Kültür Sanat Edebiyat Şiir

emil michel cioran sizce ne demek, emil michel cioran size neyi çağrıştırıyor?

emil michel cioran terimi Ultima Thule tarafından tarihinde eklendi

 • Yunus Emre Şanalmış
  Yunus Emre Şanalmış

  Şöyle güzel bi sözü var;
  "Öldürmekdiklerimizin cesetlerini gömeriz ruhlarımıza.' Kitabın ortasına yazmış.
  Emil Michel CIORAN / Gözyaşları ve Azizler

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  ölme arzusu yegâne tasam oldu; ona her şeyi feda ettim, ölümü bile

  e.m.cioran
  burukluk

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  tanrısız her şey yokluktur, ya tanrı? en üst yokluk.

  burukluk
  e.m.cioran

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  yine de daima severiz ve bu 'yine de' içinde bir sonsuzu barındırır

  e.m. cioran
  burukluk

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Dünyaya yaltaklanmanın yanılsama olduğunu gördü.

 • V
  V

  'Her şey ona doğru bollaşır, onu besler ve pekiştirir; olayları, duyguları düşünceleri taçlandırır- bilgiçtir, söz götürmezdir-; onu kutsamayan hiçbir an, belirginleştirmeyen hiçbir atılım ve doğrulamayan hiçbir düşünce yoktur. Krallığının sınırı olmayan ilahtır, ona hizmet eden ve ün kazandıran mukadderattan güçlüdür; yaşamla ölüm arasındaki birleşme çizgisidir, onları bir araya toplar, birbirine karıştırır ve bununla beslenir. Onun gerekçelerinin ve doğrulamalarının yanında, bilimler bir delice hevesler yığını gibi görünür. Tiksintilerinin çoşkusunu hiçbir şey azaltamazdı: Bir önermeler baharında çiçeklenen ve onun hayalci dogmatizmine, kibirli zırvalarına meydan okuyabilecek doğrular var mıdır? Onun kesinlikleri karşısında hiçbir gençlik ateşi, hatta hiçbir zihin özürü direnemez; zaferleri de hem bilgeliğin hem cinnetin oy birliği ile ilan edilir. Onun gedik vermeyen imparatorluğu, sınırsız hükümranlığı önünde dizlerimiz bükülür; ondan habersiz olmayla başlar herşey; herşey ona boyun eğilmesiyle biter; ondan kaçan ve ona indirgenemeyen hiçbir fiil yoktur.
  Şu dünyadaki son kelimedir; bir tek o, hiç hayal kırıklığına uğratmaz.
  Çürütülemez hayal kırıklığı...

 • V
  V

  Fransızca yazan Rumen deneme yazarı ve ahlakçısı Emil Michel Cioran 8 Nisan 1911'de Rasinari'de (Romanya'da) doğdu. On yedi yaşında Bükreş Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne girdi. Lisansını Bergson üzerine hazırladığı bir tezle aldı. 1934'te Bükreş'te yayımlanan ilk kitabı Ümitsizliğin Doruklarında, kendisinin de kabul ettiği gibi, sonradan Rumence ve Fransızca yazdığı her şeyin özünü barındırır. Hayatın trajik boyutundan habersiz olmakla suçladığı Bergsonculuk'tan o dönemde koptu. 1937'de, dini bir krizin ürünü olan ve tartışmalar yaratan kitabı Gözyaşları Ve Azizler Üzerine yayınlandı. Aynı yıl, Bükreş Fransız Ensititüsü'den bir burs alarak Paris'e gitti ve oraya yerleşti. 1995 yılında Alzheimer hastalığından öldü.

  1947'de Fransızca yazdığı ve Fransa'da yayınlanan ilk kitabı olan Çürümenin Kitabı (1949) 'nı şu eserler izledi (başlıcaları) :

  Burukluk (Metis Yayınları)
  Varolma eğilimi (Gendaş Yayınları)
  Tarih Ve Ütopya (Metis Yayınları)
  Zamanda Düşüş
  Doğmuş Olmanın Sakıncası (Gendaş Yayınları)
  İtiraflar ve Aforozlar

 • Onur Umut
  Onur Umut

  kendime katlanıyorum kendimizi öldürmeye değmez, çünkü bunu yapmakta her zaman çok geç kalınır' sevdiğim lafı vardır fransızın..beckett ın en yakın arkadaşı olduğu söylenir.