Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yasin sizce ne demek, yasin size neyi çağrıştırıyor?

yasin terimi Cem Nizamoglu tarafından 07.11.2003 tarihinde eklendi

 • Elvanı Seba
  Elvanı Seba 25.06.2010 - 08:04

  YASİN SURESİ
  KUR'ANIN KALBİ YASİN'DİR.
  KİM YASİN'İ OKURSA ALLAH ONUN OKUMASINA,KUR'ANI ON KERE OKUMUŞ SEVABI YAZAR.
  HADİSİ ŞERİF

 • Ali İhsan Deştioğlu
  Ali İhsan Deştioğlu 26.05.2010 - 17:03

  Yâ Sîn. İlk bakışta, başlangıcında Arap alfabesinden harflerin olduğu surelerdenmiş gibi geliyor ama ama ama ama ama bir saniye. Öyle değil işte... Aklı evvel kuntizlerden olmayalım... Arap alfabesinde ne 'Yâ' ne de 'Sîn' diye harfler vardır canlarım benim... Bakın şimdi bu nehir nereye akıyor?

  Araplar 'Yâ Allah' der. Biz de deriz öyle değil mi, günde 1 milyon kere felan. 'Yâ Allah' Türkçe'de 'Ey Allahım' demektir, 'yardımını esirgeme' anlamında kullanılır. O halde 'Yâ Sîn' derken de bu 'Ey Sîn' manasına gelir. Peki bir dakika, yeri gelmişken soralım o zaman yahu, kimdir bu Sîn?

  1940'larda arkeolog G. Caton Thompson ve Carleton S. Coon, Arabistan'da şaşırtıcı keşiflere imza attılar. G. Caton Thompson, 1944 'te yayınladığı 'The Tombs and Moon Temple of Hureidha' adlı kitabında, Arabistan'ın güneyindeki Ay Tanrı tapınağında, hilal şeklindeki Ay sembolleriyle süslü, Sîn adındaki bir Tanrı'dan bahsedilmiş yirminin üzerinde yazıta rastladıklarını söylüyor. Ve sıkı durun yine bu yazıtlara göre Sîn'in ünvanı ise Al-İlah'tır. Al-İlah aynı zamanda Allah sözcüğünün kökenidir.

  Eski Ahit zamanlarında (555-539 BC) Arabistan, Ay Tanrı inancının merkezidir. Ay Tanrı tapınakları, Hıristiyan çağında da aktiftir ve Arabistan'ın kuzeyinden - güneyinden toplanan kanıtlara göre Ay Tanrı inancı Hz. Muhammed'den hemen öncesinde de baskın kült idi. Birçok araştırmacının notlarına göre de bu Ay Tanrı'nın adı Sîn'dir. Sîn hakkındaki daha geniş bilgi için ]] http://en.wikipedia.org/wiki/Sin_(mythology)

  Hz. Muhammed'çe kendisine 'Tercümanu'l-Kur'an' (Kuran'ın tercümanı) sıfatı verilmiş, aynı zamanda amca oğulları olan Abdullah b. Abbas´tan nakledilen bir görüşe göre; 'Yâ Sîn' kelimesi Allah tealanın isimlerinden biridir. Allah teala bu ismine yemin ederek sureye başlamıştır.

  26-ŞUARA: 1 - Tâ, Sîn, Mîm. 2 - Bunlar sana apaçık kitabın âyetleridir.
  27-NEML: 1 - Tâ, Sîn. 2 - Bunlar Kur'an'ın ve apaçık olan Kitab'ın ayetleridir
  28-KASAS: 1 - Tâ, Sîn, Mîm. 2 - Bunlar, apaçık Kitab'ın ayetleridir.

  Abdullah b. Abbas'ın görüşü şu ayetleri incelediğimizde bana da fena halde mantıklı gözükmektedir. Resmen önce edilen bir yemin ve ardından neye yemin edildiği gelmekte. Sîn, Allah'ın adı ise Mîm' de muhtemelen peygamberin adı yerine geçmektedir.

 • Dilara Kurtuluş
  Dilara Kurtuluş 02.12.2008 - 15:29

  bence savlıgı temızlıgı semboledıyo cunku yasın dıye bı arkadasım var ve bu zaman daokadar saf ve temız kı ısmıde muhakkak ona yakısır bı anlam tasıyodur tabı sozluk anlamı tam bılınmedıgı ıcın kendımce boyle bı yorum yaptımm

 • Hande Coşkun
  Hande Coşkun 05.11.2008 - 18:45

  yasin bence sadece ALLAH ın ve PEYGAMBER EFENDİMİZİN bildiği bişey olmalı yani biz innsanların bilmediği belkide o okıluğumuz yasin değildir belkide amam bunun cevabını anlamını bilmerk isterdim

 • Yasin Özcan
  Yasin Özcan 08.07.2008 - 01:18

  ey insan,ey peygamber soyundan gelen(ey seyyid) tabi bunlar tahmini asıl anlamı tam olarak biliniyor diye biliyorum.

 • Şşşş Yyy
  Şşşş Yyy 30.11.2007 - 14:54

  yasin bence iyiliğin simgesidir.... bu ismi çook seviyorum çünkü aşkımın ismidirr... bende aşkımı çook seviyorum ben şeyma...

 • Yasin Özbaysar
  Yasin Özbaysar 24.11.2007 - 13:11

  yasin ey insan anlamına geliyor

 • Mesut Tunç
  Mesut Tunç 28.12.2006 - 12:24

  yasin evimizin baş tacı kardeşlerimin kardeşi dostum kardeşim canım her şeyimdir o onu çok seviyorum inşallah hep birlikte oluruz. onunla allahın izniyle bin ayrılmaz kardeşleriz yasin suresini okuduğumda veya dinlediğimde o aklıma geliyor YASİN

 • Stora Black
  Stora Black 10.10.2006 - 04:25

  yasin

  mode xl basemode

  bizim mc'lerden işte (değişik olsun diye dedim:p)

 • Yasin Karslıdır
  Yasin Karslıdır 06.09.2006 - 13:31

  yasin suresi aklıma geliyor

 • Yasin Akduman
  Yasin Akduman 11.07.2006 - 17:04

  şifre

 • Yılmaz Ahmet
  Yılmaz Ahmet 13.12.2005 - 19:17

  ismim

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz 13.12.2005 - 19:16

  Ya (Ey) sin (insan) !

 • Nage Eren
  Nage Eren 13.12.2005 - 17:48

  yasin bir minnet hissinin ifadesidir...

 • Huriye Ayvaz
  Huriye Ayvaz 08.11.2005 - 20:01

  efendimiz as. buyuruyorki herkesin bir kalbi var kuranin kalbide yasini serif ben yasin ismini cok severim hem efendimizin ismi hemde kuranda gecen surenin ismi yasin bence cok güzel isim

 • Gökçe Cengiz
  Gökçe Cengiz 19.10.2005 - 16:22

  benim sevgilimin ismi aşkı çağrıştıyoo

 • Zilzal Zelzele
  Zilzal Zelzele 03.10.2005 - 00:44

  sınıfa yeni din k.ve a.b. öğretmeni gelir
  bir öğrenciye sorar adın?
  -kevser
  -bize kevser suresini okusana
  okur
  diğerine sorar
  -adın?
  -fatih
  -bize fatiha suresini okusuna
  okur
  başka bir öğrenciye sorar
  -adın?
  -yasin ama arkadaşlarım bana kısaca subhaneke der.

 • Elif Topraksüren
  Elif Topraksüren 29.03.2005 - 10:55

  Uğruna canımdan geçtiğim bu dünyada ve ahirette deli gibi sevdiğim ve seveceğim fakat bir türlü kavuşamadığım aşkım sevdiğim yarim kalbimin yarısı değil tamamı.Sen aldığım nefessin insan nefes almayı unutur mu kuzum ki ben seni unutıyım.Napıyım seni de kendimide öldürüp bu çektiğimiz azaptan kurtarıyım mı? ? ?
  Bu cümle bile basit kalıyor ama herkes bilsin...

  SENİ ÇOOOOK SEVİYORUM KUZUM.

 • Sezer Çetinkaya
  Sezer Çetinkaya 21.03.2005 - 18:57

  YASİN SURESİ VE BİDE İSİM AMA İSMİ YASİN OLANLAR BU KADAR MÜBAREKMİ BİLEMEM:p

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk 21.03.2005 - 02:00

  Yetmez mi sana bir İnşirah suresi neşesi
  Bana bir yasin sessizliği...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 19.11.2003 - 18:24

  Yasin Kelimesini 'Sen Ey İnsanoğlu'' diye karşılamam hakkında bir açıklama:

  Bazı klasik müseffirler, bu surenin başındaki y-s harflerinin (yâ-sin şeklinde okunur) , Kur'an surelerinin bir çoğunun başındaki esrarlı harf-semboller (el-mukatta-at) kategorisine girdiği görüşünü savunurken, Abdullah b. Abbas, bu harflerin aslında iki farklı kelimeyi, yani nidâ edatı olan Yâ ('Ey') ile Tayy kabilesi lehçesinde insan ile eş anlamlı kullanılan 'sîn' kelimesini temsil ettiğini, dolasıyla, 20. suredeki tâ-bâ hecelerine benzer şekilde, yâ-sîn'in 'Sen ey insanoğlu' anlamına geldiğini ifade eder. Bu yorum, 'İkrime, Dehhâk, Hasan Basrî, Sâ-id b. Cubeyr ve diğer bazı ilk dönem Ku'ran müfessirleri tarafından da benimsenmiştir (bkz. Taberî,Beğavî, Beydavî, İbn kesir vb.) . Zemahşeri'ye göre Tayy kabilesinin hitaplarda kullandığı sîn hecesi, insan'ın tasğir (küçültme) hali olan ubeysîn'in kısaltılması şeklidir. (Burada klasik Arapça'da küçültme halinin, genelde sevgi ve şefkat ifade ettiğini unutmamalıyız: sözgelimi, yâ buneyye hitabı, 'Ey benim küçük oğlum' anlamından çok, yaşı ne olursa olsun,'Ey benim oğlum' anlamına gelir) . Sonuç olarak, ya-sin kelimelerinin, surenin devamında açıkça muhatab alınan Allah'ın Elçisi Muhammed'i (s) kastettiği ve - Kur'an'nın sıkça yaptığı gibi - o'nun ve yakın arkadaşlarının beşer olma özelliklerini vurgulamayı amaçladığı söylenebilir.

  'Orta' Mekke dönemi olarak nitelendiren zaman diliminin başlarında (belki de Furkan'dan hemen önce) nazil olan bu sure, hemen hemen tümüyle insanın ahlaki sorumululuğu problemine ve dolasıyla yeniden dirilmenin ve Allah'ın yargılamasının tartışılmazlığına tahsis olunmuştur. Hz. Peygamber, bu sebeple, bu sureyi ölüm halinde olan ve ölmüş bulunana yapılan duada okumalarını müminlere tavsiye etmiştir (karşılaştırınız: İbni Kesir'in bu sure ile ilgili yorumunun başında naklettiği bu mealdeki bazı Hadisler)

  Kaynak: Muhammed Esed - Kur'an Mesajı (Meal-Tefsir)