Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mevlevilik sizce ne demek, mevlevilik size neyi çağrıştırıyor?

mevlevilik terimi F tarafından 11.03.2004 tarihinde eklendi

 • Burak
  Burak 07.02.2009 - 14:29

  Ebedi_Saadet Arkadasım.Acaba Mevlana'nın Hayatını Okudun mu? Hic Kimse Oynayıp Dönmuyor.Ayrıca Mevlana Bir Cekic Sesiyle Bile Sema Ediyordu..Eger Hayatını OkursaN Bunu Goreceksın..Ltfn Bilerek Yorum Yapalım..

 • Serpil Öztürk
  Serpil Öztürk 26.03.2008 - 16:25

  EBEDİ SAADET RUMUZLU KARDEŞİMİN DEDİĞİNE ÇOK KATILMIYORUM.SEMAZENLERİN YAPTIĞI SİMGESEL BİR DÖNÜŞ.DÜNYANIN DÖNÜŞÜNÜ HAKTAN ALIP HALKA VERMEYİ ÇOK İYİ BİLMİYORUM AMA BUNUN GİBİ SİMGELERİ İFADE EDİYOR.AÇIKCASI BANA ALLAH AŞKINI ONUN AŞKIYLA KENDİNDEN GEÇMEYİ HATIRLATIYOR.

 • Salih Celık
  Salih Celık 29.10.2006 - 13:13

  Mevlevîlik, cahillerin eline düştüğünden, bunlar ney’i çalgı sanarak, ney, dümbelek gibi şeyler çalmaya, dönmeye başlamışlar. İbadete, İslam dininin yasak ettiği çirkin şeyler karıştırmışlardır. Hz. Mevlana, bırakın ney çalmayı, oynayıp dönmeyi, yüksek sesle zikir bile yapmadı. Nitekim Mesnevî’sinde diyor ki:

  Pes zî cân kün, vasl-ı Canan-râ taleb
  Bî leb-ü gâm mîgû nâm-ı rab.

  Manası şudur:
  O halde, Canana kavuşmayı, cân-u gönülden iste
  Dudağını oynatmadan, Rabbinin ismini kalbinden söyle.

  Bugün, bu tasavvuf üstadının türbesine sonradan konan çalgı âletlerini görenler, işin gerçeğini bilmeyenler, bu mübarek zatın çalgı çaldığını, bu aletlerin onun olduğunu zannetmektedirler. O hakikat güneşini yakından tanıyanlar, bunlara elbette itibar etmez. Zaten bu büyükler, şüpheli şeylerden kaçtıkları gibi, mubahları bile sınırlı ve ölçülü kullanmışlardır.

  Talebelerine de buyurdu ki:
  “Ey bizi sevenler! Sevgili Peygamberimizin gittiği Ehl-i sünnet yolundan yürüyüp, bu yolu ihyâ etmeli. Allahü teâlânın sevdiği ameller, ibadetler ile, helâl yollardan çoluk-çocuğunun ihtiyaçlarını kazanarak, râzı olunan kullar zümresine dâhil olmalı. Hep helâli istemelidir. Söylediklerimiz, dinlediklerimiz, düşündüklerimiz hep helâl olmalı. Her hareketimizi Peygamber efendimizin hâl ve hareketlerine uydurmalıyız. Herkes, bir sanata sahip olmalı ve din ilimlerini iyi öğrenmelidir. Bunu özellikle istiyorum. Bizim yolumuzda olanlara, kıyamet günü yardımcı olur, yüzlerinin ak olmasına çalışırız. Ancak, edebe riâyet etmeyenler ve Ehl-i sünnet yoluna muhalefet edenler, kıyamet günü bizi göremez.”

 • Mustafa Aykurt
  Mustafa Aykurt 06.05.2006 - 01:28

  Bektaşi nin küfrü ve Mevlevi nin kibri olmasaydı...

 • F
  F 15.03.2004 - 17:06

  Mevlana Celaleddin Rumi'nin (d. 1184 Belh, Horasan-ö. 1273 Konya) düşünceleri çevresinde kurulan tarikat. Babasının düşüncelerini sistemleştirdiği ve tarikat biçiminde örgütlendirdiği için Mevlana'nın oğlu SULTAN VELED(ö. 1312) Mevlevilik'in ASIL KURUCUSU ve ikinci piri sayılır.

  Mevlana'nın hayatı boyunca tarikatlara özgü birtakım kurallara uymadığı, kendisine bağlananlar için özel kurallar koymadığı bilinmektedir. Sözgelimi kendisine bağlananlar için ne bir giriş töreni düzenler, ne de belli bir zikir öngörürdü. Diğer tarikatlar gibi özel giysilerle ayrılma yoluna da gitmemişti. Bilinen başlıca uygulaması müridliğe kabul edilenlerin saç, sakal, bıyık ve kaşlarından birkaç kıl kesmek, kendisine halifelik verilenlere de bugün hırka denilen geniş kollu, yakasız, önü açık bir giysi olan fereci giydirmek, halkı aydınlatma görevini simgelemek üzere bir çerağ vermekti. Mevlevilik'in başlıca kurallarından birisi olan semayı da yalnızca aşk ve cezbe için yardımcı bir öğe sayardı. Ancak oğlu SULTAN VELED, halifeliği döneminde Mevlana'nın düşüncelerini temel olarak Mevleviliği kendine özgü kuralları, törenleri olan bir tarikat durumuna getirdi.