Kültür Sanat Edebiyat Şiir

otomasyon sizce ne demek, otomasyon size neyi çağrıştırıyor?

otomasyon terimi Enis Ucuzal tarafından tarihinde eklendi

 • özlem er
  özlem er

  otellerde kullanılan otomasyon programı nnelerdir acil bilgisi olan yazsın ?

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim doğrusu oto-misyon idir.dilimze fransızcadan girmiş olup akabinde ingilizceden çıkış idir.mana-ı kudret-i şahikası şudur:oto yani kendi kendine yapılan vü yapılabilen misyon idir.atalarımız bu laf-ı güzafın ihtiyacâtını evvelcene hissedip şu mübarek sözü buyurmuşlar idir....'kendi kendine gelin güvey olmak'
  ayrıca bknz:çalmadan oynamak
  ihtiyat ilen...

 • Burak Mert Oldaç
  Burak Mert Oldaç

  Vize ve final zamanlarında sınav sonuçlarımı görmek için ortalama yarım saatte bir girdiğim sayfa, bkz. Niğde Üniversitesi Öğrenci Otomasyonu Sistemi, NOOS.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Otomasyonsuz hayatta işin tamamı insan gücü ile yapılır. Otomasyonlu hayatta ise işin büyük bölümü makine ile yapılır. Bu yüzdendir ki toplam işin insan ve makine arasındaki paylaşım yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler. İnsanın işteki yüzdesi ne kadar çok azalırsa o kadar çok otomasyon dasınız demektir.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bir işin insan gücünden daha ziyade makine ile yapılmasıdır.

 • Hasan Acar
  Hasan Acar

  Otomasyon Nedir?

  Otomasyon’u kısaca, bir işin insan ile makine arasında paylaşilması şeklinde tanımlayabiliriz.

  Bir otomasyon sisteminde toplam işin paylaşim yüzdesi ise otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemler ise tam otomasyon olarak adlandırılır.Endüstride kolay ve güvenilir üretim yönetimi, temelde prosesin doğru işletilmesi ve her adımında kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu şekilde bir prosesi planlarken, daha az insan gücü ile daha çok kontrollü ve kaliteli üretim için en iyi yardımcımız otomasyon olacaktır.Otomatik kontrol endüstride ilk yerleşmeye başlıdığı tarihte pek çok sistem rölelerle veya özel olarak tasarlanmış elektronik kartlarla kontrol ediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olması yanında karmaşık yapısı, arıza takibinin zorluğu ve yeni teknolojik gelişmelere açık olmaması gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Aynı zamanda reçete işleme, veri toplama, değerlendirme ve raporlama özelliklerinde yoktu. İşte bu nedenlerden dolayı PLC’ler (programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanlı gözetleme ve kontrol sistemeleri) doğdu. Bunlar otomasyon sistemlerinin bir parçasıdır.

  Otomasyon Sistemlerinin kullanım alanları;

  İmalat sektörü: Fabrika otomasyon sistemleri
  İnşaat sektörü: Bina, deprem otomasyon sistemleri
  Elektrik sektörü: Akıllı sayaç, aydınlatma otomasyon sistemleri
  Geri dönüşüm sektörü: Su arıtma, atik kağıt değerlendirme otomasyon sistemleri
  Tekstil sektörü: kumaş boyama otomasyon sistemleri
  Enerji sektörü: Enerji üretim, denetim,ücretlendirme otomasyon sistemleri
  Elektronik sektörü: Devre dizayn, üretim otomasyon sistemleri Ayrıca bilişim,telekomünikasyon, ofis yönetimi otomasyon sistemleri de vardır.

  Otomasyon sistemleri hiç kuşkusuz sanayinin ihtiyaçlarını karşilayan önemli bir yapıdır. Sistem, tasarruf sağladığından; Şirket bu birikimi kendi gelişimi için kullanabilir durumdadır. Büyümek, yurt dışına açılmak, bulunduğu sektörün başını çeken şirket olmak isteyen her firmanın öncelikli tercihleri arasında yer alacaktır. Popülerliğini daha da arttırarak hızlı gelişimini devam ettirecektir.

  ENDÜSTRİYEL OTOMASYON

  Otomatik üretim modern sanayinin temeli ve teknik ilerlemenin genel eğilimi olmaktadır. Bu da yeni fabrikasyon süreçleri, otomasyon olanaklarının daha geniş uygulanışı, otomatik işlem görücülerin ve sanayi robotlarının, çeşitli tipte yükleme gereçleri, yükleme gereçleri, transfer tezgahları ve otomatik kontrol sistemlerinin kullanımı demektir. Tüm bunlar için sürekli yeni uzmanlar istemi doğmaktadır.Sanayi üretiminin bugünkü durumu düzenli artan çıktı, üretimin uzmanlaşması ve bütünleşmesi, imalat süreçlerinin ve fabrika ürünlerinin standartlaşması ve ürün parametrelerinde aynılık istemi ile belirlenmektedir. Bu son gereklilik ancak imalat koşulları pratik olarak değişmediği sürece karşılanmaktadır. Fabrikasyonda, parçaların toplanmasında ve özellikle metal kesme tekniklerinde yeni yöntemlerin kullanımı yalnızca mekanizasyonda değil, imalatın, takım düzmenin ve kontrol süreçlerinin otomasyonunda ana önkoşul olmaktadır.

  Endüstriyel otomasyonda mekanik, hidrolik ve elektronik birleşmekte ve otomasyon araçları olarak kuvvet, basınç, hız iletme sistemleri (transducers) , röleler, amplifikatörler, sinyal çevirgeçleri,elektriksel hidrolik ve pnömatik harekete geçiriciler kullanılmaktadır.
  Otomatik kontrolde, kam kontrolleri, mekanik durdurma kontrolleri, şablon kontroller ve nümerik kontroller kullanılabilmektedir.Malzeme taşıyıcılığında basit oluklar bile otomasyonun bir parçası olarak kabul edilmekte; ayrıca ayırıcılar, besleyiciler, iticiler, yönlendiriciler ve robotlara kadar bunlar çeşitlenmektedir.Ölçüm işlemlerinde ve tezgahların ayarında otomasyondan yararlanılmakta; otomatik torna, freze, matkap ve taşlama otomasyonun bir kısmını oluşturmaktadır. Montajlara da otomasyon girmiştir.

  Otomasyon denildiğinde aklımıza gelen şehirlerimiz;

  istanbul:Gebze,Büyükçekmece,Ümraniye,Beyoğlu,Avcılar,Şişli,Ayazpaşa,Güneşli,Okmeydanı

  İzmir:Çankaya,Konak,Pınarbaşı,Yenişehir,Karşıyaka,Yenişehir,Bornova

  Bursa Osmangazi Adana Seyhan gelmektedir.

  ENTEK OTOMASYON ÜRÜNLERİ adı altındaki firma algılama teknolojilerinde dünya lideri KEYENCE’in Türkiye temsilcisidir. KEYENCE, dünyanın en büyük 500 firması arasında yer alan, algılama teknolojileri konusunda dünyanın en büyük firmasıdır. Endüstriyel otomasyonda farklılaşan imalat teknolojileri ve ihtiyaçları çerçevesinde sürekli algılama çözümleri üreterek Türkiye endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

  Ayrıca Siskon adı altında faaliyet gösteren Siskon fabrika otomasyonu ve işlem kontrol teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji şirketidir.Mühendislik, fabrika otomasyonuve proses kontrol konularında uzman ve 1997 yılından beri bir çok sektörde deneyim sahibi ve yenilikçi bir kurumdur.

 • Emre Özturk
  Emre Özturk

  bende sana soruom yaaaaaa

 • Şeyda Alan
  Şeyda Alan

  otomasyon nedir
  işletme biliminde

 • Özgür Yeniçeri
  Özgür Yeniçeri

  otomasyon nedir? otel otomasyonu nedir? otomasyonun faydaları nelerdir? otelde kullanılan otomasyonlar nelerdir? otel otomasyonu hakkında genel bilgiler

 • Ufuk Önder Çavuş
  Ufuk Önder Çavuş

  un fabrikalarında otomasyon sistemi nasıl yapılıyor

 • Yavuz Balcı
  Yavuz Balcı

  Ekmek param:D

 • Kenan Tuğan
  Kenan Tuğan

  Otomasyon nedir