Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kamikaze sizce ne demek, kamikaze size neyi çağrıştırıyor?

kamikaze terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yüksel
  Kadir Yüksel

  Harakiri

 • sıla demirkopara
  sıla demirkopara

  japonluların deniz kuvetleri birliklerin üstelendiği hava intihar saldırısı

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Japon askerler İkinci Dünya savaşında Faşizm ve emperyalim ile bazı kişiler tarafından beyinleri yıkanmış ve onur şeref gibi felsefeleri insanlara empoze etmişlerdir.Her kamikaze pilotunada uçuştan önce afyon verilmiştir.
  Evet şeref için onur için ölmek güzel birşey ama acaba o askerler ayık kafa ile beyinleri yıkanmamış haldeyken de aynı davranışları sergilerlermiydi? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 • Kübra Ceviz
  Kübra Ceviz

  onurlu dalış...! !

 • Fatih Esenlik
  Fatih Esenlik

  Japon pilotların savaşırken bombaları bitince uçakla beraber hedefe bodoslama girmeleri...

 • Yasemin Başol
  Yasemin Başol

  Komikazenin acılı olanı... İntihar komandosu sanırım ama Made in Japan.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  1281 yilinda Kubilay Han (Kublai Khan 1216-1294) Turklerin ve Mogollarin olusturdugu buyuk bir gemi filosu ile Japonya'yi ele gecirmek icin Çin Deniz'e acilmis. Fakat birden bire cikan cok siddetli ruzgarlar (tufanlar) yuzunden cogu gemi parcalanip yok olmus. Kubilay Han'in omru boyunca ki tek geri cekilmesidir ki, boyle mucivezi olaya karsi geri cekilmeye basarisizlik denilemez.

  Iste cikan siddetli ruzgalarin adina Japonlar ''Ilahi Ruzgarlar'' (Divine Winds) olan Kamikaze adini vermislerdir..

  Bu olağanüstü tarihi olay gercekten sasirticidir ki Japonlari ''ilahi'' demesi cok dogal. Ve gercekten derinden etkilemis olmasi lazim kkelimenin kendisi gunumuze kadar gelmis ve Japonlara 2. Dunya Savasinda destanlar yazdirmistir.

 • Hasan Şanlı
  Hasan Şanlı

  Kamikaze Japoncada Tanrısal rüzgar veya ölümle gelen onur anlamına gelir. Bu teknik ilk olarak albay Tankata tarafından kullanılmıştır. Kişinin bir misyon uğruna, hedefi yok edecek bir saldırı yaparak ölmesine denir.(örneğin uçağın bir hedefe çarparak patlaması) .