Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

fado sizce ne demek, fado size neyi çağrıştırıyor?

fado terimi Haziranan Sahin tarafından tarihinde eklendi

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  virgül gibi kıvrılmış bir kedi uyuyor.  Fadinho serrano

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  bana tütsü yükseklikleri verdin  povo Que Lavas No Rio

 • Suware Cucikan
  Suware Cucikan

  Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz halk müziği türüdür. Fado'nun tam bir çevirisi olmamakla beraber, kelime anlamı kadere veya alın yazısına yakındır.

  Fado, balıkçı, kaşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.

 • Sınan Nergıs
  Sınan Nergıs

  FADO'NUN DİVASI MARIZA DENİZ KOKAN ŞARKILARIYLA 20 ŞUBAT'TA İŞ SANAT'TA!


  Amerika’nın Blues’u, İspanya’nın Flamenko’su, Arjantin’in Tango’su varsa, Portekiz’in de Fado’su var. Bazı müzikler yalnızca dinlemek ya da söylemek için yapılabilir ama Fado yalnızca hissedilir. Mariza'yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutkulu, Zarif, Hisli ve Buğulu... Mariza ise neden Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor. “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

  Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almıştı. Paris'te Fen Edebiyat Akademisi'nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçı, son albümü 'Terra 'ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin de sahibi oldu.

  Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından 'Fado'nun Sesi' ünvanını aldı. Türkiye'de de büyük hayran kitlesine sahip olan sanatçı son albümü Terra ve Türkiye’de de çok satan Fado Em Mim, Fado Curvo ve Transparante albümlerinden en özel şarkılari ile 20 Şubat'ta İş Sanat'ta!

  20 ŞUBAT 2010, 20.00 - İŞ SANAT

 • Deniz Hürkan
  Deniz Hürkan

  PORTEKİZLİLERİN AĞITLARINI DİNLERİZ DE NEDEN BİZE BİZİM AĞITLARIMIZ KIROCA GELİR. ANLAMIŞ DEĞİLİM. KİM PORTEKİZCE BİLİYORSA BURAYA BİR FADONUN TÜRKÇE ANLAMINI YAZSIN BİZ DE ZIRLAYALIM GİDEN DENİZCİLERİN ARDINDAN

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Portekizlilerin ağıtları..
  Amelia Rodriges'in sesinden dinlemekse..
  Günün tüm yorgunluğunu,stresini alıveren hiç bıkmayacağım..

 • Sinan Demir
  Sinan Demir

  portekizde gecen 19 yy kadınlar kocalarını sevgilelerini denize uğurladıklarında. denizciler balıkcılar kaşifler. döncecekleri zaman limanda beklerlermiş. . ertesi gün. bir daha . ertesi hafta. ertesi ay..kıyıdan günlerce denizden sevgilsini bekleyenler artık beklenen gelmediginde. denize karşı ağıtlar yakar.. bu ağıtlardanda bir müzik. fado doğar. siyah giyen kadınlar söyler. amalia rodrugues. akdenizin üç bülbülü diye anılan bu müziğin en iyi sanatcısıdır. söylerken agladığını hissedebiliyor insan anlamasada...amalia rodrugues' best of fado , missa. 'garras dos sentidos'. vs..

 • Akin Ejder
  Akin Ejder

  Fadik.

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Akdenizli bir müzik... Portekiz'in acı ve hüzün dolu halk müziği.. Yanlış hatırlamıyorsam kader anlamına geliyor portekiz dilinde..
  Bir tarihte Portekiz'e giden kardeşim, çektiği dia ları bize oradan satın aldığı bir fado cd'i eşliğinde izletmişti.. O zaman çok etkilenmiştim.. O kadar derin bir hüzün ve acı içeriyor ki gerçekten insan ürperiyor dinlerken.. Ve bütün çığlık çığlığa haline rağmen tuhaf bir zarafeti var.. Portekizde gece kluplerinde tamamı siyah giymiş gruplar tarafından söyleniyormuş ve üç şarkıdan fazla üstüste dinlenmiyormuş.. Her üç şarkıda bir fado söyleyen grup yerine bir başka sanatçı gelip bişeyler söylüyor, sonra tekrar fado grubu 3 şarkı daha söylüyormuş...