Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

cengiz çandar sizce ne demek, cengiz çandar size neyi çağrıştırıyor?

cengiz çandar terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  İkinci cumhuriyetçi yeni aydın Jöntürk artık ne anlarsanız...

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Özal'ın yarattığı...yaratığı...

 • Bekir Yılmaz
  Bekir Yılmaz

  Son yılların Türk basınında, yazdıklarıyla ve düşünceleriyle farklı tepkilere sebep olan, çoğu zaman haksız yere ağır eleştirilere maruz kalan, gerçeklere dayalı düşüncelerini korkusuzca dile getiren, vizyon sahibi, ileri görüşlü bir TÜRK AYDINI.

 • Elif Orhan
  Elif Orhan

  Damat ferit de böyle bi şey idi herhalde.

 • Emir Uruzkan
  Emir Uruzkan

  İHANETİNİ DİPLOMA/MADALYA/BERAT VS. İLE KANITLAMIŞ ÇOK MÜMTAZ ÇOOOK DEĞERLİ ÇOOOK ÖYLE BÖYLE BİR ADAMDIR.

 • Yunus Salman
  Yunus Salman

  cengiz çandarın özgeçmişi

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil

  Basın dünyasının mihenk taşlarından, türk siyasi tarihinin en önemli yazarlarındandır..


  Kendi kaleminden biyogrofisi....

  1948 yılında Ankara’da doğdu. Ankara’daki ilkokul yıllarını, Talas-Kayseri ve Tarsus’ta ortaöğretim dönemi izledi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler bölümünden 1970’de mezun oldu. ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Asistanı olarak akademik kariyeri kısa sürdü.

  68 kuşağı gençlik hareketindeki eylemciliğinden ve SBF Öğrenci Derneği Başkanı olarak faaliyetlerinden ötürü 12 Mart askeri müdahalesinin ertesinde başı belaya girdi. Filistin direnme hareketinin bünyesinde kısa bir süre Şam’da, uzunca bir süre Beyrut’ta ve daha sonra kısa sürelerle Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşadıktan sonra 1974’te Türkiye’ye döndü.

  1976’da Vatan Gazetesi’nde Dış Haberler şefi ve Dış politika yorumcusu olarak gazetecilik mesleğine adımını attı. Vatan’da başlayan gazeteciliği, Türk Haberler Ajansı, Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş ve halen çalıştığı Sabah gazeteleriyle devam etti, izledi. Gazeteciliğe başladıktan kısa süre içinde Ortadoğu uzmanı, Savaş Muhabiri gibi sıfatlarla anılır oldu.

  80’li yılların ilk yarısının önemli bir bölümünü Lübnan’da, defalarca gittiği İran ve Ortadoğu’nun diğer merkezlerinde geçirdi. 80’li yılların ikinci yarısında Doğu Avrupa’ya ve eski Sovyetler Birliği’ne yöneldi. Geniş bir coğrafyada turladı. 1991 ile 1993’teki ölümüne dek Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel danışmanı ve en yakınlarından biri olarak görev yaptı.

  1993-95 arasında gönlünü ve beynini Bosna başta, Balkanlar’a çevirdi. Aynı yıllara Yeni Demokrasi Hareketi kurucu üyeliği ve örgütlenme sorumluluğunu sıkıştırdı. 1997-1999 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu Tarihi ve Orta Doğu Politikası dersleri verdi. 1999-2000 yıllarını Washington’da Amerika’nın önemli araştırma merkezlerinde, “21.Yüzyıl Türkiye’si” üzerine çalışma yapmaya Türkiye’den davet edilen ilk kişi olarak geçirdi.

  Direnen Filistin (1976) , Dünden Yarına İran (1981) , Ortadoğu Çıkmazı (1983) , Tarihle Randevu (1983) ve Güneşin Yedi Rengi (1987) adlı kitapların yazarı, 80’li ve 90’lı yıllara ait çeşitli gazetecilik ve haber başarı ödülleri ile özellikle önemsediği Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü ile Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Hoşgörü Ödülüne sahip (1995) .

  Fenerbahçe Spor Kulübü üyesi. Uluslararası Balkan konferanslarının örgütleyicilerinden. Evli ve bir kız çocuğu babasıdır.