Kültür Sanat Edebiyat Şiir

green card sizce ne demek, green card size neyi çağrıştırıyor?

green card terimi İrfan Cebeci tarafından tarihinde eklendi

 • Çağdaş Aka Çokmulanetimneyim
  Çağdaş Aka Çokmulanetimneyim

  Türkçesi yeşil kart'tır. Bu kartı almak başvurmak kadar zordur gerçi kura çekimiyle belirleniyor eğer şanslıysanız ABD de hem oturma hemde çalışma iznine bu kartla sahip olabilirsiniz

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu

  Başvurulması insanın,özellikle de Türk vatandaşının aklının ucundan geçmesi dahi çok ayıp olan kart.

  Bu karta sahip olmak için başvuran Türk vatanadaşları,önce kendi ülkelerinin yani Türkiye'nin tarihi hakkında fikir edinmelidirler.İnanıyorum ki,kendi şanlı tarihini öğrenerek özümseyen her Türk vatandaşı,bu kartın sahibi olmak için başvuru yapmanın ne kadar anlamsız ve de ayıp bir hareket olacağının farkına varacaktır.

  'Bu anlatılanlar karın doyurmuyor' şeklinde yaklaşım sahibi Türk vatandaşları ise,zaten,birey olmanın,ulus olmanın,bütün olmanın manasını kavrayamadıkları ve de ömrü hayatları boyunca kavrayamayacakları için kendileri gibi düşünen topluluklarla yaşama isteklerini sürdürebilirler.-Tabii ki topluluklar tarafından kabul edilirlerse! -

  (Türk,vatandaşlık)

 • Elif Topraksüren
  Elif Topraksüren

  Green Card, Amerikan göçmen yasalarında resident anlamına gelir. Resident, Amerikada süresiz olarak oturan ve çalışan kişi demektir. Yani Türkçe anlamıyla Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma izni verilen kişiye göçmen denir. Daimi Oturma izni (Permanent Resident Card) ya da genelde bilinen adıyla Green Card, kişinin göçmen statüsünü onaylayan resmi belgedir.

  Amerikan hükümeti,1996 yılından beri her yıl 1100 civarında Türk vatandaşına Green Card vermektedir. Bu kurayı kazananların bir kısmı, Green Card almaktan vazgeçmekte, bir kısmı da evraklarını belirtilen tarihlerde hazırlayamadığından bu hakkını kaybetmekte ve en önemlisi büyük kısmı Green Card aldığı halde bir süre sonra bu hakkını kaybetmektedir.


  Amerikan Göçmen Bürosu, her yıl Amerika'ya az göçmen veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir.

  Bu çekilişe sadece hiç göçmen vermeyen ya da az göçmen veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için TC vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.

  Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir.

  Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir

 • İngiliz Kemal
  İngiliz Kemal

  almak için kendimi baya bi kastığım kart

 • Hasan Ateş
  Hasan Ateş

  yeşil kart

 • Mehmet Fatih Erdoğan
  Mehmet Fatih Erdoğan

  Şanslıların kazandığı bir loto mu acaba. Amerika araştırmadan adam alır mı acaba. Ama çıksa da diye dört gözle beklediğimiz fırsat.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  her sene bir sürü insan başvurur, çoğu formu doldururken yaptığı hatalardan dolayı elenir, ve şanslılarda kazanır...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  green ile card ayrı olarak yazılır.

  Amerikan vatandaşı olmayan kişilere ABD'de süresiz kalması için verilen oturma izin belgesi...

  Gérard Depardieu oynadığı 1990 Fransız yapımı romantıik filmin adı... Green Card Fever diye de 2002 de çekilmiş Amerikan yapımı vasat bir film daha var..