Kültür Sanat Edebiyat Şiir

soğan sizce ne demek, soğan size neyi çağrıştırıyor?

soğan terimi Melike Toros tarafından tarihinde eklendi

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Bir rivayete göre et yaratılmasa idi soğan en kıymetli yiyecek olacaktı.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir....
  Yağları eritir....
  Vücuttaki iltihabı söktürür....
  21 gün hergün bir adet beyaz soğanın pişirilip kesilip suda yada ızgarada pişirilerek yenmesi tüm vücuttaki iltihabı söktürür, koleşterol'u dengeler....
  veya
  40 gün hergün bir adet soğan bilek gücünye ezilip üstünü basacak kadar suda bir gün bekletilerek içilir....
  Yemeğe lezzet verir.....
  Vitamin deposu....
  Kokusu yüzünden itiraza maruz kalan...

 • Uğur Aksoy
  Uğur Aksoy

  Göğüsleri olağandan daha büyük hale getirir. Bayanların sakınması lazım.
  (halamın iddiası)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bazı halkların ana besin maddesi...
  Bknz: bir jilet ve motor markasıyla aynı adı taşıyan halk...

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  ilim öğrenmeyi soğana benzetirler büyüklerimiz...

  evet soğana...
  sebebi:acıdır...acı verir bu yol..meşakkatlidir bilindiği üzre...kat kat soğan gibidir ilmin mertebeleri de..basamak basamaktır ve içe doğru yol alırsınız gözleriniz yaşarırken...

  merkeze vardığınızda ise acı kalmamıştır artık...

  ballar balını bulmuşsunuzdur..ilmin derinlerindedir lezzeti de..tıpkı soğanın ufacık ortasındaki kısmında olduğu gibi...

  Lâ teşbih ve lâ temsil... :)

  vesselâm..

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Közlenmiş soğan...
  Balığın yanında bol sumaklı soğan salatası.

 • Can Sen
  Can Sen

  Zaza kardeşlerimizin kutsal yiyeceği..... Sarımsak'ı unutmayalım, kızarlar...

 • Mesut Kuş
  Mesut Kuş

  Doğrarken sakız çiğnediğimizde gözümüzün yaşarmayacağını yeni öğrendiğim olayın baş kahramanı....

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  ve o yemek benim hayatımda yediğim en güzel yemekti :)))) yokluğu paylaşabilmenin tadı vardı o yemekte çünkü :))

 • Emel Yılmaz
  Emel Yılmaz

  Öğrenciyken evde yiyecek birşey kalmayınca soğan yemeği yapmıştık. Muhteşem olmuştu..

 • Levent Dede
  Levent Dede

  soganda faydali bir sebze türüdür, sevenler yer, yiyenler 'öff sogan kokuyorsun' gibi bilimsel aciklamalarla karsi karsiya kalir, tazeside kurusuda mevcuttur.

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Soğan doğrarken niçin gözümüz yaşarır?

  Soğanın anavatanının Güneydoğu Asya olduğu sanılıyor. Günümüzde ise dünyanın her yerinde, özellikle sıcak iklim kuşaklarında yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Soğanın tarihi o kadar eskiye gitmektedir ki, kayıtlı tarihten de önce Çin, Hindistan ve Ortadoğu'da yiyecek olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.
  Soğan besleyici bir gıda olamsının yanı sıra müthiş bir aromatik özelliği de sahiptir. Bu aromada içindeki kükürtlü maddelerin büyük etkisi vardır, ancak aroma tek başına kükürtlü maddelerden kaynaklanmamaktadır. Soğan ve sarımsakta sülfür ihtiva eden amino asitlerin türevleri de vardır.
  Bir soğanı kestiğinizde bunlardan 'S1 propenylcysteinesulphoxide' adı verilen kısım çözülür ve gözlerimizi tahriş eden 'proponal-S oxit' adlı kısmı ortaya çıkar. Kimya ilminin karışık kelimeleri aklımızı karıştırmadan esasa geçersek, bu maddenin gözümüze değmesi ile bir çeşit hidroliz olur ve içinde eser miktarda bulunan sülfrik asit gözümüzü yakar ve yaşarmasına neden olur.
  Bu bileşimler çok dengeli değillerdir. Örneğin çok düşük bir ısı işlemi sonucunda dahi tamamen yok olurlar. Bu nedenle de pişmiş soğanda hiç bulunmazlar ve göz yaşartamazlar. Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için önerilen birçok önlem vardır.
  Önce en ciddisini söyleyelim. Bazı aşçılar soğanı kesmeden önce ıslatmayı, keserken de ıslak tutmayıveya soğanı çeşmeden akan suyun altındfa kesmeyi öneriyorlar. Bir başka görüş ise soğan doğrarken ağızdan nefes almayı tavsiye ediyor. Bu görüşe göre gaz nefesimizle birlikte burnumuza girip gözümüze yaklaşmak yerine doğrudan ciğerlerimize girer ve çıkarmış. Bunu sağlamak için de dişlerimizin arasına bir metal kaşık koymak yeterliymiş.
  Soğan doğrarken gözlerimizin yaşlanmasını önlemek için, dudaklar arasına bir limon dilimi, dişler arasına bir kesme şeker veya dörtte bir dilim ekmek bulundurmayı önerenler de var. Böylece ağzımıza alacağımız bu gibi şeylerin, aldığımız nefesteki sülfür gazını emdiğini iddia ediyorlar.
  Diğer görüşler ise, soğanın doğranılmasına tepesinden başlanılması ve cücüğünün en sona bırakılması veya soğanı doğramadan önce yarım saat buzdolabında tutulması şeklinde. Soğan doğrarken deniz gözlüğü veya kontakt lens takılmasının faydalı olacağını ileri sürenler de var. Bu kadar çok önlem seçeneğinin içinde, siz bir tanesini bile uygulamıyorsanız, yapacak bir şey yok, soğanı ağlaya ağlaya doğramaya devam edeceksiniz.