Kültür Sanat Edebiyat Şiir

talep sizce ne demek, talep size neyi çağrıştırıyor?

talep terimi Mâi Eflatun tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Her insan bir taleptir ve hep hüsranla sonuçlanır, özellikle modern evrede artarak, doğal olarak kendi bir şey yapmadan karşısındakinin ihtiyaçları karşılayan olmasını bekler, tabii bekler, böyle bir alışverişe kimse razı olmaz, neden bunda ısrar eder, hem yapısal, hem de dönemsel özelliklerin sıkıştırmasısyla şekillenir, bu pranga kırılabilir, işte o iman sayesinde, olur, neye, kuşkusuz temel özelliklere, yani kurucu fikrin rehbeliğinde, karşılıklılık ilkesinin güçlendirilmesine, bu biz iman ettik seyircilerine de has değildir, çünkü dönemsel cilveler, aklı başka yönlere odaklar, o yön beklenilen değil, beklenmiyen şekil alır, dökme çağı, kücük hilelerini tabii ki sürdürecek, kendine önem verenlerin kendinle mücadelesi, başkalarıyla karşılaşmaların sarmalında bir kez daha test edildiğinde sağlam duranın önü açık olabilir ancak, yoksa, çağ tabii ki huyundan vazgeçmeyecek. Üstelik bunun başkalarının ne yaptığıyla ilgisi de yoktur, hep sen sana düşeni yapmaya devam ederek ipi göğüsleyeceksin, kendini önemsemek budur gerçekte, havadan nem kapmada değil. Eskiler - sıkı can kolay çıkmaz - derken, sağlam duruşun kolaylık sağlayıcı özelliğini ve öte kazancının yolunu işaret ediyorlardı. Kolay gelsin, dünyaya gelmek en zor parkura giriş yapmaktır.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Talep, bir malın bedelini ödeme kabiliyeti ve hazırlığı ile desteklenen bir mal arzusunu ifade eder. Öte yandan, arz, satışa hazır bir emtianın toplam miktarını ima eder.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  arz talep eğrisine bakıldığında şunu farkederiz ki para çokomel eğrisi kadar önemi bile yoktur.. kapitalist sistemin paraya tapmasının tuhaf sonuçlarından biridir..

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  eder talep bir fincan içre salep zira sergüzeştim

  salep talep ede ede öyle bir hal aldık ki
  o hâl içre artık,ne sırra kadem basabildik ne ayineye aşina kalabildik
  o hâl içre bî-çare düştük nâçâr kaldık,ohâl içre kendimizden geçip serkeş olduk sergüzeşte müptela olduk

 • Salim Şengül
  Salim Şengül

  Talep:
  Fertlerin gereksinim duyduğu ihtiyaçlarını gidermek için bir malın ya da bir hizmetin belirli zamanda belirli piyasada muhtemel fiyatları karşısında alıcıların o maldan ya da o hizmetten satın almayı düşündükleri mal ve
  hizmetlerin bütünü.Bir şeyin olmasını ve ya olmamasını istemek...................

 • Gökhan
  Gökhan

  arz a bel bağlayan eğri...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Neyi talep ettiğine bakmadan önce insanın,
  Neye 'tâlip' olduğuna bakmalı..

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  ekonomi dersinden akılda kalan arz talep ikilisi...