Kültür Sanat Edebiyat Şiir

valentine sizce ne demek, valentine size neyi çağrıştırıyor?

valentine terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Haydar Baş
  Haydar Baş

  rus değil belarusluydu.......ev ekonomisi mezunuymuş.....

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  aziz valantine diye biliyordum.14 şubatta ölmüştür ve ölmeden önce dua etmiştir umarım bütün sevgililer ölümümle birleşirler diye ama hayattayken ettiği hiçbir dua kabul olmayan ya da gerçekleşmeyen bu azize sevgililer ettiği son duanın gerçekleşmesi için ve ölümünden sonra onu anmak için her sene 14 şubatta bir araya gelirler.işte sevgililer gününün kısa hikayesi.valantinenin kehanetleri isminde kendisinin yazdığı bi kitabı vardır ayrıca belirtmek istedim...ama hiçbiri gerçekleşmemiştir birisi hariç bu 14. kehanetidir.şöyledir bütün sevgililer her yıl bir gün ve aynı günde birleşecektir....

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Saint(aziz) Valentine...

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  tüketelim, para harcayalım, lay lay lay.

 • Kathleen Kelly
  Kathleen Kelly

  david boreanaz'ın filmi..

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  bir aziz miş vesselam...

  Saint...kısaca...

 • Dogukan Erset
  Dogukan Erset

  ingilizce sevgili anlamında kullanılır ayrıca.

  happy valentine's day

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  St. Valentin Günü
  14 Şubat, Roma İmparatorluğu zamanından beri 'özel' bir gün. Kadınlık ve evlilik tanrıçası Juno'ya adanmış Lupercalia Bayramı. Bayramı ilginç kılan, o gün, sevgili bulmak isteyen genç kızların isimlerini yazıp bir kavanoza bırakmaları, bekâr erkeklerin de isim çekerek kısmetlerini aramaları. Bu arkadaşlıkların evlilikle sonuçlanması da geleneğe dahil.
  Hıristiyanlığın yayıldığı dönemde İmparator 2. Cladius'un karısını, sevgilisini bırakıp savaşa gidecek asker bulmakta zorluk çekince bütün nişan ve evlilikleri yasakladığı; bu dönemde papazlık yapan Valentin'in evlenmek isteyen çiftlerin nikâhını gizlice kıydığı rivayet edilir. Bu anlatımda onun bir ihbar üzerine yakalanıp işkenceye uğradığı ve M.S. 270 yılının 14 Şubat'ında dövülerek öldürüldüğü de var.
  Neticede aradan iki asır geçtikten sonra 496 yılında Papa Gelasius, papaz Valentin'i 'aziz' (saint) , 14 Şubat'ı da St. Valentin Günü ilan etti.

  Avni Özgürel /Radikal/14 Şubat