Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

avusturya sizce ne demek, avusturya size neyi çağrıştırıyor?

avusturya terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Baris Toprak
  Baris Toprak

  * su anda yasadigim ülke

  * hafta sonlari, özellikle pazar günleri ölü olan ülke.

  * Arkadaslar, Adolf Hitler Avusturyali degildir.
  Su anda Avusturya sinirinda bulunan Linz sehrinde (Oberösterreich - Yukari Avusturya Eyaletinde) dogmustur ancak Almandir.
  Avusturyalilari Alman gibi gören Hitler, iki irki birlestirmek istemistir.
  Bu nedenle Büyük Alman Imparatorlugunu kurmayi istemistir.

 • Numan Yayla
  Numan Yayla

  Eski Imparatorluk günlerinden pek birsey kalmamasina ragmen, AB nin en zengin ülkelerinden birisidir. Yasam stabdarti oldukca yüksektir. 1. Dünya savasinda yenilen ülkeler arasinda yer aldigindan epey darbe görmüstür. Buna ragmen Türkiye kadar geride kalmayip, sanayi ve askeriye alaninda ilerlemistir. Bir Avusturya li olan Adolf Hitler yüzünden Almanla ra katilmis ve 2. dünya savasinda nerdeyse bir cok sehri yerle bir olmustur. 10 sene Fransiz, Rus, Ingiliz ve Amerikan ordularinca isgalde kalmis, ardindan bagimsizligi saglamistir. Diger devlerlet gibi askeri yatirimlari engellenmis, ve ekonomik alanda ilerlemey kaydetmistir.

  Kayak turizmi nin merkezi. Alplerde ki tesisler ile Türkiye nin deniz turizminden daha cok gelir elde ediyor. En büyük gelir kaynagi da zaten Turizm.

  Bir acik hava müzesi niteliginde ki Viyana Yilin her vakti Turist ceker. 1.6 milyon ile en büyük sehri olan Viyana, Petrol Ihrac eden Ülkeler Birligi OPEC, Avrupa Güvenli ve isbirligi teskilat AGIT, ve Birlesmis Milletler Avrupa Merkezi ne ev sahipligi yapar.

  Avusturya da yaklasik olarak 250000 Türk yasar. Malesef Gurbetciler tavan yapmis olan karizmamizi yerle bir etmisler. eskiden Türk deyince yüregi titreyen Avusturya li simdi pek bi deger vermiyor.

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Meraklisina not: adolf hitler de bir avusturyalidir...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Kapilarindan döndügümüz Viyana bu avusturyanin bassehri oluyor...
  en büyük müzisyenlerin, sosyal bilimlerde avrupayi sarsan almanca anadillli adamlarin bir zamanlar en fazla toplandiklari yer...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  alpleri ile ünlü..
  isviçre pahali bir ülke oldugu icin, orada yapilmasi düsünülen tüm tatil cesitleri, avam icin avusturyada biraz daha ucuzundan hall ediliyor.. avrupa avaminin kis, dag, orman, kaplica vs.. turizmi ihtiyaclarini def ettikleri ülke...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  eyalet sistemi ile yönetiliyor..
  vorarlberg'te tanidiklarim vardi..
  Tirollerdeki iki büyük sehir: insbruck ve Salzburg..
  Salzburg avrupanin en güzel sehirlerinden biri deniyor... meshur alman bestseller yazari konsalik ahir ömrünü salzburgda gecirmisti..

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Ve inşallah bir gun tekrar gideceğim ülke

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Ruyamda birçok kez gittiğim ülke..

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Tekrar gitmeyi arzuladığm ülke..

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Doğduğum ülke