Kültür Sanat Edebiyat Şiir

G-3 sizce ne demek, G-3 size neyi çağrıştırıyor?

G-3 terimi ´m e R n n` tarafından tarihinde eklendi

 • Ayçin Yurttaş
  Ayçin Yurttaş

  cep telefonlarındaki g-3 teknolojisi........görüntülü konuşma......

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  türk ordusunun standart piyade silahı.
  ben 2005 te askerdim bana veriln 1975 modeldi.tam 30 yıllık olan bu silah oldukça kötü durumdaydı.ateş ettiğimde çalışması tabi ki beni oldukça şaşırtmıştı.400 metre etkili menzile sahip bu silah kesinlikle çok öldürücüdür.isabet oranı teröristlerdeki kalaşnikoflara göre çok daha yüksektir ve iyi eğitimli bir asker her attığını vurur bu silahla.ancak ağırlığı, toza neme karşı fazla hassas olamsından ötürü sık sık tutukluk yapması nedeniyle kullanışlı bir silah değildir.türk ordusunda yedek parça bolluğu ve ucuzluğu nedeniyle değiştirilememektedir.gelecekte mehmetçiğin elinde 5,5 çapında mermi atan,en az 10 mermi fazla kapasiteli,modern mekanik yapılı, hafif ve daha güvenilir silahlar görmek isteriz.

 • Asker
  Asker

  dünya savaşı

 • Asker
  Asker

  silah oolabiliir ve savaş

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Joe Satriani
  Steve Vai
  Yngwie Malmsteen

 • Metin Alan
  Metin Alan

  g-3 piyade tüfeği ne yazcaktım ben ya :) askerlik aklıma gelince toparlayamıyorum bir an :) hah ilk ateş ettiğimde 25 mt yatarak :)) destekli :)) kulağımın zarını patlatan gök gürlemesi sesiyle 7 aylıgına bana teslım edilen emanet! seri numarasını unuttum temizlemeyi de unuttum kaç kılo oldugunu menzilini hepsini unuttum demek öğrenmemiş ezberlemişim!
  namlu bidona! :) bilen bilir...

 • Eray İnman
  Eray İnman

  hıımmm...neydi...
  7.62 mm.çapında...
  yatık mermi yollu...
  görerek ateş eden
  tek erin temel ve yakın muharebe silahıdır...
  şarjörle doldurulur,iğne ile ateşlenir...
  barut gazının geri tepmesi,icra yayının ileri itmesiyle yarı otomatik ve otomatik olarak çalışır...
  böyle bişiydi işte...

 • Tarık
  Tarık

  g3 şu anda nato'nun elinde bulunan en accurate piyade tüfeğidir, o yüzden ağırlığına ve büyüklüğüne rağmen gerektiği zaman kullanılır. üzerine bir dürbün takıp fakirin sniper tüfeği olarak kullanmanız işten bile değildir. sanıldığının aksine 7.62mm g3 mermisi 5.56mm'lik standart nato mermisinden daha az öldürücüdür. çünkü 7.62mm mermi çok yüksek kinetik enerjiye sahip olduğu için kemik memik dinlemez önünde ne varsa parçalayıp geçer, bi uçtan girip diğerinden çıkar. o yüzden ölümcül bir noktaya denk gelmezse hedefini anında öldürmez. hatta bir hedeften çıkıp arkasındaki hedefi de yaralıyabileceği için aslında bir bölüğü durdurmakta 5.56mm'den daha etkilidir. 5.56mm ise daha düşük enerjiye sahip olduğu için hedefin içinde bir kemiğe çarptığı zaman kemiği delip geçemez, kemiği kırar ve hedefin vücudunun içinde ordan oraya sekmeye başlar. hedefin içinde sağlam organ bırakmayarak hemen oracıkta ölmesine sebep olur. nato'nun 5.56mm'yi standart mermi olarak belirlemesinin sebebi 7.62mm'lik bir merminin yarısı ağırlığında olması, böylece 30 mermilik standart şarjörler kullanmayı sağlaması, bir askerin taşıyabileceği mermi sayısını arttırması ve herşeyden önemlisi daha ucuz olmasıdır.