Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • sabetayist03.05.2004 - 18:07

  musevi olan ama baska bir dindenmis gibi davranan ve buna göre davranan insanlara denmektedir. bu konu hakkında gecenlerde sky turk te bir belgesel yayımlanmıştı.

 • baş ağrısı23.02.2004 - 15:10

  genelde bayanların cinsel isteksizlik durumlarında kullandıkları bir durum olarak bilinir. tabi bu bas agrısının sadece bayanlara has bir durum oldugu anlamına gelmez. bas agrısı ickiylede gecmez.tesekurler :)

 • fahişe17.02.2004 - 14:26

  her seyde oldugu gibi taasup derecesinde bir yargılama yerine bu isin kokenini arastırmak gerekir diye dusunuyorum. Bakın darwin'e canlıların kokeninin incelemis adam hala tarih sahnelerinde...

 • diyalektik materyalizm17.02.2004 - 14:24

  diyalektik materyalizm kelime anlamıyla somuta indirilecek olursa zıtlıkların dunyası ve kaynagı anlamı cıkabilir. bu anlamda Marx bu gorusu ortaya atarkende Hegelden esinlenmistir. ve ona gore hersey degisen dunyada zıtlıklardan olusur. ii kotu cirkin guzel gibi nesnelerde bu zıtlıklarında yeni seyler dogururlar. ama bu yaklasım salt ekonomik anlamda bir islerleklik kazanmıztır Marx'a gore. yani bu degisen dunyadaki zıtlıkların sadece ekonomik alanlarda isler oldugunu ve tum bu zıtlıklardan meydana gelen olgularında golge varlıklar oldugunu iddia eder. bencede en buyuk cıkmazı ve acmazı budur. zaten ekonoımik bir doktrin olmasa Lenin neden bunu uygulayarak kolhozları kurmasın yada neden kollektivist bir yapıda Romanov ailesine karsı bir ayaklanma cıkarmasın

 • şizofren19.12.2003 - 19:43

  Şizofreni, karmaşık,açıklamakta-anlamakta güçlük çekilen bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. En sık görülen müzmin ve yeti yitimine yol açan ruhsal hastalıktır. Şizofreni tek bir hastalık olabilir veya değişik nedenlerle birlikte birden fazla hastalık da olabilir. Çünkü şizofrenik olarak tanı konulan tüm hastalarda, hastalığın karmaşıklığı, az bir genelleştirme ile doğru olarak kabul edilir.

 • nostradamus16.12.2003 - 18:46

  Daha önce Muhiddin-i İbni Arabi tarafından gerçekleştirilmiş olan bu geleceği ilişkin yorumlar ve buna dair yazılı belgeler Nostradamus tarafından ele geçirilmiştir. Yani Nostradamus tamamen mukkalit bir eser olarak tarih sahnesinde yer etmiştir.

 • 12 eylül15.12.2003 - 20:22

  Köken olarak daha gerilere gidildiginde Osmanlıda var olan mutlakiyet kavramı ve onun getirileriyle belirli safhalardan geçmiş olan Türkiye Cumhuriyeti en son olarak 12 Eylül'de sekteye uğramıştır.Mutlakiyetin izlerini silmek ve meşrutiyet akımını halka öğretmek için Cumhuriyetin ilk yıllarında 1950 yılına kadar(demokrat parti) otokratik bir düzen söz konusuydu. Ama liberalliğin daha da açığı tek partili sistemden çok partili yapıya geçilmesi Anayasada ki bazı hükümlerii zorladı ve bu 1960 yılına kadar devam etti 27 Mayıs ihtilali ve çok partili yapıya ayak uyduran bir anayasa hazırlandır. Daha emperyalist düzenlerinde ülkemizde hız kazandığı bir dönem yaşandı.12 Eylül olayları ve askeri darbeyle devam etti.