Kültür Sanat Edebiyat Şiir

allende sizce ne demek, allende size neyi çağrıştırıyor?

allende terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Hüzünbaz Yüzler
  Hüzünbaz Yüzler

  darbeciler tarafından katledilen sosyalist lider...

 • Canımdan Öte
  Canımdan Öte

  Büyük bir begeniyle okudugum „Ruhlar Evi“ ve „Paula“ adli kitabin yazari: Isabelle Allende… Latin Amerika edebiyatinin en büyük yazarlarindandir…

  „Paula“ adli kisisel kitabi kendisinin sadece muhtesem bir yazar degil ayni zamanda ne kadar muhtesem bir Anne oldugunun bir belgesidir… Bitkisel hayata giren bir genc kiz ve kizin basucunda bekleyen bir Anne: Isabelle Allende…

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  Salvador Allende Gossens
  Salvador Allende (sağda) onu darbeyle devirecek olan General Pinochet'yle birlikte görülüyor.
  Allende´nin ABD güdümündeki diktatör Pinochet tarafından katledilmeden önceki son fotoğrafı. Allende, son ana kadar elindeki silahını bırakmamıştı. Allende hayattayken çekilmiş son resmi.Salvador Allende (d. 26 Temmuz 1903, Valparaiso, Şili - ö. 11 Eylül, 1973) , Marksist siyasetçi ve Şili eski devlet başkanı.

  Tıp fakültesinde öğrenciyken siyasetle ilgilenmeye başladı. Bu dönemde birkaç kez tutuklandı.

  1933'te, Sovyetler Birliği'nin etkisi altındaki Şili Komünist Partisi'nden ayrılan bir grup tarafından Şili Sosyalist Partisi'nin kuruluşuna katkıda bulundu.

  1937'de Temsilciler Meclisine seçildi. 1939-41 yılları arasında Aguirre Cedra hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı. 1945 ve 1970 yılları arasında senatörlük yaptı.

  1952, 1958 ve 1964 yıllarında başkanlık seçimlerinde aday oldu, ancak kazanamadı. 1970'te başkanlığa seçildiğinde, dünyada seçimler yoluyla göreve getirilmiş ilk marksist lider oldu. Yeni hükümet ciddi ekonomik sorunlarla yüz yüzeydi. Enflasyon yüzde 30'lar seviyesinde seyrediyordu ve erkek nüfusunun da yüzde 20'si işsizdi. Bu dönemde Şilili çocukların yüzde 15'inin yetersiz beslendiği tahmin ediliyordu.

  Allende öncelikle toprak reformu kararı aldı. Böylelikle refahın bütün halka dağıtılması yolunda büyük bir adım atılmış olacaktı. Ücretler yaklaşık yüzde 40 oranında artırıldı. Şirketlerin ise fiyat artışları yasaklandı. Bakır endüstrisi millileştirildi. Ayrıca Küba, Çin ve Demokratik Alman Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler kuruldu.

  Allende'nin sosyalist bir ülke kurma girişimi doğal ki sermaye çevrelerinin muhalefetiyle karşılaştı. ABD de bu süreci bozmak için elinden geleni yapıyordu. Zamanın Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, daha sonra, Eylül 1970'de Başkan Richard Nixon'un kendisine, Şili'de Allende hükümetine karşı bir darbe örgütlenmesi talimatı verdiğini açıklayacaktır. Kissinger ayrıca bu operasyonun bir ay sonra iptal edildiğini iddia eder ama, geçtiğimiz yıllarda yayınlanan Amerikan hükümet belgelerinin de gösterdiği gibi, CIA darbenin örgütlenmesi işinde doğrudan yer almış, darbeyi ise Amerikan ITT telekomünikasyon şirketi finanse etmiştir.

  11 Eylül 1973'te Allende hükümeti askeri bir darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı. Salvador Allende, başkanlık sarayında son mermisine kadar çarpıştı, iddialara göre, burada ya teslim olmaktansa intihar etmeyi tercih etti, ya da darbeci kuvvetler tarafından öldürüldü. Allende'nin yerine ise darbecilerin şefi general Pinochet getirildi. Latin Amerika'nın ve dünyanın bu ilk seçilmiş sosyalist hükümeti böylece ABD tarafından yok edildi.


  PATİKAYOLU@MSN.COM
  HARAMİLER@MSN.COM

 • Saime Yadigar
  Saime Yadigar

  Allende,
  Şili'de seçimle gelmiş Sosyalist Liderdir.Salvador Allende,ne yazık ki ABD'nin oyunları ve Pinhochet'nin işbirliğiyle 12 eylül 1980'i aratmayacak korkunç bir darbenin kurbanı olmuştur. Bu da yetmemiş Salvador'un korkudan intihar ettiği söylenmiştir.Oysa Salvador,bizzat darbeciler tarafından öldürülmüştür.Bu korkunç darbe işkenceleriyle,idamlarıyla,baskılarıyla Şili'yi kasıp kavurmuş,çoğu devrimci Şili'li ve aileleri sürgün hayatı yaşamıştır.

 • Çiler Çil
  Çiler Çil

  salvador? :]

 • İsmail Çınar
  İsmail Çınar

  önder, onurlu yaşam ve onurlu ölüm

 • Zilzal Zelzele
  Zilzal Zelzele

  açık havada inti ilimani konserini hatırladım :) müthişti.

 • Mustafa Yurukcu
  Mustafa Yurukcu

  Şilili Büyük Önder Pracos Salvador Allende
  Latin Amerikadaki Şili halkının kurtarıcısı

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  bir de Isabel Allende var bestseller romanlar yaziyor...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  ALLENDE GİDİŞİ

  salvador allende