Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hacı murat sizce ne demek, hacı murat size neyi çağrıştırıyor?

hacı murat terimi Fatıma Aydoğan tarafından tarihinde eklendi

 • Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız
  Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız

  araba :)

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  hacı murat kafkas halkları arasında efsane olmuş bir şahısdır...Hayatını dağlarda geçirmiş yanında kendisi gibi eğittiği çok az bir mahiyetiyle üstün rus güçlerine karşı koymuş ve büyük başarılar sağlamıştır...
  Ruslar ona şeytan diye lakap takmışlardı çünkü ne yapacağı hi,ç belli olmuyordu kimsenin beklemediği an saldırıyordu ve sonra izini bi kaybettriyor kendisi görünmedikçe kimse onu bulamıyordu ünü kafkasyanın her tarafına yayılmış İmam Şamil tarafından bizzat çağrılarak kabul olunmuş ve en başarılı naibi olmuştur...
  tarihin görmüş olduğu en büyük gerillalarındandır gel görki bizde o zaman çöküş dönemimizde olduğumuz için fazla yardım gönderemedik oraya gönderdiğimiiz bir gemi dolusu yardım rus donanması tarafıdan batırılınca rusya ile savaşın eşiğine kadar geldik...
  Rus asklerleri onu bulmak için gördüğü her mağarayı bombalamış müthiş bir çevre katliamı yapmış izine bir türlü rastlayamamıştır...
  ve sonunda sırrı hiçbirzaman çözülemeyen bir olay gerçekleşerek Hacı Murat rusların tarafına geçtiğini bildirdi...kimilerine göre gerçekti kimilerine göre İmam Şamille anlaşarak düşmanın arkasına sarkmak için hile...Bu çözülemedi ama hacı Murat namına ve şanına yakışır bir şekilde yüze yakın rus askeri ile tek başına çarpışarak şehit oldu...

 • Necip Vardaniya
  Necip Vardaniya

  ´´Bozkurt´´rumuzlu arkadaşımın ´´íhanet eden savaşcı´´tanımlamasını çok yakışıksız buluyorum.Hacı Murat ile Şeyh Şamil arasında ne olduğu hakkında fazla bir bilgi olmamakla birlikte,tarihcilerin çoğunun görüşü olayın Rus,lara karşı bir savaş hilesi olarak planlandığı yönündedir.Daha sonraki gelişmeler ve ünlü Rus yazar Tolstoy,un ´´Hacı Murat´´adlı eseri bu görüşü oldukca kuvvetlendirmektedir.

 • Aliye
  Aliye

  tolstoy...

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  yeni adı.......gitt........
  zamanın mercedesi.....ilk çıktığında siz peugeota nasıl bakıyosanız insanlar ona öyle bakıyolarmış......

 • Ercan Özkalaycı
  Ercan Özkalaycı

  kullanma kılavuzu olan tek araç olsa gerek..e nede olsa türk yapımı...

 • Tuguj
  Tuguj

  Hayatı ünlü yazarların romanlarından, yüzlerce rivayete kadar konu olmuş Kuzey Kafkasya kahramanı Hacı Murat Dağıstan’ın Hunzah bölgesinde 19.yy başlarında dünyaya geldi. Kafkas-rus savaşlarında ismini duyumuş Gitino-Magoma’nın oğludur.

  Çoçuk yaşta Hunzah medresesinde eğitim aldı, hiçbir zaman bir hedefe iki defa ateş etmediği söylenen Hacı Murat, daha genç yaşlarda at binmesi ve nişancılığı ile ün yapmaya başladı.

  Süt akrabalığı bulunan Avar Han ailesi ile İmam Hamzat Beg arasındaki kan davası, Murat’ın Hamzat beg’i öldürmesi ve müridlerin Hunzah’ı terk etmesi ile sonuçlandı. Takip eden dönem içerisinde Hunzah halkının barışcı tutumlarını suistimal eden Ruslara karşı silahını eline alan Hacı Murat, Rus işbirlikçisi Avar Hanı Ahmet’in komplosuyla tutuklandı.

  Halkın üzerindeki büyük etkisi göze alınırak,gizlice Rusya içlerine sürülmesine karar verildi.Ancak Temirhan Şura’ya götürülürken firar etmeyi başararak Gotsatl köyüne gitti ve burada bir süre kaldıktan sonra Gimri’ye İmam Şamil’in yanına gitmeye karar verdi. Hamzat Beg olayından dolayı şüphe ile karşılandığı Gimri’de, kendini ispat etme fırsatı verilerek Tloh bölgesi Naibliğine getirildi. Hunzah’taki yandaşlarınında kendisine katılmasıyla kısa sürede büyük başarılar elde etti.

  Kendisini ele geçirmek için 1841 Şubat’ında Tselmes’e saldıran Rus birliklerini Hunzah’a kadar püskürttü ve bir süre sonra General Bakünin komutasındaki bu birlikleri Hunzah’ı terk etmeye mecbur bıraktı.Bu şekilde Avar bölgesinin neredeyse tamamında hakimiyet sağlayarak İmam Şamil’in etki alanına kattı. Temirhan Şura’dan Doğu Gürcistan’daki Babaratmiskaya’ya kadar Rus kuvvetleri üstüne sayısız baskın düzenledi ve bir süre sonra İmam Şamil’in en cesur ve en başarılı Naibi olarak anılmaya başlandı.

  Ve 1851 yılının Temmuz ayında Boynakh baskını son askeri zaferi oldu.Ve aynı yıl içerisinde,üzerindeki sır perdesi hiçbir zaman aydınlanamayan bir olay gerçekleşti, Hacı Murat Vozdveezhenskoy kalesine giderek Rusların tarafına geçtiğini bildirdi.

  Bu olay kimilerine göre İmam Şamil ile beraber yaptıkları bir planın kimilerine göre ise Şamil ile aralarının bozulmasının bir sonu idi.

  Ancak Hacı Murad adına yakışır bir şekilde, 4 Nisan 1953 günü Vozdveezhhensky kalesi yakınlarında, çok sayıda Rus askerleriyle tek başına girdiği bir çarpışmada şehid.oldu.

 • Osman Ateş
  Osman Ateş

  1970 li yılların en kral arabasıdır.
  günümüzde hala bulunmakta olup tv reklamlarındada 1 numaralı reklam yıldızı olarak boy göstermektedir. :))))))))))))

 • Pervin Aydın
  Pervin Aydın

  tolstoyun güzel bir romanı şeyh şamil ve hacı muratı kafkas cepesini zorluuklarını çok güzel dile getirmiş...

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu

  amortisörlerden alçaltılmış, arka farları siyah filmle kaplanmış, egzosu açılmış, iç mekanı püsküllenmiş ve ekseriyetle tamponu mesajlanmış sahin ve doğanlara verilen isimdir.
  hacı murat sahipleri kendi arabalarından daha iyi olan arabalarla kapışmaya and içmiş insanlardır. arabalarının şahin veya doğan olduğunu düşünürsek bu 'daha iyi' tanımının yoldaki hemen her arabayı kapsadığını tahmin etmek zor olmayacaktır. bu nedenle trafik ışıklarında 'vuruuum, vuruuum, ıgghhıırırrı' gibi bir ses duyulduğunda yapılacak en iyi şey önünüze bakmak ve yanınızda mavi floresan ışıkları saçarak duran hacı murat'ı fark etmemiş gibi yapmaktır.

 • Ahmet Oldur
  Ahmet Oldur

  tolstoy'un bir romani

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  murat 124 de olabilir

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  tabii ki tolstoy ama bir de murat 131 :)