Kültür Sanat Edebiyat Şiir

heidi sizce ne demek, heidi size neyi çağrıştırıyor?

heidi terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ülkemizde yayınlandığı dönemlerde, Tay yayınları tarafından çizgi romanları da yayınlanmıştır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Heidi sadece kitap sayfaları ve TV ekranlarında kalmayarak, sinemada da bir çok kez filme alınmıştır.
  Bu filmlerin en çok beğenileni 1937 yılında çevrilen "Heidi" olmuş; başrolü, o dönemin en ünlü çocuk yıldızı Shirley Temple oynamıştır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  İsviçreli yazar Johanna Spyri'nin aynı isimli kitabından çizgi filme uyarlanmıştır. Heidi dünyada ilk kez Japon Fuji kanalında; 6 Ocak 1974 ile 29 Aralık 1974 tarihleri arasında 52 bölüm olarak oynamıştır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Heidi yani "Haydi"; kırmızı yanaklı, siyah kısa saçlı bir kız çocuğuydu. Dedesiyle Alp dağlarının eteklerinde yaşardı. En yakın arkadaşı Çoban Peter'di. Onunla beraber koyunları otlatmaya götürür; yaylalarda bol bol sohbet ederlerdi. Kuzularını sevmek Heidi'nin en çok hoşuna giden şeylerdendi. Dedesinin yaptığı mis kokulu kaşar peynirleri de unutmamak lazım. Heidi geceleri ise gökyüzündeki yıldızları seyretmeden asla uyumazdı.

  Her olaya iyimser açıdan bakan Heidi'nin yaşamı; tekerlekli sandalyeye mahkum Frankfurt'lu Clara ile tanışınca biraz değişmişti. Clara'yı mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapan Heidi, ona sürekli yaşam azmi ve mücadelesi aşılayarak sonunda onun yürümesini bile sağlamıştı. İşte bu kadar insana neşe ve pozitif enerji saçan bir kızdı Heidi..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Nam-ı diğer 'Alplerin kızı', çocukluğumun en sevdiğim çizgi kahramalarındandır.

 • Anna Çilinğir
  Anna Çilinğir

  çocukluğumun en güzel çizgi dizisi..
  sonra kitabınıda okudum..

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  en güzel çizgi film.sonsuz mutluluğu çağrıştırıyor.dağlar,yemyeşil çayırlar,tonton büyükbaba,içi mutlulukla dolu,kırmızı yanaklı afacan küçük kız,peter,keçiler.harika ya.kaç yaşındayım,hala gördüğümde oturup izliyorum.bu arada,birtakım lüzumsuz tipler,çizgi filmler hakkında bile manyakça ve sapıkça yorumlar yazmayın.hayatımızın bu en masum taraflarını bile ruhsal manyaklığınıza alet etmeyin,iğrenç kişilikler.oldu mu.herşeyden nefret ettiriyorsunuz insanı.

 • Sena Fen
  Sena Fen

  -Frau rotenmayerde mi geliyor aman Tanrim!
  -noldu haydi ölü görmüs gibi bembeyaz oldun
  :))

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  çocukluumun kırmızı yanaklısı: :) aptal polyannaya sinir olurdumda ne hikmetse bu kızı çok severdim. bizim eve televizyon alınmasının sebebiydi kendileri..hele o kızarmış peynirler yok mu,kızarmış peynirlerrr? elime geçen her peyniri kızarttım büyüyünce :) tabi hiç biri istediğim sonucu vermedi:(şimdi, 'nerden biliyodunki o tadı? ' diye atlamayın hemen.ne biliiim yaaaaa biliyodum iştee alla alllaaaaa...sonuçta da buldum işte naberrrrrrrr :)) örgü peynir oluyomuşşşşş :))

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  bi dönemimimn hit müziğiydi heidi nin müziği...çizgifilm başlarken o kırlarda mutlu mutlu koşarken hapsoldugum ev umrumda bile olmuyordu.

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Bayan Rotenmayer
  Clara
  Peter
  Ve köpeği Jozef

  Heidi,heidii,deine welt sind die Beergeeeeeeeee

 • Fuldan Baran
  Fuldan Baran

  heidi...ay bi tuhaf bi kızdı bu...bi de peter vardı oynaşı...dedesi zaten bi godoş.)) keçi sağcam falan ayakları...bilemiyorum yani...sevmezdim ben pek küçükken...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  onu delicesine seyrederdim..annem şarksıını söylerdi, sonra bana donup' anlyor musun' diye sorardı, tabii o anladigindan bizi de öyle zannediyordu...
  çok tatlı şirin mi şirin bir kız..
  alpler..
  benim doğduğum ülkenin dağları..
  belki ömrüm vefa ederse gider ben de görürüm..
  Heidi koş sen, sev sen daha; çünkü hayat bir dağ yamacından inmek kadar kısa, hızlı ve zor

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Alplerin al yanaklı kızı..
  Peter'in arkadaşı..
  çocuk klasiklerinden kitapları da mevcut..
  çizgi filmleri de...

 • Hande Tekin
  Hande Tekin

  kücüklügümde bende kitabi vardi bikmadan defalarca okumustum bide televizyondaki cizgi filmlerini hic kacirmazdim sarkisini hala hatirliyorum
  'Heidi deine Welt sind die Bergen...' türkcesi: 'heidi senin dünyan daglar...'

 • Stu
  Stu

  dağların, obaların, kurtların, kuzuların kızı... bir masal kızı