Kültür Sanat Edebiyat Şiir

savaş karşıtları sizce ne demek, savaş karşıtları size neyi çağrıştırıyor?

savaş karşıtları terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Öldürmüycez ölmüycez, kimsenin askeri olmuycez.

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Biz savaş karşıtları şiddete de karşıyız. Ayrıca insanın askerlik yapmayı reddetme hakkı da olmalıdır.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  savaşa karşıyım...
  çevreciyim...
  gaylere özgürlük...
  turizme katkım olsun...
  ayyyy, geğirdi...
  misafirperver bi türküm...
  turistleri sevelim...
  çimlere asla basmam...
  haydi kardelenler okula...karıştı sanırım?
  un mu, ne unu? ha kısaltma...
  ab'ye gireceyiz...
  vahdettin haindi...
  laiğim...
  :)))))))))))

 • F
  F

  Hiç bir insanın, hiç bir insanı (Dini ve ırkı ne olursa olsun...) öldürmesini istemeyenler...

  Hiç bir ülkenin ordusunun hiç bir ülkenin ordusuyla savaşmasını istemeyenler...Ben.

 • Ragıp Zurel
  Ragıp Zurel

  amerika ve israil düşmanları savaş karşıtlarıdır.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Şubat ayının başında Finlandiya'da 30 kişi total ret nedeniyle hapse atıldı; bunlardan aşağıda isim ve adresleri bulunan 12'si destek mektupları almak istiyor. Bu kez bildiğimiz kadarıyla aralarında anarşist bulunmuyor.
  2002 yılında devlet 70 total retçiye karşı adli işlem başlattı, ki bu sayı Yehova şahitlerinin (askeri) hizmetten muaf bırakıldığı 1987 yılından bu yana en büyük rakamı oluşturuyor.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  İngiltere'de askerler savaşı reddediyor
  03-03-2003
  yenidenozgurgundem.com
  İngiltere'de bazı yedek askerlerin, Savunma Bakanlığı'na başvurarak, Irak'a yönelik bir savaşa katılmayı reddettikleri bildirildi

  DİPLOMASİ SERVİSİ - The Sunday Telegraph gazetesinin haberinde, 'ahlaki ve vicdani gerekçeler' ortaya koyarak savaşmayı reddeden askerlerin sayısının şu ana kadar üç olduğu, bu sayının giderek artabileceği kaydedildi.

  Gazete,1996 yılında çıkarılan, yedek askerlerin görev ve sorumluluklarını düzenleyen yasanın bu şekilde savaşmayı reddeden bir yedek askerin yargılanmasına ve suçlu bulunması halinde hapsedilmesine olanak sağladığını anımsattı.

  Savaşmayı reddeden askerlerden biri, Savunma Bakanlığı'na verdiği dilekçede, 'Bu savaşa hazır değilim. Bundan kaçmak için bütün yolları deneyeceğim ve bu intikam amaçlı savaşın bir parçası olmayacağım' dediğini belirtti.

  Bu savaşın ülkesinin savunulmasıyla hiçbir ilgisinin olmadığını kaydeden bu yedek asker, 'Ben sadece ABD Başkanı daha ucuz petrole ihtiyaç duyuyor diye bu savaşın bir parçası olmam' ifadesini kullandı. Gazete, Savunma Bakanlığı'na dayanarak, yedeklerin yüzde 20'sinin savaşa gitmeyi reddettiklerini, ancak bunların gerekçelerinin çeşitlilik arzettiğini yazdı. Bakanlık sözcüsünün 'Şu anda bu yüzde 20'lik bölümün ne kadarının ahlaki ve vicdani sebepler öne sürdüklerini bilmiyoruz' dediğini kaydeden gazeteye göre, Liberal Demokrat Parti'li bazı milletvekilleri de, seçmenleri olan yedeklerden aynı şikayetleri duyduklarını bildirdiler.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Almanya'da konuşlanmış Amerikan askerlerinden altısı, Irak'ta savaşmayı redderek ordudan firar etti. Asker kaçağı sayılan bu askerler şimdi barış eylemcileri tarafından saklanıyor
  ....
  04-04-2003 Özgür Politika

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  ABD’li askerler savaşı sorguladı
  09-04-2003 NTV

  Irak savaşını onaylamayan bir grup ABD’li asker, Amerikan uçakgemisi Kitty Hawk’tan AFP muhabirine konuştu.
  5 bin kişilik personelin görev yaptığı devasa uçakgemisi Kitty Hawk’taki ABD’li askerlerden 5’i, “Ülkemiz niçin başka insanlara nasıl yaşayacaklarını öğretmeye, onlara ne yapmaları, ne yapmamaları grektiğini söylemeye kalkıyor? ” diyerek fikirlerini açıkladılar.

  AFP muhabirinin görüştüğü askerlerden Kevin Parker, “Bu savaş olmamalıydı” dedi ve Beyaz Saray yönetimiyle aynı fikirde olmadığını belirtti.
  Savaş yanlısı arkadaşlarının tersine, “Bütün ülkeler ABD’ye benzemek zorunda değil. Bana sorarsanız, bu savaşın işe yarayacağını düşünmüyorum. Siviller ölüyor, askerler ölüyor, bombalar her şeyi imha ediyor. Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmiyor” diye konuştu.

  ‘DİĞER ASKERLER BOYUN EĞİYOR’
  Jason Meeh adlı asker de savaşa karşı olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımız çoğunluğa ayak uyduruyorlar ve genel kabul gören fikirlerin dışında bir şeyler söylemeye korkuyorlar” dedi. Meeh, “Bu insanların bildiği tek şey var; kabul etmeseler de kendilerine söylenene boyun eğmek” diye konuştu.
  21 yaşındaki genç adam, “Benim için Amerikalı olmak; fikri hür olmak, genel kabul gören fikirlere şüpheyle bakabilmektir” dedi ve şöyle konuştu: “Bence bu savaşın terörizmle mücadeleyle ilgisi yok. Herhangi birilerinin kurtarılması falan da söz konusu değil.”

  ‘ABD’NİN GÖZÜ IRAK PETROLÜNDE’
  ABD’nin emperyalist niyetleri olduğunu düşünen Meeh ve Parker, “Her şeyden önce Irak’ın petrol zenginlikleri kontrol altına alınmak isteniyor. Sonra işin içinde para var. Dahası bu savaş, terörü yok etmek şöyle dursun onu daha da tırmandıracaktır” diye konuştular.
  Er Meeh, röportajı bitirirken şunları söyledi: “Bu savaş, kültürümüzle Batı uygarlığı ve Ortadoğu kültürü arasındaki uçurumu daha da derinleştirecek.11 Eylül’de o insanlar bize niçin saldırdılar diye sormak gerek. Ben bunu şimdi şimdi anlıyorum.”

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Nerede bu savaş karşıtları?
  20-05-2003
  gazetem.net-Mehmet Altan
  A & G araştırma şirketinin son kamuoyu yoklamasında, Irak Savaşı’nda Türkiye’nin tutumunu onaylayanların oranı % 41.5 çıktı. Halbuki savaş öncesi yapılan anketlerde bu sonuç % 81 olarak değerlendiriliyordu.
  Ortada garip bir durum var. Eğer savaş karşıtları ilk kamuoyu yoklamalarındaki kadar yüksek oranda seyrediyor olsa, bu ani düşüş ne ile açıklanacak?
  ....
  Dünkü savaş karşıtları, bu duruma geri dönüp bir bakmalı.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  www.savaskarsitlari.org/

  tüm savaş karşıtlarının internet sayfası...

  not: Savaşsız bir dünya ne güzel olurdu ama olamayacağı için karşı savaşın gerekli olduğu zamanlara inanıyorum, savaşıma inanıyorum... esasında bu verdiğim web sayfası ne kadar savaşlara karşı olsa bile haksılığa karşı savaş açmışlar... selam olsun