Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hasan tahsin sizce ne demek, hasan tahsin size neyi çağrıştırıyor?

hasan tahsin terimi Göktürk Kutluhan tarafından 16.05.2005 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 07.05.2009 - 16:44

  Kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan..

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz 30.01.2007 - 21:02

  Hukuk-u Beşer Gazetesi'nin başyazarı vatanperver Hasan Tahsin takma isimli Osman Nevres ogüne kadar kalemiyle, eylemleriyle bu istila akıbetini göstermeye çalışmış bir gazeteciydi. İştekorktuğu başına gelmiş, Efzun Alayı Kordonboyunda zafer çığlıkları atıyordu.Birden yerinden fırladı,aynı anda kendisini Yunan işgal askerlerinin karşısında buldu. Az önce kalemini hırsla kıranparmakları arasındaki Rovelver silahı ile ilk kurşunu attı. Kalabalığı yarıp tek başına fırlayan uzunboylu siyah elbiseli adamın attığı ilk kurşun Efzun Alayının sancaktarını yere serdi. Sancaktar boğukbir sesle yere yıkılırken, o elindeki Rovelverle peşi sıra kurşun sıkmaya başladı. Hiç beklenmedik buateş karşısında, önce paniğe uğrayan Yunanlılar gerilediler, peşlerindeki Rum kalabalığı arasından denize düşenler görüldü. Fakat karşılarında ateş edenin yalnızca bir kişi olduğunu farkeden Yunan Efzun Alayı hemen karşı ateşe başladı. Silahlardaki kurşunlar biten Hasan Tahsin, süngü darbeleriyle şehit edildi. Hırslarını Hasan Tahsin'in vücudunu paramparça etmekle de alamayan Efzunlar, bu defa sağa sola tüfekle, mitralyözle ateşe başladılar, hatta denizden Yunan torpidolarıda ateşe katıldı. Bu sırada sivil halk arasından çok sayıda can veren oldu.

  Hasan Tahsin şehit edildiğinde 31 yaşındaydı. Güler yüzlü, neşeli bir vatansever olarak tanımlanan Hasan Tahsin, işgal acısına dayanamayan yüreğinin sesini dinleyip tek başına da olsa bir alaya savaş açacak kadar cesurdu. Atılan bu kurşun Türk Kurtuluş Savaşının meşalesiniyakarken, bütün dünyada Türk ulusunun bu işgali hazmedemeyeceğinin mesajını veriyordu.

  Tetikçilikle ne alakası var bunun soruyorum? Kim tuttu Hasan Tahsini? Para verip git şu yunanlıyı öldür o sayede müslümanlarda ölsünmü dediler? Vatanseverlik ne zaman tetikçilik oldu? İktidardan başka birşey düşünmeyen ittihatçılar gidip bir yunanlıyı vurup sonrada ölümü göze alırlarmıydı? Anarşistlik ne demek? Anlamını bilip bu hakaretleri kullanalım.Anarşist ülkeyi bölmek demek kısaca.Sence Hasan Tahsin ülkeyi bölmeyimi istiyordu.Bölüp eline ne geçecekti.Müslümanların ölmesine o mu sebep oldu.O mu gitti öldürdü.Hasan Tahsin ateş etmeseydi Yunanlılar gene tecavüz edeceklerdi gene öldüreceklerdi gene çalacaklardı gene yıkacaklardı.Sen olsaydın düşmanına ateş açmazmıydın.Bu tetikçilikmi oluyor? Hasan Tahsin anarşist değildir! ! Hasan Tahsin ittihatçı değildir! Hasan Tahsin tetikçi değildir! ! ! ! ! Bu tür mesajlar bu zamana gelmemizi sağlayanlara karşı yapılan bir saygısızlıktır! ! ! !

  Saygılar..

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz 30.01.2007 - 20:51

  ateş etmeseydi peki yunanlılar gene kadınlara tecavüz etmeyecekmiydi..biraz mantıklı düşünelim.hasan tahsinin ne anarşistlikle nede ittihatçılıkla alakası vardır.doğru bildiklerimiz yanlış,yanlış bildiklerimiz doğruysa bunu kanıtlarla güçlendirelim.ingiltere tarafından azdırılmış yunan askerlerinin taşkınlıklarla yaptığı geçit törenine dayanmayıp içindeki vatan coşkusuyla yunan bayrağını taşıyan bir sancakçıya ateş eden ve hemen ardından yunanlı askerler tarafından tüfek dipçikleriyle ve süngüleriyle şehit edilen Hasan Tahsin hakkında böyle konuşmanıza müsaade edemem.Yalan yazan tarih değil yalan söyleyen kişiler utansın!

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan 17.05.2005 - 08:49

  İzmir'e çıkan yunan askerlerine ilk kurşunu sıkan ve orada şehit edilen gazeteci.