Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yasin sizce ne demek, yasin size neyi çağrıştırıyor?

yasin terimi Cem Nizamoglu tarafından 07.11.2003 tarihinde eklendi

 • Elvanı Seba
  Elvanı Seba25.06.2010 - 08:04

  YASİN SURESİ
  KUR'ANIN KALBİ YASİN'DİR.
  KİM YASİN'İ OKURSA ALLAH ONUN OKUMASINA,KUR'ANI ON KERE OKUMUŞ SEVABI YAZAR.
  HADİSİ ŞERİF

 • Ali İhsan Deştioğlu
  Ali İhsan Deştioğlu26.05.2010 - 17:03

  Yâ Sîn. İlk bakışta, başlangıcında Arap alfabesinden harflerin olduğu surelerdenmiş gibi geliyor ama ama ama ama ama bir saniye. Öyle değil işte... Aklı evvel kuntizlerden olmayalım... Arap alfabesinde ne 'Yâ' ne de 'Sîn' diye harfler vardır canlarım benim... Bakın şimdi bu nehir nereye akıyor?

  Araplar 'Yâ Allah' der. Biz de deriz öyle değil mi, günde 1 milyon kere felan. 'Yâ Allah' Türkçe'de 'Ey Allahım' demektir, 'yardımını esirgeme' anlamında kullanılır. O halde 'Yâ Sîn' derken de bu 'Ey Sîn' manasına gelir. Peki bir dakika, yeri gelmişken soralım o zaman yahu, kimdir bu Sîn?

  1940'larda arkeolog G. Caton Thompson ve Carleton S. Coon, Arabistan'da şaşırtıcı keşiflere imza attılar. G. Caton Thompson, 1944 'te yayınladığı 'The Tombs and Moon Temple of Hureidha' adlı kitabında, Arabistan'ın güneyindeki Ay Tanrı tapınağında, hilal şeklindeki Ay sembolleriyle süslü, Sîn adındaki bir Tanrı'dan bahsedilmiş yirminin üzerinde yazıta rastladıklarını söylüyor. Ve sıkı durun yine bu yazıtlara göre Sîn'in ünvanı ise Al-İlah'tır. Al-İlah aynı zamanda Allah sözcüğünün kökenidir.

  Eski Ahit zamanlarında (555-539 BC) Arabistan, Ay Tanrı inancının merkezidir. Ay Tanrı tapınakları, Hıristiyan çağında da aktiftir ve Arabistan'ın kuzeyinden - güneyinden toplanan kanıtlara göre Ay Tanrı inancı Hz. Muhammed'den hemen öncesinde de baskın kült idi. Birçok araştırmacının notlarına göre de bu Ay Tanrı'nın adı Sîn'dir. Sîn hakkındaki daha geniş bilgi için ]] http://en.wikipedia.org/wiki/Sin_(mythology)

  Hz. Muhammed'çe kendisine 'Tercümanu'l-Kur'an' (Kuran'ın tercümanı) sıfatı verilmiş, aynı zamanda amca oğulları olan Abdullah b. Abbas´tan nakledilen bir görüşe göre; 'Yâ Sîn' kelimesi Allah tealanın isimlerinden biridir. Allah teala bu ismine yemin ederek sureye başlamıştır.

  26-ŞUARA: 1 - Tâ, Sîn, Mîm. 2 - Bunlar sana apaçık kitabın âyetleridir.
  27-NEML: 1 - Tâ, Sîn. 2 - Bunlar Kur'an'ın ve apaçık olan Kitab'ın ayetleridir
  28-KASAS: 1 - Tâ, Sîn, Mîm. 2 - Bunlar, apaçık Kitab'ın ayetleridir.

  Abdullah b. Abbas'ın görüşü şu ayetleri incelediğimizde bana da fena halde mantıklı gözükmektedir. Resmen önce edilen bir yemin ve ardından neye yemin edildiği gelmekte. Sîn, Allah'ın adı ise Mîm' de muhtemelen peygamberin adı yerine geçmektedir.

 • Dilara Kurtuluş
  Dilara Kurtuluş02.12.2008 - 15:29

  bence savlıgı temızlıgı semboledıyo cunku yasın dıye bı arkadasım var ve bu zaman daokadar saf ve temız kı ısmıde muhakkak ona yakısır bı anlam tasıyodur tabı sozluk anlamı tam bılınmedıgı ıcın kendımce boyle bı yorum yaptımm

 • Hande Coşkun
  Hande Coşkun05.11.2008 - 18:45

  yasin bence sadece ALLAH ın ve PEYGAMBER EFENDİMİZİN bildiği bişey olmalı yani biz innsanların bilmediği belkide o okıluğumuz yasin değildir belkide amam bunun cevabını anlamını bilmerk isterdim

 • Yasin Özcan
  Yasin Özcan08.07.2008 - 01:18

  ey insan,ey peygamber soyundan gelen(ey seyyid) tabi bunlar tahmini asıl anlamı tam olarak biliniyor diye biliyorum.

 • Şşşş Yyy
  Şşşş Yyy30.11.2007 - 14:54

  yasin bence iyiliğin simgesidir.... bu ismi çook seviyorum çünkü aşkımın ismidirr... bende aşkımı çook seviyorum ben şeyma...

 • Yasin Özbaysar
  Yasin Özbaysar24.11.2007 - 13:11

  yasin ey insan anlamına geliyor

 • Mesut Tunç
  Mesut Tunç28.12.2006 - 12:24

  yasin evimizin baş tacı kardeşlerimin kardeşi dostum kardeşim canım her şeyimdir o onu çok seviyorum inşallah hep birlikte oluruz. onunla allahın izniyle bin ayrılmaz kardeşleriz yasin suresini okuduğumda veya dinlediğimde o aklıma geliyor YASİN

 • Stora Black
  Stora Black10.10.2006 - 04:25

  yasin

  mode xl basemode

  bizim mc'lerden işte (değişik olsun diye dedim:p)

 • Yasin Karslıdır
  Yasin Karslıdır06.09.2006 - 13:31

  yasin suresi aklıma geliyor