Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • Denizlispor16.05.2006 - 00:36

  Galatasaray'ı iki defa şampiyon yapan takım. biri 1987'de diğeri ise malum 2006'da...iki takımında taraftarıyım

 • türkçe09.05.2006 - 21:13

  Genel anlamda dünyadaki tüm Türk Dillerini kapsayan bir kelime..özelde ise Türkiye'de konuşulan lehçeye verilen isimdir..
  Türkiye Türkçesi Türk dil ailesinden en çok konuşanı bulunan lehçedir..diğer lehçeler ise anlaşılabilmesi bakımından sırayla şunlardır: Azerice (% 90) , Turkmence (% 70) , Özbekçe (% 60) , Uygurca (% 50) , Tatarca (% 30) , Kırgızca (% 20) , Kazakça (%15) , işin ilginç tarafı Uygurca taa Çin'de konuşulmasına rağmen Kazakça ve Kırgızca'dan daha iyi anlaşılabilir. bu benim şahsi deneyim ve gözlemlerim sonucu vardığım bir sonuçtur..ancak şunu unutmamak lazım; bize en uzak olan Kazakça ve Kırgızca bile en az 1 ay içinde rahatlıkla öğrenilebilir ve konuşulabilir..
  Öncelikle yapılması gereken bir alfabe birliğinin gerçekleştirilmesidir. Alfabe birliği olduktan sonra bu lehçeler zamanla birbirlerine daha yakın olacaklardır..

 • pakistan01.04.2006 - 18:30

  sanırım dünyada bizi çıkarsız olarak seven tek ülkedir..insanları zaten bize benzer..tipleri, kültürleri, deri renkleri falan bize çok yakın..

 • çin01.04.2006 - 18:28

  Çinlileri karşı bir sempatim vardı..ancak Amerika'da onları gördüğümde hiç bir sempatim kalmadı..onların yaşadığı mahallelerde öyle bir pis koku var ki, insan tiksiniyor..ne bulurlarsa yiyorlar, ve o yediklerini de sokakta seyyar olarak satıyorlar..o mahallelere yanlışlıkla girdiğimde ben de açlık falan kalmıyordu tiksintiden..bi de insanların çok soğuk duruşları var..

 • panda01.04.2006 - 18:23

  dünyanın belki de en sevimli hayvanıdır..çok masum bir görüntüsü var..

 • Tüngümek01.04.2006 - 18:22

  Zıplamak anlamında Denizli yöresinde de kullanılır

 • türkiye türkçesi26.03.2006 - 15:39

  Türk dil ailesinden en çok konuşanı bulunan lehçedir..diğer lehçeler ise anlaşılabilmesi bakımından sırayla şunlardır: Azerice (% 90) , Turkmence (% 70) , Özbekçe (% 60) , Uygurca (% 50) , Tatarca (% 30) , Kırgızca (% 20) , Kazakça (%15) ' dır. İşin ilginç tarafı Uygurca taa Çin'de konuşulmasına rağmen Kazakça ve Kırgızca'dan daha iyi anlaşılabilir. bu benim şahsi deneyim ve gözlemlerim sonucu vardığım bir sonuç..
  Ancak şunu unutmamak lazım; bize en uzak olan Kazakça ve Kırgızca bile en çok 1 ay içinde rahatlıkla öğrenilebilir ve konuşulabilir..
  Öncelikle yapılması gereken bir alfabe birliğinin gerçekleştirilmesidir. Alfabe birliği olduktan sonra bu lehçeler zamanla birbirlerine daha yakın olacaklardır..

 • galatasaray24.06.2005 - 22:32

  Avrupa'da UEFA ve Super Kupa'yi aldigi icin, Fenerbahce'nin uzerinde cok buyuk bir kompleks olusturan ve bu yuzden Fenerbahce icin en buyuk basarinin Galatasaray'i yenmek olmasina sebep olan takim...
  En son, Avrupa'nin en buyuk kuluplerinin olusturdugu G-14 zirvesine cagrilan tek Turk takimi...
  Bildigim kadariyla:
  15 Turkiye Ligi Sampiyonlugu
  14 Turkiye Kupasi
  1 UEFA Kupasi
  1 Super Kupa'ya sahip olan takim...
  Eeee artik buyuklugunu kabullenmek gerek..biraz zor da olsa...! ! !

 • fenerbahçe24.06.2005 - 22:31

  Uzerinde Galatasaray kompleksi olan takim...
  Bu sezon kazandigi sampiyonluga cok sevinen, hala kutlayan, taraftarlarinin her ne hikmetse hala gurur duydugu, hala hangi basarisi sebebiyle Turkiye'de en buyuk kulup olduklarini iddia ettiklerini anlayamadigim, tarihteki en buyuk basarilari G.Saray'i 6-0 yenmek oldugunu zanneden ama G.Saray'in kendilerini 7 kisiyle 7-0 yendigini bir turlu icine sindiremeyen, kazandigi sampiyonlugu, sanki UEFA ve Super Kupa'yi kazanmis gibi kutlayan, hala Turkiye'deki sampiyonluklarla avunan, ve kendilerine simdi de 4.yildizi hedef secen, Avrupada bir sey yapamadigi icin Turkiye'de taraftarini sampiyonluklarla avutan dunyanin en tuhaf takimlarindan birisi...

 • cezayir29.05.2005 - 13:11

  Hala kendini bulmaya calisan, ne yone gittigini bimeyen bir ulke..uzun yillar Fransaya karsi bagimsizlik savasi vermis ve kanli bir savas sonunda bagimsizligini kazanmis bir kuzey Afrika ulkesi. anlayamadigim su, madem Fransayi sevmiyordun, Fransaya karsi savastin ve onlari kovdun, eee simdi niye hepiniz Fransizca konusuyorsunuz, televizyonlariniz hep fransizca yayin yapiyor, halk anadilini konusmaktan utanir hale gelmis..anlayabilmis degilim. madem Fransayi ve fransizcayi bu kadar seviyordun, niye savastin, niye kovdun, niye yuzbinlerce insan kaybettin..aklim hic almiyor..anlayan varsa bana anlatsin lutfen