Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Türkmenistan sizce ne demek, Türkmenistan size neyi çağrıştırıyor?

Türkmenistan terimi Ali Yuva tarafından tarihinde eklendi

 • Murat Uğur
  Murat Uğur

  türkmenistan kardeş ülke enazından ben öyle görüyorum orayı gezmek isterdim ama bize vize uyguluyorlar biz onlara uygulamıyoruz davetiyede zor alınıyo buna acil çözüm

 • Vedat Yagmuroglu
  Vedat Yagmuroglu

  merhaba ben türkmenistan'a mobilya ve dekorasyon teknikeri olarak gitmeyi düşünüyorum ama, nasıl bir yer iyi bir iş imkanı olurmu bana diye çelişkilerim var.beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz.
  belki konuyla pek alakalı değil ama,ben bi şansımı deneyim istedim.şimdiden teşekkürler.
  VEDAT YAĞMUROĞLU

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Rus işgaline Kırgızlarla beraber kahramanca direnen en son teslim olan türk boyudur Türkmenler...
  Türkmenistan Orta asyada Türkiye nin kalesidir...
  Türkiye ye karşı inanılmaz sempati var...Hepsi Türkiyeye kardeş diyorlar...Mahallede göçmen Türkmenler var...ayrı zamanlarda hepsine aynı soruları sordum ve sanki anlaşmış gibi hepside aşağı yukarı aynı cevapları verdiler...Türkiye kardeştir gurbet acısı çekmiyoruz...
  Türkmenler Türkiye ye işçi gelmek için can atıyor...

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  TÜRKMENİSTAN’IN YENİ DEVLET BAŞKANI: GURBANGULİ BERDİMUHAMMEDOV

  M.NİHAT MALKOÇ


  Kardeş Türk Cumhuriyetlerden biri olan Türkmenistan’ın halkı, 21 Aralık 2006 günü Devlet Başkanları Saparmurat Türkmenbaşı’yı kaybederek büyük bir acı yaşamıştı. Türkmenistan’ın bağımsız olmasında ve bugünlere gelmesinde çok büyük emekleri olan Türkmenbaşı hiç beklenmedik bir zamanda sevenlerini öksüz bırakarak ebediyete göç etmişti.

  Uzun yıllar boyunca kardeş Türkmenistan’ı büyük bir disiplinle ve başarıyla yöneterek kısa zamanda gelişmesini ve çehresinin değişmesini sağlayan Türkmenbaşı’nın ani ölümü bu ülkenin geleceğiyle alâkalı olarak kafalarda bir kısım soru işaretleri oluşturmuştu. Herkes endişeli gözlerle birbirinin yüzüne bakarak “Acaba bundan sonra ne olur, ülkede bir keşmekeş yaşanır mı? ” diye sormadan edemiyordu. Hatta bu endişenin ucu korkuya kadar varıyordu.

  Bugün Türkmenistan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri içerisinde çok önemli bir ülke konumundadır. İran, Afganistan ve Hazar bölgesiyle komşu olan ve dünyanın beşinci büyük doğalgaz yataklarına sahip 5 milyon nüfuslu Türkmenistan’ın 21 yıldır tek hâkimi Saparmurat Türkmenbaşı’nın, 66 yaşında aniden kalp krizinden ölmesi, küresel enerji savaşlarında bir dönüm noktası olabileceği sanılıyordu. Çünkü günümüz dünyasında en kanlı savaşlar hep enerji yatakları üzerinde bulunan ülkelerde çıkıyor. Büyük devletler enerji piyasasında tek hâkim olmak için savaş dâhil olmak üzere her türlü riski almaktan çekinmiyorlar.

  Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın ani ölümü ülke içerisinde herkesi şaşırttı. Dünya ölümlü olsa da Türkmen halkı Türkmenbaşı’yı bu kadar erken kaybedeceklerini hesaba katmamıştı. Onun için geçici bir şaşkınlık ve bocalama dönemi geçirdiler. “Bundan sonra ne olacak? ” diye birbirlerine sormaya başladılar. Çünkü Türkmenbaşı sağlığında kendisinden sonra gelecek devlet başkanını işaret etmemişti. Murat Niyazov isminde bir oğlu vardı, fakat onun siyasetle hiç ilgisi yoktu.

  Türkmenistan Orta Asya’nın enerji merkezi konumundadır. Onun için dünyanın jandarmalığını kimseye bırakmak istemeyen büyük devletler Türkmenbaşı’dan sonra buradaki yönetim arayışına ilgisiz kalamazlardı. Menfaatler çatışınca istenmeyen şeyler de olabilirdi. Bununla beraber Türkmenistan’da ta Türkmenbaşı zamanından beri yurtdışında bir grup muhalif vardı. Bunların ülkeye girişi ve siyasi faaliyette bulunması yasaklanmıştı. Türkmenbaşı’nın ani ölümü onların da uzun aradan sonra yurda dönüş ihtimalini doğurmuştu.

  Demokrasi geçmişi olmayan ve çok partili hayatı hiç tatmayan Türkmenistan’da yakın gelecekte neler yaşanacağını herkes merak ediyordu. Türkmenbaşı’nın cenazesine bütün dünyadan önemli liderler iştirak etti. Ülkede yedi gün yas ilan edildi. Başkan yardımcısı Gurbandurdi Berdimuhammedov Türkmenistan’ın en yetkili karar organı olan Halk Maslahatı tarafından vekâleten devlet başkanlığına atandı. Aslında anayasaya göre vekâlet etme hakkı meclis başkanı Övezgeldi Atayev’indi. Fakat Atayev vekillik beklerken esas görevinden de alındı. Bu kişi devre dışı bırakılarak görev Berdimuhammedov’a verildi. Bu bir anlamda geleceğe yönelik bir kısım sinyalleri de veriyordu. Demokrasinin Türkmenistan’a öyle bir anda gelmesi ve yerleşmesi beklenmiyordu zaten. Belli bir ara dönem yaşanacak elbette.

  Böyle bir ortamda 11 Şubat’ta Türkmenistan’da devlet başkanlığı seçimi yapıldı. Seçime Gurbandurdi Berdimuhammedov’la birlikte İşankuli Nuriyev (Pertolgaz Sanayi ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı) , Orazmurat Karacayev (Ahal vilayeti Abadan şehir valisi) , Amanniyaz Atacıkov (Daşoğuz ili Vali Yardımcısı) , Muhammednazar Kurbanov (Karabekevül Valisi) , Aşırniyaz Pomanov(Türkmenbaşı Şehir Valisi) de katıldı. Seçim neticesinde devlet başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Gurbanguli Berdimuhammedov oyların yüzde 89,2’sini alarak ezici bir çoğunlukla Türkmenistan’ın ikinci devlet başkanı seçildi. Böylelikle Türkmenbaşı’dan sonra Türkmenistan’da yepyeni bir sayfa açıldı. Şimdi dilerseniz ülkeyi beş yıl yönetecek yeni devlet başkanı Berdimuhammedov’u biraz tanıyalım:

  Türkmenistan’ın çiçeği burnunda devlet başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, 1957’de Ahal vilayetinde doğdu. 1979 yılında Türkmen Devlet Tıp Enstitüsü’nden mezun olan Berdimuhammedov, 1997 yılına kadar Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalıştı. Tıp Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Berdimuhammedov, 1997 yılında Sağlık Bakanlığı görevine atandı. 2001’de Devlet Başkanı Yardımcılığı görevine atanan Berdimuhammedov, 21 Aralık’ta Türkmenbaşı’nın vefat etmesiyle birlikte vekâleten devlet başkanlığı üslenmişti. O şimdi kardeş ülke Türkmenistan’ın yeni devlet başkanı… İnşallah Türkmenistan’ı bulunduğu konumdan daha ileriye götürür. Bu ülkede demokrasinin kısa zamanda rayına oturması ve çok partili hayata geçilmesi en büyük dileğimizdir. Türkmenlerin insanca yaşaması, istikrarı ve refahı en büyük arzumuzdur.

  Bazı kesimler Türkmenbaşı’nın ölümüyle birlikte Türkmenistan’ın büyük bir kaosun içine gireceğini düşünüyorlardı. Çok şükür ki Türkmenistan’da kargaşa ve kavga bekleyenler sükût-u hayale uğradılar. Yeraltı ve yerüstü enerji kaynaklarının çok büyük bir yekûn tuttuğu bu ülkeye bundan sonra da çomak sokmak isteyenler olacaktır. Kardeş Türkmen halkının şer odaklarının bu çirkin oyunlarına itibar etmemesi, yeni başkanlarının yanında ülkeyi, ileriye taşıması en mantıklı davranıştır. Yeni devlet başkanı Gurbandurdi Berdimuhammedov’a muvaffakiyetler diliyorum. Allah bütün Müslüman Türklerin yâr ve yardımcısı olsun.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  zengin yeraltı kaynaklarına sahip,diktatörce yönetilen fakir ülke.uygarlık yolunda daha çooooooooook yolları vardır. yanlış hatırlamıyorsam 8 boydan oluşurlar. bu 8 boy bayraklarında 8 ayrı halı deseniyle sembolize edilir.
  lehçeleri azericenin biraz daha asyatiğdiir. yavaş konuştuklarında anlaşılır.
  anadolu türkeleriyle akraba olsalar da nüfusun yarısı çekik gözlü, yarısı badem gözlü olup, tamamı anadolu türklerinden uzundur.
  kızları anadolu türk kızlarına göre daha çekicidir.erkekleri anadolu türklerinden çirkindir.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Atalarımızın..
  Safkan Türklerin...
  Öz be Öz,Türk oğlu Türklerin Yurdu.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  amerikanın 'demokrat değiller' eleştirisine (!) bi türkmen öğretim görevlisinin cevabı: 'demokrasinin ne olduğunu bana bi söylesinler, istediğim gibi konuşup, istediğim gibi yaşayıp, istediğim gibi giyiniyorsam ve sıkıntıda değilsem işte budur demokrasi'...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Irak'taki Türkmenler için ağlayan tek ülke..
  Irak'ta kişisel koruma sağlamak için özel güvenlik şirketlerinin bolca reklamlarını verdiği ülke..