Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hamd sizce ne demek, hamd size neyi çağrıştırıyor?

hamd terimi Sumir Serce tarafından 08.11.2001 tarihinde eklendi

 • Mustafa Turhan
  Mustafa Turhan28.11.2012 - 06:52

  Hamd, diğer adı da Kuranın ifadesiyle sünnetullahtır. Evvelden ahire, zahirden batına, kahırdan lütufa, sevgiden nefrete, aşktan meşke, geceden gündüze, varlık aleminde olan her türlü seyr dir. İnsan, insanlık hali ile hamd edemez. Hamd tamamen Allaha ait bir haldir. İnsan belli bir yere vardığı zaman o HAMD i görür, İşte o zaman; Elhamdülillahın Rahman ve Rahim olan, yani Hamd in seven ve aşırı seven Allaha ait olduğunu görür efendim.

 • Candle In The Wind
  Candle In The Wind10.10.2012 - 20:02

  'Elhamdülillah Alâ Külli Hal - Her Hal İçin Allah'a Hamdolsun.'

 • Melih Biçer
  Melih Biçer20.05.2012 - 15:00

  Hamd alemlerin rabbi olan ALLAH'a mahsustur.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan26.10.2011 - 17:24

  HAMD yanlızca Allah'a mahsustur.
  Allah'ı kendi HAMD'ı ile tesbih ederim.....

 • Ersay Bala
  Ersay Bala19.10.2011 - 17:14

  HAMD: Kainattaki yaratılmış olan,yaratılmakta olan,tüm varlıkların niteliklerinin Allahın tecellisi olduğu hakikatını anlatan bir kelime.Hamd Allaha mahsustur.yani
  bir varlığın yaratılışında o varlığı fiillendiren,sıfatlandıran,vucudlandıran bizzat Allahın
  kendisidir.yani yaradılış sırrını ifade eden bir kelime.Bir kişi hamd olsun dediğinde;
  o kişi kainattaki tüm varlıklarda tecelli eden tecellilerin bizzat Allahın tecellisi olduğunu zevken ifade etmeye çalışır.
  Fatiha suresindeki Hamd alemlerin Rabbi Allahındır.....bu ayette kainatta ne kadar yaratılmış olan varsa her varlık bizzat Allahın var ettiği bir varlıktır.Yani varlığı Allahtan başka bir şey yaradamaz.Hamd varlığın tüm niteliklerinin Allahın tecellileriyle şekillendirilmesidir.
  HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAHINDIR...

 • Hüseyin Ünlüdere
  Hüseyin Ünlüdere02.07.2011 - 16:25

  HAMD:övmek,methetmek,yüceltmek ululamak demektir.
  insanoğlu lehte veya aleyhte övmeyi pek sever.tarih bunun korkunç örnekleri ile doludur.en korkuncu İsa as.yi yüceltmekte o kadar aşırı gitmiştir ki yüceltecek yer kalmayınca haşa Allah'ın oğlu yapmışlardır.her bakımdan en doğru olan kitabımız Kuran,Elhamdülillahirabbilalemin diye başlıyor.yani övgü ve yüceltme yalnız alemleri Rabbi olan Allah'a aittir. diyor.bir başka bakış açısıyla diyorki.,ey insanlar sizden evvelkiler, kişileri(peygamber dahi olsalar) övmekte aşırıya gittiler ve sapıttılar.siz siz olun sakın hiç kimseyi övmekte ve yüceltmekte aşırıya gitmeyin.çünkü yüceltilecek Benden başkası yoktur diyor Allah.
  bu konunun ne kadar önemli olduğunu Allah'ın Kuranı sıraya dizerken ilk ayet yapmasından anlamak lazım.Hamd kelimesinin şükür kelimesiyle açıklamaya çalışmak kelimeyi değiştirmeye aslını örtmeye matuf bir girişimdir.tabi tevil yoluyla hamd ile şükür arasında bir bağ kurmak mümkündür ve çok kolaydır.Çünkü bütün güzel isim ve sıfatlar Allahındır.

 • Aydin Özgölet
  Aydin Özgölet20.12.2010 - 03:26

  YA RABBİ ŞÜKÜR DEMEK;
  Daima nimet ve ikram-ı Rabbaniye karşı duyulan minnet ve Mahcubiyetin ifadesidir.
  Şükrün ifadesinde; Tekrarının, Devamının ve fazlalaşmasının arzu edildiği gizlidir.
  Çok şükür denilince Ya Rabbi bunu devam ettir, bunu çekme, bunu kesme arzusu vardır insanda. Yemeği yedin çok şükür dedin, ne güzel. Ya Rabbi bunu yine devam ettir demektir.

  YA RABBİ HAMD OLSUN DEMEK;
  Hamd edersen Elhamdülillah Yani Ya Rabbi bu kadar kafidir, fazlasını arzulamam, Kanaat hududundan bir santim ilerlemesini istemiyorum demektir.
  Beni bu aleme bıraktın, beni bu halime bırak isteği vardır Hamd’da.
  Elhamdülillah dedin ‘’Buna teşekkür ederim, Yani yeter Kafi bana demektir’’

  Halbuki Şükürde, kafi Ya Rabbi ama devam ettir vardır.

  O Halde; İnsanın başına Musibet, Felâket, Sıkıntı, Güçlük, ve Bela geldiği zaman en büyük silah Hamd’dır burada.

  Hamd edilecek yerde şükür yapmak, Şükredilecek yerde Hamd etmek caiz değildir. Hemde tehlikelidir.

  Elhamdülillah diyen bir insan ne demek istemiştir?
  Ya Rabbi Kudretlerin kaynağı sensin, her şey senin arzunla mümkündür. Ben halime razıyım, Belaya’da Saadete’de, Beni bu halimden bu halimi arayacak hale sokma demektir Hamd.

  Elhamdülillah çok şükür demek ise; Halime razıyım beni bu halimi bana aratma, Peşinende, Ya Rabbi sana teşekkür ederim demektir.

  Ben seni tanıyan, Sen beni tanıyan yarattın, bunlardan dolayı Hamd ediyorum, fena bir kul, Asi münkir bir kimse yaratabilirdin bu bana kafidir demektir. Hamd bütün belaların önüne set çekmektir.

  Çok ince haller vardır, Hamd veya Şükrün hangisini yapmak gerekir noktasında hataya girebilir insan.
  Bundan dolayı bu hataları yok etmek için ESTAĞFURULLAH demek lazımdır.

  Onun için çok Şükür Elhamdülillah deyip ikisini birbirine karıştırdımı insan, Bunların ikisini birbirinden ayıran ESTAĞFURULLAH’tır. Demek ki tövbe ESTAĞFURULLAH demek lazımdır.

  ESTAĞFURULLAH ne demek; Ben bilemedim, kestiremedim, fakat Ya Rabbi niyetim halistir, fakat senden isteme edebini Kul olduğum için layıkıyla bilemedim, Bundan dolayı hatalarımı bağışla Ya Rabbi! !
  arzusu vardır.

  Şükür, Ruhun haykırışıdır,
  Şükür ile İnsan Cennete girer.
  Şükür Cennet kapısını açan anahtardır.
  O halde bütün maddi ve manevi nimetlere Şükür edeceğiz.

  Hamd etmek cesedin haykırışıdır, vucut haykırıyor.
  Hamd ile insan Cehennemden kurtulur.
  Hamd Cehennem kapısını kapayan anahtardır

  O Halde; Musibetler, felâketler, sıkıntılar, Güçlükler, ve bela geldiği zaman Elhamdülillah diyeceğiz.

  Dr.Münir Derman(K.S) Sesli vaazından alıntıdır. Allah(c.c) ondan razı olsun

 • Mustafa Turhan
  Mustafa Turhan01.08.2010 - 08:48

  Hamd; başarı ve üstünlük demektir. Madem ki bize bu kelimeyi Kur andan öğreniyoruz, onda ne diyor, Hamd bana aittir, ona sahip çıkmayın diyor. ve kendini yani hamdin sahibini tarif ediyor, Dikkat! ! ! ! ! ! ! !
  Hamdin, yani başarı ve üstünlüğün sahibi olan Allah, din gününün sahibidir, rahman ve rahimdir yani tüm yaradılmışı sever, bazılarını da özel sevgisi olan aşk ile sever.
  Hamd i sahibine vermektir yiğitlik, kişinin katkısı yoktur, katkısı ancak o aşka karşılık verirse, o aşka cevap verirse hamdi anlamış olur, kulluk olan yokluğunu, hiçliğini göstermiş olur. Kulluğun asıl anlamı da yokluğa talipliktir. başarı ve üstünlüğü kendinde zanneden şirk koşmuştur. bende varım demiştir. kul olan var olmaz, kul olan varlığını o na vermiştir.

 • Halil İbrahim Topalologlu
  Halil İbrahim Topalologlu12.06.2010 - 21:44

  HAMD, YÜCE VE AZİZ OLAN ALLAHIN EŞSİZ DENGESİNDE CANLI VE CANSIZ TÜM YARATILMIŞLARA, BU DÜZENİ KORUMA ADINA ALLAH TARAFINDA VERİLMİŞ BİR NİMETTİR.

  ÖRNEK: BİR GÜN SİZİN AĞZINIZDA TAD OLABİLMEK İÇİN KENDİNİ SICAKTA KAVURAN BUGDAY TANESİNİN, BİNLERCE İŞLEMDEN GEÇEREK SOFRANIZA GELMESİ OLAYI...

 • Mustafa Hatipoğlu
  Mustafa Hatipoğlu04.04.2010 - 20:55

  Akıl, Beden ve Ruh'un Birlikte Kullanabilecekleri mükemmel bir kelime 'ELHAMDÜLİLLAH'