Kültür Sanat Edebiyat Şiir

anaerkil sizce ne demek, anaerkil size neyi çağrıştırıyor?

anaerkil terimi Handan Inan tarafından 16.10.2003 tarihinde eklendi

 • Adil Çelik
  Adil Çelik 11.07.2009 - 22:34

  Aa erkil asıl var oluş nedeni aile kavramının hayata geçmesidir yani akrabalığın başlangıcıdır.akrabalığı belırleyen kadın olmuştur biz insanlarda birici derecede kan bağı olanlar cinsel ilişki sonucu doğan çocuklar sakat olur ana erkil çağda doğan çocuğa tanık olan kadındı.koloni içinde sözü geçende kadındı yaradılışcılar her ne kadar kabul etmesede geçek bu bu gun bizler.(dayı,amca.hala,teyze.) diye bildiğimiz akrabaları işte o çağda kadın karar veriyo ve bu güne kadar geliyor

 • Huseyin Sonmez
  Huseyin Sonmez 16.04.2007 - 16:15

  Anaerkil toplum, kadınların toplum yönetimine yetenekleriyle orantılı ölçüde erkeklerle eşit olarak katıldıkları ve eşit haklara sahip oldukları toplum türüdür. Anaerkil toplumlar aynı zamanda 'anasoylu' olurlar. Ancak 'anasoylu' farklı bir kavramdır. Evlilikte yerleşimin kadın tarafının ailesinin yanında olduğu, ve bireyin soyunun anne tarafının ailesi ile belirlenmesi anlamına gelir. Günümüzde tam olarak anaerkil bir toplum yoktur, ancak kısmen veya tamamen anasoylu pek çok toplum yaşamını devam ettirmektedir. Anaerkil toplumun tersi ataerkil toplumdur, ve günümüzden yaklaşık 6000 yıl önce çölleşme sonucunda oluşan savaşlarla ortaya çıktığı ve yayıldığı sanılmaktadır. Bu teoriye göre anaerkil toplum biçimi insanların doğal yaşam şeklidir, ataerkillik ise çölleşmenin yarattığı krize verilen hastalıklı bir cevaptır.
  Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi geocities.com/rdurust adresinde bulabilirsiniz.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 18.10.2003 - 17:08

  kadınların egemen olduğu (çağ)

  Kadın doğurduğu için ve o zamanın ilkel çağlarında çanak, çömlek gibi el işlerinde kadın daha becerikli olduğundan kadının yeri kabilenin başında olurdu ve bu yansıma tanrıları dişi olarak algılamaya yol açmıştır.

  Sonradan erkeğin başka kabilelerin insanlarını esir etmesiyle üretim el değiştirip kadının önemi yerine savaşta erkeğin önemi daha artığından ataerkil dönemine geçilmiş, bu yansıma tanrıları erkek olarak algılamaya yol açmıştır. Ama bu geçiş hemen olmamıştır. Mesela Mısır'da Tanrı-Kral erkek olsada makyajı ve giyinimiyle kadını andırması rastlantı değil geçiş döneminin izleridir.

 • Eray İnman
  Eray İnman 18.10.2003 - 03:30

  maderşahî

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu 17.10.2003 - 01:12

  aslan burcundan bir hatun ile tezevvüc eylese munis bir beyefendi...
  hane icerisinde sözünü geciren cocuklarin annesi konumundaki aslan yenge oldugu icin, erki elinde bulunduran adresi isaret sadedinde anaerkil aile deniyor böyle ailelere...
  kilibik herif karisina sözü gecmiyor kelimesinin kisaltilmisi olarak anaerkil aile bireyi beyefendi denebilir mesela...