derisi de kaplanda güzel.
  bence yüzleri de çok güzel.

 • Arthas
  Arthas

  Kaplanların Ayırt Edici Özellikteki

  Postları Her kaplanın postundaki ve yanaklarındaki çizgiler ile kaşları, insanların parmak izleri gibidir. Nasıl parmak izi her kişide farklı şekillere sahipse ve ayırt edici oluyorsa aynı şekilde kaplanlardaki çizgiler de sadece tek bir tanesine özeldir.

  Bilim ve Teknik Dergisi, Şubat 1985, s. 33

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  cemalettin kaplan
  oglu metin kaplan
  yahudi filozof menahem kaplan
  kilisede papaz yardimcisina almancada kaplan deniyor..
  yirtici bir hayvan...