Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aurora sizce ne demek, aurora size neyi çağrıştırıyor?

aurora terimi Zulal Berrak tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Taşcı
  Erdem Taşcı

  Auranın esas enerji kaynağı Dünya`dan geçen güneş fırtınalarıdır. Manyetosfer ve güneş rüzgarı elektriği ileten plazmadan (iyonlaşmış gaz) meydana gelmektedir. Akım miktarı akımın yönüne göre hareketin doğrultusuna bağlı olarak a) bağıl hareketin derecesine b) manyetik alanın kuvvetine c) bir birine bağlı iletkenin sayısına ve d) manyetik alan ile iletkenin uzaklığına bağlıdır. Güneş rüzgarı ve manyetosfer bir tür bağıl hız ile elektrik ileten iki akışkandır, ve (kural olarak) ``dinamo etkisi`` tarafından elektrik akımı üretebilir, ayrıca da güneş rüzgarından enerji ortaya çıkar. Plazmalar kolayca manyetik alan boyunca temas kurabildiğinden bu yöntem işe yaramayabilir. Manyetik temas sonucu güneş rüzgarının alan çizgileri ile manyetosfer arasında geçici manyetik temas gerçekleşmesi çok önemlidir.

 • Saork
  Saork

  kutuplardaki bu ışıkları görmek isterdim
  hayalim

  başka bir dünya bence

 • Duygu Atak
  Duygu Atak

  Nermin Bezmen'in yazmış olduğu SIR isimli kitabı okuyanlar bilir. Aurora, kitaptaki bir öykünün baş kahramanıdır. Mihrace olan sevgilisinin onu her görmeye geldiğinde bir sıra verdiği incilerden 3tanesini tamamlayabilmiş olan sonuncusunu alamadan kucağında bebiğle ölen güzel kız. Bu inci kolyeler, kitabın kahramanı Hüma'nın anneannesinin ona yıllar sonraki hediyesidir. Ve inci kolyeler birçok hikayesine tanıklık etmiştir.

 • İrfan Kaya
  İrfan Kaya

  mutlaka göreceğim

 • Lui Han
  Lui Han

  aurora borealis dir asıl adı...
  oyunlardaki mağrifatini bilmiyorum ama sanırım kutup yakınlarında (kanada, grönland) ki bölgelerde kıştan yaza geçerken güneş ışınlarının gökyüzünde oluşturduğu mucizevi renk cümbüşü...
  renkler havada adeta dans ediyor...
  Sanki gökten 'nur' yağıyor...
  Görmek isterdim...
  Orada ölmek isterdim....
  .........................

 • Selman
  Selman

  Aura Diye biliyordum.Dünya Çekirdeğinin üst bölgesinde ki Eriyik haldeki metaller vs çekirdek etrafında dönerek Van Elın Kuşaklarını oluşturular Dünyamızı Uzaydan gelen Uv gibi zararlı ışınlara karşı korur.Kutuplar bu kuşakların başlangıç ve bitiş yerleridir. Uzaydan gelen ışınlar yalnızca bu yüzden Kutuplarda bu ışıkları oluşturuyorlar.
  Kor Fimlinin konularındandı :)

 • Zulal Berrak
  Zulal Berrak

  Geceleri gökyüzünde görülen renkli ışıklar binlerce yıldır insanları büyülemiş ama çoğunlukla da dehşete düşürmüştür. Bunları sık sık görme fırsatı olan kuzey insanları haklarında bir çok hikaye üretmiştir. Bununla birlikte daha güneyde yaşayanlar bu ışıkları daha seyrek görmüş ve bunun savaş ya da bir afetin doğaüstü bir kehaneti olduğunu düşünmüşlerdir.
  İnsanlar bu konuda daha bilimsel açıklamalar aramaya başladıklarında birçok teori öne sürdüler. Bu ışık, Dünya'nın kenarlarından yansıyan ateştopu, Kuzey Kutbu buzullarından yansıyan gün ışığı, ya da gökyüzündeki buz kristallerinden yansıyor olabilirdi.
  20. yüzyıla kadar bu alandaki araştırmalarda ilerleme gösterilemedi ve hâlâ yanıtı bulunamamış çok fazla soru var. Bunlar Güneş'ten gelen ve Dünya'nın manyetik alanı sayesinde yerküreye yönelen elektrik yüklü parçacıkların (elektron) sonucudur. Gördüğümüz beyazlık, elektronların atmosferin en üst saçaklarına hızla çarpmasından kaynaklanır.
  Yakından tanıdığınız bazı araçların nasıl çalıştığı bu konuda fikir verebilir: TV ve bilgisayar ekranınız. Onların nasıl çalıştıklarını biliyorsanız, bu ışıkların nasıl oluştuğunu da anlamış olacaksınız!

 • Fatih Çam
  Fatih Çam

  aciip güzel bişey ya eğer benim bildiğim şeyse....

  kutuplarda oulr böyle rengarenk filan olur gökyüzü. çok güzeldir...